Lexus LS zaparkuje sám stiskem tlačítka. Stačí se jen dívat

Díky vývoji technologií je cestování s vozy Lexus bezpečné jako nikdy dřív. Řidič je informován o možných rizicích a systémy dokáží v případě potřeby samy zasáhnout. Nejmodernější technologie opět přiváží vlajkový sedan LS.

Jednoduché a hladké automatické parkování s přirozenou zpětnou vazbou zajišťuje nový automatický systém parkování Advanced Park. Konstruktéři vzali v potaz tisíce různých způsobů parkování a analyzovali přibližné vzdálenosti, úhly a rychlost najíždění vozidel na parkovací místa.
Výsledky byly zapracovány do logiky systému společně s poznatky ze zpětné vazby od reálných řidičů v rámci bezpočtu testovacích jízd. Výsledkem je rychlé a bezpečné parkování pouhým stiskem tlačítka.

Simulace parkování zkušeným řidičem

Samotný parkovací manévr se na první pohled nemusí jevit jako nejefektivnější. Je tomu tak proto, že Lexus chtěl simulovat způsob parkování zkušeným řidičem, nikoli parkování řízené strojem.

Automat během manévru ovládá volant, škrticí klapku, brzdy i řazení převodovky a pracuje rychleji než konkurenční systémy. Poté, co řidič najede vedle zamýšleného parkovacího místa, funkce panoramatického zobrazení okolí vozu zprostředkuje 360° pohled na okolní situaci.

Novinka i v segmentu luxusních vozů

Poté systém vypočte správný manévr a je-li místa poskrovnu, zajíždí s vozem pomaleji. Řidič může sledovat postup parkování prostřednictvím živého obrazu a grafiky na centrálním displeji.

Systém parkování Advanced Park lze použít na značených i neznačených parkovacích místech a rovněž dokáže informace o pravidelně používaných místech ukládat do paměti. Tato funkce je v rámci značky Lexus novinkou a první je i v segmentu luxusních vozů.

Digitální zpětné zrcátko

Výhled řidiče a jeho přehled v dopravní situaci podporuje nové digitální zpětné zrcátko, které zprostředkuje ničím nerušený výhled na situaci vzadu a v reálném čase promítá obraz snímaný zadní kamerou vozidla. Zorné pole tak nenarušují například hlavové opěrky nebo cestující na zadních sedadlech.
Systém navíc optimalizuje obraz v případě zhoršení počasí nebo jízdy po setmění. Pomocí dotykových prvků si řidič může snadno upravit jas, rozměry obrazu a posunutí zorného pole ve vertikálním i horizontálním směru.

Systém panoramatického zobrazení okolí vozu v úhlu 360° spolehlivě chrání před kolizemi při jízdě nízkou rychlostí, například při vyhýbání se jinému automobilu na úzké cestě, parkování u obrubníku nebo otáčení vozidla.

Řidič může překontrolovat postavení vlastního vozu a odstup od okolních překážek či vozidel při pohledu shora.

Systém podpůrného brzdění při parkování

Další ochranou funkci pro LS nabízí systém podpůrného brzdění při parkování. Ten dokáže odhalovat překážky kolem vozu, i jiná vozidla a chodce blížící se zezadu. V případě hrozící kolize systém reaguje změnou hnací síly nebo zabrzděním.

Perfektní rozhled i po setmění v novém LS zajišťuje adaptivní systém ovládání dálkových světel BladeScanTM (AHS), jejž Lexus poprvé uplatnil ve svém SUV RX. Technologie znatelně rozšiřuje osvětlenou plochu a prodlužuje dosah světelných paprsků, aby řidič snáze a ve větším předstihu zaznamenal chodce, dopravní značky a možná rizika, než tomu je v případě klasických LED světlometů.

Systém BladeScanTM vede světelné paprsky z LED zdroje na rychle se otáčející zrcadlo a následně skrz čočku, čímž zajišťuje mnohem přesnější regulaci osvětlení.

Zdroj a foto: Lexus

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.