Váha vzduchu: její vyčištění u Fabie 1. generace

Málo výkonu a velká spotřeba? Klasická nemoc koncernových TDi motorů – váha vzduchu. Jak ji vyčistit? Pustil jsem se do toho.

Měřením hodnot motoru bylo zjištěno, že váha vzduchu je slabší, než by měla být. Zjistíte to i tak, když máte pocit, že auto nejede jako dřív a má vyšší spotřebu, že ji odpojíte a jedete bez ní. Pokud auto jede lépe, než s připojenou váhou vzduchu, tak je problém jasný. Chtěl jsem počkat na jaro a koupit novou, ale neměl jsem co dělat, tak jsem se na ni kouknul…

Co bylo třeba – počítač s diagnostikou, diagnostický kabel, šroubovák T20 dutý a sprej na čištění brzd.

Váha vzduchu se nachází hned za vzduchovým filtrem, ten není třeba demontovat. Je dobré hned na začátku změřit přes diagnostiku její hodnoty, ať je pak s čím porovnávat… Odpojí se konektor (vespod, jako všechny ostatní na Fábii), váhu drží dva šroubky, které byly trochu netradiční, ale byl jsem připraven, proto ten dutý šroubovák. Pak už jen vytáhnout váhu. Nejde to úplně lehce, drží ji tam těsnění, můžete si pomoci trochu vypáčením malým šroubováčkem. A je venku. Teď přijde na řadu sprej na čištění brzd (nechtěl jsem ji čistit mechanicky, je to dost choulostivé zařízení…). Nastříkat ze všech stran a radši víc, než míň (sám jsem toto dělal nadvakrát, poprvé jsem moc šetřil…), ale ne moc zblízka, sprej má celkem sílu. Nechat pořádně oschnout, tento sprej zasychá skoro hned, ale nechal jsem ji opřenou v teple asi tak 15 minut a přečetl si časopis. O autech, jak jinak. Ať mám jistotu, že je vážně suchá. Vrátit tak jak se vyndavá. Zapnout počítač, připojit, nastartovat, nahodit diagnostiku, 01 – Motor, Přizpůsobení, kanál 00 – naskočí hodnoty 000, uložit. Potom 01 – Motor, Základní nastavení, počkat na ustálení hodnot, hotovo. Vyjet a zkusit hodnoty, jestli jsou lepší. Pomocí diagnostiky se smazaly adaptační hodnoty, takže auto se bude znovu učit pracovat s tím, co a jak funguje, vlastně takové tovární nastavení.  Takže najet tak 10km, vytáčet, jet klidně… Prostě ať si vše osahá.

Nějaký nárust výkonu jsem nepoznal, rozdíl ve spotřebě (dle palubního počítače) přes 1 l na sto km. Dolů samozřejmě.

Tato oprava však nevydržela moc dlouho, nakonec jsem stejně pořídil novou váhu vzduchu, která už nejspíš přežije auto. Jako levné, ale krátkodobé řešení, je čištění možnost, ale pokud chcete jistější variantu, kupte novou váhu vzduchu, nejlépe originální.

Close