Nejprodávanějšími ojetými vozy v roce 2023 byly naftové kombíky

Nejprodávanějšími vozy v roce 2023 byly naftové kombíky. Vyplývá to z prodejních statistik Auto ESA, jednoho z největších českých prodejců ojetých vozů.

„Oproti předchozímu roku, ve kterém vládly menší benzínové vozy, se zákazníci v roce 2023 jednoznačně více zajímali o větší vozy s dieselovým motorem. Důvodem byl rozdíl cen mezi naftou a benzínem, který se v některých měsících pohyboval až o 6 Kč za litr ve prospěch nafty. Meziročně výrazně poklesl zájem o bateriová elektrická vozidla. Průměrné stáří prodaných vozidel drobně vzrostlo naopak klesla průměrná cena vozidel,“ uvedl Filip Kučera, marketingový ředitel Auto ESA.

Škoda na prvním místě, SUV na vzestupu

První místo v žebříčku nejprodávanějších značek si drží Škoda s podílem 31 %. Na druhém místě je značka Volkswagen s 12 %, třetí pak Ford s podílem 9,5 %. Seznam top značek dále doplňují Renault, Hyundai, Peugeot, Citroën, Opel, Kia a Dacia.

Nejprodávanějšími modely byly nadále Škoda Octavia a Fabia. Octavia II zůstala na prvním místě s podílem 5,7 %, následovaná Octavií III se 4,9 % a Fabií I s podílem 4,6 %.

Z hlediska karoserií si největší oblibu získala verze kombi (31 %). Na druhém místě se umístila karoserie hatchback (27 %). Na třetím a čtvrtém místě spolu těsně soupeří SUV (13 %) a MPV (11 %).

Tradiční paliva jednoznačně vedou

Podíl benzínových a naftových vozidel byl v roce 2023 vyrovnaný a znamenal tak nárůst zájmu o dieselové vozy. „Důvodem zvýšení zájmu o dieselové motory byl rozdíl cen mezi naftou a benzínem, který se v některých měsících pohyboval až o 6Kč za litr ve prospěch nafty,“ říká Kučera.

Překvapením roku 2023 je pokles zájmu o ojeté elektromobily, a to o více než 50 % a tím i návrat k tradičním palivům.

Průměrná cena klesla, průměrné stáří vzrostlo

V segmentu ojetin byla v roce 2023 průměrná prodejní cena 190 673 Kč a klesla tak oproti roku 2022 o téměř 10 tis. Kč. Průměrné stáří vozu meziročně drobně vzrostlo z 11,5 roku na 11,7 roku.

Průměrný nájezd prodaných vozidel činil 158 000 km, což je o 6000 km více než v roce předchozím.

Výsledky a zajímavost

„V loňském roce jsme prodali 25 000 vozidel, což představuje roční nárůst 13 %, což považuji za velmi dobrý výsledek,“ říká Kučera.

Nejstarším prodaným vozidlem byla Škoda 105 s nájezdem 80 tis. kilometrů a rokem výroby 1982, která se prodala za 15 200 Kč.

Nejdražším prodaným vozem bylo Porsche Panamera z roku 2017 za 2 miliony korun.

Trendy roku 2023

V roce 2023 se na českém trhu s ojetinami projevily dva výrazné trendy: návrat k tradičním palivům a větším vozům. To je dáno především aktuální situací na trhu s pohonnými hmotami a rostoucími cenami nových vozů.

Zdroj a foto: Auto ESA

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.