Na cesty si nezapomeňte přibalit asistenční služby

Tento článek nebude o teorii, ale o tom, jak jsem měl nehodu v zahraničí, co vše následovalo a jak se situace nakonec vyřešila. A že jsem byl rád za asistenční služby.

K pojištění auta si můžete připlatit za asistenční služby. Případně jsou za určitých podmínek k dispozici i od automobilky. Hodí se například v případě, kdy máte v autě dnes tak populární lepící sadu na opravu pneumatik a stane se vám, že pneumatiku prorazíte například o kámen. Pak je vám lepení k ničemu a rezervu nemáte. Taková asistenční služba tento problém vyřeší. Kdy ji však oceníte ještě více, to je v případě nehody. Zvláště v zahraničí, jako se to stalo mě. 

Bylo to v Chorvatsku a ačkoliv to nebyla velká nehoda, auto bylo nepojízdné a poškozené tak, že nebylo možné ho nějak snadno opravit a dojet zpět po vlastní ose. Po nehodě tedy následoval telefonát na policii, která přijela vše sepsat. Zároveň jsem zavolal na linku své pojišťovny, popsal jim situaci, oni poslali odtahovku a zařídili i tlumočníka. S tím byl trochu problém, protože chorvatsky uměl jen polák, který neuměl česky, ale anglicky. Bylo to trochu krkolomné, věřím, že v současné době je to již lepší, toto se stalo před hodně lety. 

I v zahraničí se vám ale může stát, že najednou přijede odtahovka, která se záhadně objevila, nikdo jí nevolal a už začne nakládat vaše auto. V Čechách se ještě celkem snadno domluvíte, ale když jste v zahraničí a navíc zrovna sedíte v policejním autě a sepisujete dokumenty v cizím jazyce, tak si toho ani nevšimnete. 

V tom přijela ta správná odtahovka. Pro pojišťovnu je důležité, aby auto odtáhla ta společnost, kterou poslali. Takže bylo potřeba vyřešit, jak auto přendat z jedné odtahovky na druhou. To si naštěstí řidiči vyřešili mezi sebou, ten „můj” musel zaplatit tomu druhému 400 kun a bylo to. Auto tedy na cestě někam do servisu a já na apartmán. 

Dalším telefonátem s pojišťovnou jsme se domluvili, že nám zajistí cestu zpět. Na dovolené jsem totiž nebyl jen já, ale i další tři kamarádi. Dopadlo to tak, že nám všem zařídili letenky do Prahy, což bylo hodně vítané, jelikož v té době stála jedna 11 tisíc. Chvíli tedy pojišťovna řešila to, že nám již zaplatili cestu do penzionu a že tak se vlastně vyčerpal nárok na cestu zpátky. To jsme si ale malinko důrazněji vyříkali a uznali, že to není to samé, jako návrat do republiky. 

Takže posádka byla v pořádku v Čechách, ale co auto? To bylo pořád ještě někde v Chorvatsku. Ani to ale nebyl žádný problém. Řidiči asistenční služby jsem jen předal doklady od auta a on se vydal na dlouhou cestu. Auto přivezl do servisu v Čechách, kde provedli prohlídku. Při té zjistili, že se jedná o totální škodu, vrak dali do aukce a zjistili, za kolik se dá prodat. Následně ho i prodali a já dostal peníze. 

Ano, asistenční služba je věc, kterou možná nikdy nevyužijete. Ale pokud ji jednou budete potřebovat, budete opravdu moc rádi, že ji máte. Je to samozřejmě na každém, pokud jezdíte jen po republice a máte známého s odtahovkou, je to vlastně vyřešené. Ale třeba na cesty do zahraničí se hodí, dokáže zaplatit jak právní pomoc, tak ubytování a návrat. 

Pokud by vás zajímalo, jak to probíhá, když máte menší nehodu, tak je to často tak, že vás hned odvezou k soudu, tam se to vyřeší, zaplatíte pokutu a dostanete papír, že je to vyřešené. Jinak by mohl nastat nepříjemný problém na hranicích. 

Zdroj foto: PxHere

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.