Od nového roku řízení od 17 let pod dohledem mentora

Řidičský průkaz si bude možné začít dělat ještě před 17. narozeninami. A poté usednout za volant. Ne však sami, ale s mentorem, který musí splňovat určité požadavky.

Nový systém přinese velkou výhodu, že řidiči v osmnácti již budou trošku vyježdění. To tak nyní není. Často se stává, že před osmnáctým rokem mladý člověk začne autoškolu, zkoušky složí úderem osmnáctých narozenin a vlastně jen s minimem zkušeností vyrazí do ulic. A vzhledem k dostupnosti aut si třeba hned jako první pořídí něco silného a rychlého, protože už přeci řidičák má… a to nemusí dopadnout dobře. Jistě, to bude možné i od nového roku, ne každý bude mít mentora, ne každý bude chtít využít možnosti řídit auto od 17 a hlavně to, že pak sám bude jezdit nebezpečně, nejde ovlivnit. Novinka by však mohla pomoci.

Žadatel bude muset podstoupit klasický výcvik v autoškole zakončený zkouškami. A sehnat mentora, kterým nemůže být úplně kdokoliv. Ten bude po celou dobu sedět vedle něho. Je potřeba, aby měl řidičský průkaz alespoň 10 let, v posledních 5 letech neměl žádný zákaz řízení a v bodovém systému mu svítila nula. Nemusí to však být rodič ani příbuzný, ačkoliv to bude nejspíš nejčastější případ.

Když si žadatel vybere mentora, tak ten to musí odsouhlasit. Pak se toto oběma zapíše do karty řidiče. A pozor, nemusí být jen jeden mentor! Mohou být až čtyři. S nikým jiným mladý řidič řídit nesmí. A ani s mentorem nesmí za hranice naší republiky.

Někoho může napadnout, jak to bude v případě nehody. Jistě, řídí řidič, ale mentor má radit a pomáhat. To se vždy bude zkoumat a v případě pochybení mentora může dostat sankci i on.

Vzhledem k tomu, že součástí řidičského oprávnění B je i oprávnění pro řízení malého motocyklu A1 a vozidla B1, může mladý řidič řídit i je. A to dokonce bez mentora.

Zdroj foto: Pixabay

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.