Ford Kuga 2.5 Duratec Hybrid: Zajímavá alternativa k naftě

Velký benzínový motor ve spojení s elektromotorem funguje výborně. Je výrazně levnější, než plug-in hybrid. A levnější, než naftová motorizace. Takže je to ideální pohonná jednotka?

Kugu jsem na Roadblogu již měl, tehdy v plug-in hybridní verzi. O autě tam bylo napsáno vše důležité, nyní bych se rád zaměřil na jinou motorizaci, tedy na jednodušší hybrid. Nemyslím tím, že je konstrukčně jednodušší, ale z pohledu uživatele ano. A hlavně levnější. 

Řekněme si upřímně, plug-in hybridy jsou drahé. Pokud pro ně nemáte využití, kdy je můžete ideálně doma a v práci nabíjet, jsou i zbytečné. Spotřebu máte vyšší, než s klasickým hybridem a při pořízení musíte zaplatit více peněz. Ano, máte sice dálnice bezplatné a to samé se dá říct i o parkování v modrých a fialových zónách v Praze, je však otázkou, zda to za 200 tisíc navíc stojí. Plus máte navíc více výkonu, ale tím se postupně dostávám k testovanému hybridu, protože ten měl sice méně koní, ale i tak je výborně. 

Já totiž Kugu neberu jako sportovní auto. A osobně bych si sportovněji laděnou výbavu ST-Line, ve které bylo zkoušené auto, nevybral. To bylo tedy ve vyšší s označením X, to však nic nemění na tom, že pro mě je Kuga pohodlné a tiché auto, kterému sluší spíše výbava Titanium. Ale je na každém, co mu vyhovuje více. 

Cestování je nesmírně pohodlné a uvolněné, jen si tak plujete krajinou, městem i dálnicí. K dispozici máte 190 koní, kteří většinu času jen klidně odpočívají v koutě, když je ale potřebujete, rádi přispěchají na pomoc. O pohon se stará 2,5 litrový benzínový motor a elektromotor – hybrid má navíc výhodu oproti plug-in hybridu, že nabídne i pohon všech kol. A když už máte SUV, mělo by mít pohon všech kol. 

Pro dlouhé cestování se obecně hodí spíše naftové motory. A i ten můžete u Kugy mít! Já jsem velký příznivce dieselu, v tomto případě bych však dal přesnost hybridu. Proč? Protože stojí stejně (může i méně, pokud oželíte pohon všech kol, který diesel má vždy, hybrid ne), výkon má stejný, ale spotřebu ve městě nižší. A jedná se o kultivovaný benzínový motor. 

Spotřeba mě samotného překvapila. Ve městě nebyl problém jezdit pod čtyři litry, dlouhodobý průměr se ustálil na 5,1 l/100 km, což mi přijde skvělé. S naftovým motorem bych se níže nedostal, ve městě určitě ne. Na Fordu se mi líbí, že uvádí i spotřebu plug-in hybridu, když je vybitý. A to je zajímavé číslo, protože u Kugy je to 5,4 až 5,6 l/100 km. Z toho všeho mi vychází, že pro mé potřeby je hybrid nejlepší volbou. Jezdím dost po městě a tam je jako ryba ve vodě co se spotřeby týká. Na dálnici má zase dost výkonu. Pokud bych měl kde nabíjet, mohla by být situace jiná, tak to ale zatím není. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.