Ford Mustang je podruhé za sebou nejprodávanějším sportovním vozem světa

Legendární Ford Mustang je opět nejprodávanějším sportovním kupé i sportovním vozem na světě. Vyplývá to z prodejních statistik za rok 2020. K rostoucím prodejům Mustangu v loňské roce přispěly evropské trhy od Dánska přes Maďarsko, Nizozemsko a Rakousko až po Českou republiku.

Již podruhé za sebou se Ford Mustang – který v sobotu 17. dubna oslaví 57. narozeniny – stal nejprodávanějším sportovním vozem světa. Mezi sportovními kupé mu pozice bestselleru náleží dokonce už šestým rokem v řadě. 

Díky prodejním výsledkům sportovních variant včetně modelu Bullitt si Mustang v roce 2020 celosvětově připsal 80 577 prodaných kusů. Vyplývá to z nejaktuálnějších dostupných statistik IHS Markit, které sledují registrace nových vozů. Tento prodejní výkon zajistil Mustangu v segmentu sportovních kupé podíl 15,1 %, což ve srovnání s předcházejícím rokem znamená nárůst o tři desetiny procentního bodu. 

„Příznivci Mustangu svá sportovní auta milují a loni to znovu ukázali,“ řekl Hau Thai-Tang, ředitel produktových platforem a operací ve Ford Motor Company. „V roce, který byl kvůli globální pandemii pro celý automobilový průmysl velmi složitý, si Mustang vedl velmi dobře a celosvětově navýšil svůj tržní podíl v kategorii sportovních vozů.“

Podle interních statistik Fordu prodeje speciálních verzí Bullitt a Shelby loni meziročně vzrostly o 52,7 %. 

K udržení pozice nejprodávanějšího sportovního vozu na světě Mustangu pomohlo i několik evropských trhů. Podle údajů Fordu jeho prodeje v Maďarsku meziročně vyskočily o 68,8 %. Zvýšený zájem o Mustang zaznamenalo v roce 2020 také Nizozemsko (38,5 %), Dánsko (12,5 %), Česká republika (5,6 %) a Rakousko (4,0 %).

V celé Evropě Ford loni prodal 7000 Mustangů, čímž se jejich celkový počet od uvedení na evropské trhy v roce 2014 přiblížil hranici 60 000 kusů. Největším trhem pro Mustang zůstávají Spojené státy, na které připadají přibližně tři čtvrtiny prodejního objemu.

Na dosavadní úspěchy se Ford chystá navázat novou limitovanou edicí Mustang Mach 1, přizpůsobenou ke sportovní jízdě na závodních okruzích. Pyšní se nejlepšími jízdními vlastnostmi ze všech variant Mustangu, které Ford zatím v Evropě nabízel, řadou technických úprav a specifickým vzhledem odkazujícím na legendární Mustangy Mach 1 ze 60. a 70. let. První kusy budou evropským zákazníkům dodány v nejbližší době.

Zdroj a foto: Ford

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.