Inteligentní semafory Fordu rozsvítí vozidlům záchranného systému zelenou

Ford testuje online semafory, které by uměly uvolnit cestu pro vozy hasičů, policie a záchranářů. Systém by mohl také rozesílat informace o intervalech semaforů ostatním vozidlům a zvýšit tak plynulost provozu.

V případě hasičů vyjíždějících k zásahu je čas kriticky důležitý. Každé zdržení po cestě může mít fatální následky.

Ford otestoval online semafory, které by automaticky uměly vytvořit „zelenou vlnu“ pro vozy hasičů, policie a záchranářů. Zároveň by mohly snížit riziko dopravních nehod, k nimž nezřídka dochází, když vozy integrovaného záchranného systému projíždějí křižovatkami na červenou.

„Ať už se bavíme o požárním voze na cestě k požáru nebo o sanice mířící k nehodě, to poslední, co chceme, je, aby se tito řidiči zdržovali stáním na semaforech spolu s jinými vozidly,“ řekl Martin Sommer, inženýr výzkumu systémů automatizovaného řízení ve Ford of Europe. 

Kdyby navíc semafory uměly rozesílat informace o svých intervalech blížícím se vozidlům, mohlo by to zlepšit plynulost provozu.

Zkouška proběhla v rámci širšího projektu, který zkoumá přínosy online propojení mezi automobily a dopravní infrastrukturou na všech druzích silnic. Tento výzkum je příkladem snah Fordu využívat konektivitu a inovace k tomu, aby se řidičům usnadnil život.

Jak to funguje

K testování této technologie využil Ford ulici s osmi po sobě jdoucími semafory v německých Cáchách a dva úseky se třemi navazujícími jdoucími semafory za městem, které zajistili partneři projektu. Testovací vůz Ford Kuga Plug-In Hybrid, vybavený palubními jednotkami (pro komunikaci s infrastrukturou) a hardwarem umožňujícím prozovat ve voze prototypový software, představoval v různých scénářích sanitku i běžný osobní vůz.

Při testování dal testovací vůz semaforům signál, aby se přepnuly na zelenou. Jakmile křižovatkou projel, semafor se opět vrátil ke standardnímu provozu. V simulacích každodenních provozních situací pak testovací vozidlo dostávalo informace o tom, kdy se na semaforech změní červená na zelenou a naopak. Adaptivní tempomat potom upravil rychlost jízdy tak, aby vůz projel větší část testovacího úseku na zelenou.

Když na semaforu svítila červená, snížila se rychlost vozu například z 50 km/h na 30 km/h dlouho před křižovatkou, aby bylo možné načasovat příjezd k semaforu na okamžik, kdy se rozsvítí zelená.

U vozidel, která přijíždějí k semaforu na červenou, by tato technologie mohla pomoci alespoň minimalizovat prudké brzdění a zkrátit dobu stání. Vůz obdržel informaci o světelné signalizaci s dostatečným předstihem před křižovatkou a zpomalil dříve, což pomohlo zvýšit plynulost jízdy.

Komunikaci mezi vozidly a semafory umožňuje technologie C-V2X (Cellular Vehicle-to-Everything), což je jednotná platforma, která propojuje vozidla s dopravní infrastrukturou, ostatními vozidly a dalšími účastníky silničního provozu.

„Výměna dat mezi automobily, vozidly záchranného systému a semafory v reálném čase, založená na nejnovějších technologiích mobilních sítí, zvyšuje bezpečnost i plynulost silničního provozu,“ řekl Michael Reinartz, ředitel divize spotřebitelských služeb a inovací Vodafone Germany. „Inteligentní řízení semaforů pomáhá zachraňovat životy, když se počítá každá sekunda, a také zkracuje zbytečné čekání a snižuje emise CO2.“

Inženýři Fordu testovali tento systém v rámci projektu „Koridor pro novou mobilitu Cáchy-Düsseldorf“ (ACCorD), který financuje německé Spolkové ministerstvo pro digitální technologie a dopravu a podporují jej univerzita RWTH v Cáchách, Vodafone, Straßen.NRW (správa silnic Severního Porýní-Vestfálska) a město Cáchy. Projekt probíhal od ledna 2020 do března letošního roku.

Zdroj a foto: Ford

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.