Konec hledání různých nabíjecích čipů v podání Škody

Vozit s sebou několik různých čipů pro dobíjení elektromobilu už naštěstí není potřeba. Jedno takové řešení nabízí i přímo automobilka Škoda, jmenuje se Powerpass.

Je to věc, která vás možná ani nenapadla, ale když si pořídíte elektromobil, není to tak, že máte jeden čip a nabíjíte, kde chcete. Poskytovatelů je totiž více. I když… toto právě v dnešní době již neplatí, stačí jedna karta, kterou přiložíte k nabíječce různých poskytovatelů a nabíjíte. Ta od Škody pojmenovaná Powerpass funguje v síti ČEZ, E.ON, Innogy, Polyfazer, PRE a na nabíječkách Ionity. Odpadá tak tedy přemýšlení, kde můžete nabít, protože můžete vlastně kdekoliv.

Díky této službě jsou k dispozici i zajímavá data, třeba ta, že lidé z 25 % dobíjí na superrychlých nabíječkách Ionity. A také to, že téměř 90 % zákazníků dobíjí rychlejším DC nabíjením. Což je celkem logické, většina majitelů elektromobilů a plug-in hybridů nabíjí doma a tak tuto placenou možnost využívají jen na cestách a tam čas hraje hlavní roli.

Toto řešení má navíc výhodu příznivých sazeb v nejvyšším tarifu, který ale měsíčně i tak vyjde levně. Nově se do služby přidala i platforma pro flotilové zákazníky s názvem Chargee.

Tři tarifní modely a měsíční vyúčtování

Powerpass je v současnosti k dostání se třemi tarifními modely, a to s ohledem na zákaznický způsob využívání elektrifikovaných modelů. V základním tarifu Charge Free zákazník neplatí měsíční poplatek a je vhodný zejména pro majitele plug-in hybridních vozů, případně pro ty, kteří nenabíjí tak často. Při dobíjení u rychlonabíjecích stanic sítě Ionity platí 21,00 Kč za kWh, při dobíjení střídavým proudem (AC) je cena 12,00 Kč/kWh a při dobíjení stejnosměrným proudem (DC) 15,00 Kč/kWh. Pro řidiče jezdící zejména po městech a jejich okolí je připraven tarif Simply Charge, u kterého činí základní měsíční 105 korun. U rychlonabíjecích stanic sítě Ionity bude pak dobíjení stát 21,00 Kč za kWh. Na ostatních veřejných dobíjecích místech se bude při dobíjení střídavým proudem (AC) platit 7,50 Kč/kWh a při dobíjení stejnosměrným proudem (DC) 11,50 Kč/kWh.

Řidiči využívající elektromobil naplno na dlouhých cestách po celé Evropě a využívající často dálnice mohou využít tarif Charge Faster. U něj je základní poplatek 300 korun měsíčně. Náklady spojené s dobíjením se sníží na 8,20 Kč/kWh v síti Ionity a na 6,00 Kč/kWh (AC) a 10,00 Kč/kWh (DC) u dobíjecích stanic ostatních poskytovatelů. Pro majitele nových vozů Enyaq iV jsou ceny pro první rok užívání 80 Kč měsíčně za tarif Simply Charge a 250 KČ měsíčně za tarif Charge Faster. Vyúčtování probíhá pohodlně jednou za měsíc.

Infrastruktura v České republice se rozšiřuje 

Veřejná nabíjecí infrastruktura v České republice je už dnes z pohledu počtu nabíjecích stanic relativně robustní. Aplikace Powerpass a Chargee aktuálně nabízí více než 2000 nabíjecích bodů, před rokem to přitom bylo jen zhruba 650. Na tomto nárůstu se podílí svými aktivitami také obchodní síť Škoda auto.

Většina stanic z celkové sítě spadá do kategorie DC. Právě ty jsou u zákazníků využívajících služeb Powerpass nejžádanější. Během prvního roku fungování v České republice bylo 90 % kapacity nabito právě u DC stanic. Celkem tuzemští majitelé elektrifikovaných vozů Škoda nabili téměř 44 000 kWh elektrické energie, více než čtvrtina připadá na síť Ionity. Lze předpokládat, že v následujících měsících poroste podíl sítí českých energetických gigantů.

Powerpass řešení vyvinuté ve spolupráci s koncernovou dceřinou společností Elli, je součástí ekosystému Škoda iV, který poskytuje primárně tzv. retailovým zákazníkům širokou škálu služeb souvisejících s elektromobilitou. Pomocí jediné RFID karty nebo prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu umožňuje pohodlné a nekomplikované dobíjení po celé Evropě. Na míru firemním klientům byla ve spolupráci s externím poskytovatelem vytvořena platforma Chargee. Ta nabízí kromě nabíjení na veřejných stanicích také možnost integrace firemních a domácích nabíjecích stanic pro pohodlné vyúčtování a spravování nabíjecích služeb.

Tuto službu ocení převážně manažeři firemních flotil, kteří potřebují řídit vozové parky. Kromě veřejných rychlonabíjecích stanic celoevropské sítě Ionity mohou uživatelé služeb Powerpass a Chargee dobíjet své elektrifikované vozy u mnoha dalších veřejných dobíjecích míst ostatních provozovatelů. V Česku tak jde i o dobíjecí body autorizovaných servisních a prodejních partnerů českého zastoupení značky ŠKODA a především pak o zařízení energetických společností.

Zdroj a foto: Škoda auto

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.