WunderCar alias Wunder

WunderCar (nově Wunder) – taxi se systémem dej kolik chceš, přešlo do „jak začít a zničit nadějnou myšlenku v několika měsících“.

WunderCar, nyní již Wunder, byl svým způsobem geniální projekt. Byl mi hrozně sympatický. O co šlo – princip byl takový, že se jedná o platformu, která propojuje řidiče a lidi, kteří se chtějí nechat někam dovézt. OK, zatím je to takový Uber. Ale pozor – ta genialita byla v tom, že nebyla žádná sazba za svezení. Ne, prostě žádná.

Jak to tedy v praxi fungovalo? Chtěli jste se někam dostat, zadali jste v aplikaci požadavek, že chcete teď jet z místa, kde jste, do jiného místa. Tento požadavek naskočil řidičům, kteří měli právě zapnutou aplikaci. Pokud měli společnou cestu, nebo se prostě chtěli jen tak projet, přijali to, vyzvedli vás, odvezli a vy jim pak přes aplikaci mohli přispět něco na benzín. Také šlo naplánovat cestu dopředu, třeba na ráno na letiště, princip byl stejný.

Aby to nebylo úplně zmatené, měli jste doporučenou částku (cesta přes půl Prahy třeba za 130 Kč), ale samozřejmě jste mohli dát 0 Kč, nebo více, bylo to na vás. Proběhlo i ohodnocení jak řidiče, tak od řidiče. To však proběhlo před placením, nehodnotila se tedy částka, která byla dobrovolná. Podle vašeho hodnocení vás příště někdo vzal hned, nebo už nikdy.

Člověka napadne první problém – všichni budou dávat nulu. A nebylo to tak. Celý projekt měl takový příjemně punkový nádech. Dej kolik chceš, bojuj proti taxi, bojuj proti Uberu… A lidé to chápali, peníze posílali a lidí, jak řidičů, tak pasažérů, přibývalo.

A co se stalo pak? Vlastně bezvýznamná věc. Aplikace se přejmenovala na Wunder. A pak přišly další změny – jen plánované jízdy a ne okamžité. Maximální spropitné 100 Kč. Nemožnost určovat, kolik člověk zaplatí. Tím aplikace přišla o veškeré výhody. Řidiče to přestalo bavit a pasažéři nenašli odvoz. Stalo se, co muselo se stát. Konec.

Nyní aplikace funguje jen jako Wunder Manila. Zaměřují se na “společné dojíždění” v Manile. A přitom to tu bylo tak dobře rozjeté. Je jen otázka, co za tím stojí. Komu se tenhle princip nelíbil… Uberu? Taxikářům? Úřadům? Nikdo neví a nikdo se to nedozví.

Takže pokud někdo umíte naprogramovat mobilní aplikaci, tady máte jeden nápad. Ověřený a funkční. Jen se do toho pustit. Budu držet palce!

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.