Jarní příprava auta není složitá a pomůže bezstarostné jízdě

Počasí je občas trochu jako na houpačce, ale jaro je tu. Příprava auta na letní sezónu není tak důležitá, jako na tu zimní, i tak je ale přínosná pro pohodu a klid při cestování.

Zatímco na podzim je potřeba přezout na zimní pneumatiky, protože jezdit na sněhu na letních rozhodně není dobrý nápad, obráceně to tak neplatí. Jistě, není ideální mít v horkých dnech zimní obutí, stále je to však ta lepší možnost. Podobné je to například s kapalinou do ostřikovačů. Ta letní vám v zimě zamrzne a vy tak nic neuvidíte. Zimní vám v létě jen hůře odstraní hmyz.

Je tedy vidět, že přípravu na zimu je opravdu důležité nezanedbat. Tu jarní mají řidiči tendenci trochu odkládat, ale ono je to vlastně jen pár věcí.

V první řadě samozřejmě pneumatiky. Pokud máte celoroční, tak tento bod nemusíte řešit. Pokud ne, čas letních pneumatik je tu. Zimní se na teplých vozovkách rychleji opotřebovávají a jejich chování v zatáčkách a při brzdění není optimální.

O kapalině do ostřikovačů již byla řeč. Ta letní obsahuje složky, které pomáhají odstranit hmyz z čelního skla. A také neobsahuje látky, které v případě nekvalitní zimní směsi mohou poškodit plastové díly a světla. Navíc je levnější. Není samozřejmě potřeba zimní vypouštět, jen už začněte doplňovat letní. Po zimě je také dobré minimálně zkontrolovat stěrače. Mrazy, sníh a led na nich nejspíš nechaly stopy.

Akumulátor dostal v zimě zabrat. Nic nezkazíte tím, když ho dáte na nabíječku, aby se doplnil a byl připravený na spolehlivě sloužit.

Klimatizace si přes zimu trochu odpočinula, ale teď zase přijde ke slovu. Pokud nechcete riskovat, že vypoví službu zrovna, když bude nejvíce potřeba, je dobré ji nechat zkontrolovat a doplnit. A dezinfikovat, protože se v ní množí různé breberky, které nejen, že nevoní, ale také nejsou přínosem pro vaše zdraví.

I pokud jste auto přes zimu poctivě umývali, teď nastal čas na důkladné opláchnutí podvozku. Sůl již na silnicích není, takže nehrozí, že se tam znovu dostane. Zároveň jsou ideální podmínky pro nanesení ochranné vrstvy vosku na lak – teploty nejsou ještě vysoké a o dny pod mrakem není nouze.

A samozřejmě, pokud na zimu používáte gumové koberečky, nastává čas na jejich výměnu za textilní. Interiér auta pak dostane úplně jiný nádech.

Jarní prohlídku je také možné svěřit servisu. Ty se teď předhánění v nabídkách jarních kontrol a případných oprav. Pokud to chcete mít bez starostí, můžete takovou nabídku využít.

Foto: Pixabay

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.