Test Subaru Outback 2.5i 2019: Je vůbec ještě co vylepšovat? (+VIDEO)

Když modernizujete auto s každým modelovým rokem, tak to děláte po troškách. Tentokrát toho nebylo moc, ale bylo vlastně vůbec co vylepšovat?

Asi by bylo dobré hned na začátek napsat, že Subaru Outback patří dlouhodobě k mým nejoblíbenějším autům. Možná jsem tedy trochu zaujatý, možná něco uvidíte jinak. Ale tak je to vždy, vždy auta beru ze svého pohledu. A tentokrát to samozřejmě nebude jinak.

Subaru pro modelový rok 2019 Outback modernizovalo, ale kdybych řekl lehce, i to by možná bylo přehnané. Prostě… trošku. Jedná se o takovou drobnou evoluci a naprosto určitě ne revoluci. A podle mě je to naprosto v pořádku. Protože Outback v předchozím modelovém roce byl skvělý, tak co vlastně vylepšit?

Pokud vás zajímá, jak skvělý byl, tak tady najdete odkaz na můj minulý test. Tentokrát se zaměřím spíše jen na rozdíly. Bude to tedy celkem krátký článek.

Nejvíce viditelný rozdíl – barva. Právě ta, jakou můžete vidět na fotkách. Lehce zelená, pro Outback úplně ideální. Outback je auto, které může i do terénu. Není to takový ten případ, kdy si na to auto jen opticky hraje, ale před první hlubší louží stáhne ocas. Tohle je Subaru, to vás ještě vybídne, ať přidáte a vezmete to jedním kolem loužím a druhým přes pařezy. A proto mi k němu taková barva sedí, hezky ho vystihuje. Jasně, i červený Outback vypadá dobře. Ale já si myslím, že to nějak není ono.

A teď přicházejí ty méně viditelné rozdíly. Třeba rychlejší infotainment, což je věc, kterou nevidíte, ale oceníte ji při každé jízdě. Ani dříve nebyl pomalý, ale teď je úžasně rychlý, vůbec na nic nečekáte. Dále tlačítko pro autohold (Auto Vehice Hold = AVH). A tedy i autohold. Tlačítko nahradilo jiné tlačítko, které sloužilo pro aktivaci asistentu rozjezdu do kopce. Ten je logicky s autoholdem zbytečný.

Naprosto neviditelná věc jsou nové tlumiče. Nemám přímé srovnání, neměl jsem oba modelové roky rychle za sebou, ale myslím si, že nové nastavení tlumičů je tvrdší. Matně si vzpomínám, že s modelovým rokem 2018 se mi jezdilo pohodlněji. Ale rozdíl je jen drobný.

Upravený by měl být i Lineartronic, ale u toho se mi zdá, že i když se o změně nikde nepíše, pořád mi přijde lepší a lepší. Možná za to můžou jen nějaké aktualizace software, musím ale říct, že funguje výborně. Nabídne sedm virtuálních stupňů, můžete řadit pádly pod volantem a nebo to nechat na automatu, což byl po většinu času můj případ.

Co se týká světel, tak už v základní výbavě máte natáčecí BiLED – potkávací svítí naprosto skvěle a dálková také. Reakce automatiky na zhasnutí dálkových světel jsou občas trochu vlažnější, pokud si ale mohu dovolit srovnání s předchozím modelovým rokem, tak je situace podstatně lepší.

Další věc v základu je pro Subaru typický EyeSight. Tedy systém dvou kamer, který má dohromady 7 funkcí. Hlavní je nouzové zastavení, adaptivní tempomat a udržení vozu v jízdním pruhu. Vyzdvihl bych jednu funkci, tou je adaptivní tempomat. Díky systému kamer, které mimochodem dokáží i rozpoznat, zda je před vámi osobní auto, nákladní auto nebo motorka, a podle toho se zachovat, je krásně plynulý. Při předjíždění začne zrychlovat hned při dání blinkru a natočení volantu doleva. A navíc – dá se přepnout na klasický tempomat. Nevím, proč by to kdo dělal, ale takovou funkci v autech běžně nenajdete.

Takže máte hned zavolat do bazaru, že prodáváte svůj Outback modelového roku 2018 a běžet pro nový? Určitě ne. Změn je pár. Příjemných, ale pár. Pokud však máte nějakou starší generaci, nebo dokonce vůbec Subaru nemáte, takový nový Outback by vás podle mě přesvědčil, že vám Subaru má co nabídnout.

Dokazuje, že vlastně vůbec nepotřebujete SUV. Protože prostoru nabídne plno, kufr má větší, než lecjaké SUV, to samé se dá říct o terénních schopnostech. Často se setkáváme s tím, že si někdo pořídí SUV kvůli výhledu – ten je u Outbacku také výborný, A sloupky nejsou silné a zrcátka jsou připevněná na dveřích. Sedí se vysoko, to je dáno i světlou výškou, která je 20 centimetrů.

Zvýšená kombi s pohonem všech kol, to je moje. A takový symbol této kategorie je pro mě Subaru Outback. Ten se neustále vylepšuje, i když třeba ne po velkých krocích, ale zase každý rok. Jistě, vyšší kombi a pohonem všech kol vám nabídne více automobilek. Ale tohle je Subaru. A Subaru se mezi sebou zdraví. Tuhle komunitu vám žádná konkurence nenabídne.

Close