Automatické parkování není výsadou jen luxusních aut

Přijet k parkovacímu místu, zmáčknout tlačítko a nechat auto samo zaparkovat. Taková funkce už je i v dostupných vozech. 

Možná si řeknete, že něco takového nepotřebujete, že přece parkovat umíte. Pro mnoho lidí je však parkování noční můrou. A někteří, jako třeba já, ho klidně přenechají nějakému elektronickému pomocníkovi, který to doslova odkroutí za ně. 

Tyto systémy mohou být buď takové, které nabízí například Renault už u modelu Clio. Takže vidíte, že i takto malé a celkem levné auto může mít parkovací asistent. V tomto případě parkování probíhá tak, že zmáčknete tlačítko, dáte blinkr podle toho, na jakou stranu chcete parkovat, jedete okolo parkovacích míst a jakmile auto zaznamená místo, kam může zaparkovat, dá vám vědět. Vy pak jen potvrdíte, že tam opravdu chcete parkovat, pustíte volant a staráte se o řazení, přidávání a brzdění. Asistent vám říká, kdy je potřeba jet dopředu, kdy dozadu a kdy je již zaparkováno. 

Mohou ale být ještě pohodlnější systémy, ty nabízí například Ford ve spojení s automatickou převodovkou, nebo třeba Honda u modelu e. Tam stačí jen držet tlačítko. Ano, je to trochu jako ve filmu z budoucnosti, ale je to tak. Držíte tlačítko a sledujete, jak auto samo parkuje. Samo přidává, samo ubírá a samo mění režim jízdy dopředu a dozadu. Vy jen musíte držet tlačítko a pro jistotu mít připravenou nohu na brzdě. Člověk nikdy neví. 

A jak takový systém funguje? Vlastně naprosto jednoduše, pomocí senzorů. Díky nim si dokáže auto „změřit“ parkovací místo, aby vědělo, zda se tam vejde. Často se tak jedná o trochu větší místa, než kam by člověk zaparkoval ručně. Jakmile ví, že je místo dostatečně velké, tak díky senzorům vpředu, vzadu a na bocích nárazníků zjistí, kde jsou okolní auta a vyhne se jim. 

To však není vše – asistent vás sice dostane na parkovací místo, ale jak z něj? I s tím vám pomůže, stačí zase dát pokyn a auto připraví tak, aby stačilo jen vyjet. Nevyjede z něj úplně, ale deaktivuje se ve chvíli, kdy můžete převzít řízení a jen přidat plyn a vyjet. 

Zdroj foto: Pixabay

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.