Cigareta v autě vás v některých zemích může přijít pořádně draho

Ani nemusíte řídit, abyste za cigaretu dostali pokutu. Důvodem totiž nejste vy, ale děti, které v autě cestují s vámi a musí vdechovat škodlivý kouř. 

Zatímco u nás je zákon celkem benevolentní, v jiných zemích je situace odlišná. U nás je potřeba se hlavně věnovat řízení. A nedržet v ruce třeba telefon. Pokud ale kouříte, nebo si dopřáváte svačinu za jízdy, není to přestupek. Tedy samozřejmě v případě, že se věnujete řízení. 

Co pro někoho může být překvapivé, tak někde si v autě zapálit prostě nesmíte. A je jedno, zda jste řidič, nebo ne. Důležité je, zda jsou v autě děti. 

Hned v sousedním Rakousku je situace taková, že se ve vozidle nesmí kouřit, pokud je v něm alespoň jedna osoba mladší 18 let. Tento prohřešek je pokutován až do výše 100 eur, pokud ho však bude opakovat, citelně se zvýší až na možných 1000 eur. 

Země, které máme s cigaretami tak nějak spojené, jsou Itálie a Francie. A ani tam s kouřením v autě nepochodíte, pokud v něm jsou i děti. Itálie zakazuje kouření i v případě, pokud vozidlo převáží těhotné ženy. A nebo děti do 17 let. Zde jsou pokuty odstupňované dle stáří, takže v případě těhotných žen a dětí do 12 let hrozí pokuta v rozmezí 500 až 5000 eur, 250 až 2500 eur je to pak, pokud je dětem 12 až 17 let.

Francie je co se týká trestů mírnější, zapálit si nemůžete pokud s vámi cestuje někdo mladší 18 let, jinak vám hrozí pokuta 68 eur. 

V Anglii, Skotsku a Irsku jsou podmínky dost podobné, v autě nekuřte, pokud vezete někoho pod 18 let. Zde jsou pokuty od 50 do 100 liber. Jelikož je však Anglie zemí plnou kabrioletů, tak tam a ve Walesu zákaz neplatí, pokud máte staženou střechu.

Například Řecko je háklivé na kouření s cestujícími pod 12 let, to pak hrozí pokuta až 1500 eur. A pokud kouří řidič, tak se vystavuje i zákazu řízení na jeden měsíc.

A i když je to povolené, není to ideální. Když jede řidič v autě sám, tak kouření za volantem nejen ubírá pozornost (natož, když nedopalek třeba spadne do klína), ale i znečišťuje interiér a auto je následně hůře prodejné. Vždy je tak lepší si na cigaretu v klidu zastavit, dopřát si tak krátkou pauzu (těžko říct zdravotní) a pak zase pokračovat dál. A pokud s vámi v autě jede nějaký nekuřák, nebo dokonce dítě a těhotná žena, není vůbec dobrý nápad jim vnucovat svůj kouř.

Zdroj informací: ÚAMK
Zdroj foto: PxHere

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.