Mazda CX-30: Budoucí bestseller? (+VIDEO)

Měl jsem možnost se krátce projet s novou Mazdou CX-30, navíc i s novým motorem Skyactiv-X180. Jaké zanechala dojmy?

Tento článek bude opravdu krátký a stručný, jelikož se jedná opravdu jen o rychlé první dojmy. S autem jsem jezdil jen chvíli a tak bych se do nějakého důkladnějšího hodnocení pustil až po klasickém testu. I z chvilky za volantem se dá ale dost poznat.

Jako první jsem osedlal Mazdu CX-30 s motorizací Skyactiv-D116 – tedy s naftovým motorem o výkonu 116 koní. To bylo mé první seznámení. A musím uznat, že velice příjemné. Moc se mi líbí interiér. Stejně jako u Mazdy3, tak i zde je vše krásně přehledné, orientované na řidiče a intuitivní.

Musím pochválit skvělý head-up displej, který dostanete už v základu a je navíc vidět i přes polarizační brýle, což mnohá (a i násobně dražší) auta stále neumí. Řazení je skvělé bez ohledu na motor, stejně tak sedačky. Dlouho jsem neseděl v tak pohodlných sedačkách, jako v případě Mazdy CX-30. Sedák se dá naklopit, mají výborné boční vedení i pro nohy a člověka krásně obepnou. Neříkám, že se v nich bude skvěle sedět někomu, kdo má 150 kilo, ale pokud máte standardní postavu, myslím, že budete nadšeni.

Mazda CX-30 se moc dobře řídí s každou motorizací. Líbí se mi to, že vždy můžete mít pohon všech kol. To mám osobně rád – pokud auto vypadá, že se může podívat do lehčího terénu, ať může mít pohon všech kol. A ten Mazda CX-30 může mít. Navíc, pokud ho máte, umí ho využít i při průjezdu zatáčkami, aby auto ještě lépe zatáčelo. A to mohu potvrdit, zatáčí opravdu výborně.

Člověk u Mazdy CX-30 nemá pocit jako v SUV. Ano, sedíte výš, ale ne nijak přehnaně. Pokud ale vjedete do zatáčky, připadáte si jako v hatchbacku. Svůj podíl na tom má právě super řízení, podvozek a sedačky. Zvláště u Skyactiv-X180 se mi stávalo, že jsem si vůbec nevšiml, jak rychle jedu, auto hodně maskuje rychlost. Ale v této situaci pomůže právě head-up displej, takže o rychlosti máte stále přehled.

A teď něco k jednotlivým motorům.

S naftovou verzí jsme jeli ve třech lidech a s využitým kufrem, vyzkoušel jsem ji tedy alespoň se zátěží – spotřeba byla i tak velice příznivá okolo 5 litrů na 100 kilometrů. Předjíždění chtělo už trochu přemýšlení, rezerva ve výkonu už moc velká nebyla. Motor je ale výborně odhlučněný.

Benzínová verze Skyactiv-G122 je vlastně stará známá. Čtyřválcový dvoulitr o výkonu 122 koní. Jedná se o takovou zlatou střední cestu. Na své krátké trase jsem měl průměrnou spotřebu 6,2 l/100 km, ale to není nijak vypovídající hodnota, trasa byla opravdu krátká a testovací. Motor se ochotně vytáčí, má příjemný zvuk a výkonu dostatek. Neříkám že nějak hodně výkonu. Ale dostatek na běžné použití. Pokud však chcete více výkonu, je tu…

Skyactiv-X180. Nebudu rozebírat čím je tento motor nový a revoluční, zaměřím se na praktické zkušenosti – má dostatek síly, tedy 180 koní, jak je z názvu patrné. Výkon je navíc dostupný v opravdu velkém spektru otáček – v praxi to probíhá tak, že na dvojku dáte plný plyn a motor stále zrychluje až do omezovače. Bez nějakého výrazného vadnutí. K tomu přidává i dobrý zvuk ve vyšších otáčkách. A spotřeba? Já měl 5,4 l/100 km.

Tento motor je opravdu zajímavý a i když je s ním Mazda CX-30 dražší, podle mě dává smysl. Má výkon, má zvuk, má charakter a má dobrou spotřebu. Navíc je vždy spojen s vyšší výbavou.

Doufám, že se mi ho podaří někdy získat na klasický týdenní test. Výkonem mě už nepřekvapí, ale byl bych zvědavý na dlouhodobější spotřebu. Protože tahle mi přišla opravdu super.

Mazda CX-30 je hodně povedené auto. Pokud chce někdo vyšší auto než je Mazda 3, větší auto než je Mazda CX-3 ale Mazda CX-5 je na něj už moc veliká (a drahá), tak je tu CX-30. Podle mě je to hvězda na současném nebi crossoverů. Protože se nechová jako SUV, ale jako dobře řiditelný hatchback. A to je prostě super. Kombinuje dohromady dobrý pocit z řízení, pohodlí, praktičnost a výbavu. A že v základu stojí 574 900 Kč? Vzhledem k výbavě mi to přijde jako naprosto odpovídající cena.