Odstranění námrazy a sněhu z čelního skla bez jeho poškození není žádná věda

Je až překvapivé, kolik lidí odstraňuje led z čelního skla špatně. Sklo se pak může poškrábat, případně prasknout. Přitom je správný postup opravdu snadný.

Každý to známe. Přijdeme k autu a to je pokryté sněhem. Jelikož je základ vidět a být viděn, musíme se o to první postarat. A to nejlépe tak, aby sklo zůstalo nepoškozené. V případě, že se jedná jen o sníh, není to velký problém. Stačí smetáček, kterým ale nezapomeňte omést celé auto, protože to je nejen ohleduplné, ale i povinné. 

V případě ledu je to horší. Určitě jste se setkali s radou, že je dobré sklo polít horkou vodou. To je rozhodně rychlý způsob. A v 99 případech ze sta bude fungovat výborně. Pak je tu ale ten jeden případ, když zapůsobí fyzika a sklo praskne. To je pak hodně nemilá situace, pokud někam zrovna pospícháte. Takže to raději ne. A když už opravdu musíte, tak ne vroucí vodu, ale jen vlažnou.

Lepší je vzít do ruky škrabku. Je to sice trocha manuální práce, ale člověk se alespoň zahřeje pohybem. Důležitý je výběr škrabky. Někteří řidiči stále používají kovové, snad z důvodu, že si myslí, že kov je na led lepší, než plast. Na led možná, ale také na čelní sklo. Pokud takovou škrabkou budete odstraňovat led častěji, zjistíte, že přes sklo v noci téměř nic nevidíte, jelikož bude plné mikroškrábanců. A pokud omylem přejedete až na lak, zanecháte v něm nepěknou rýhu. 

Mnohem lepší jsou plastové škrabky, které můžete pořídit i s rukavicí. To je ideální, protože nikomu se nechce nechat si zmrznout ruku, která je pak potřeba pro řízení a řazení. Ještě elegantnější řešení je ale sprej. Ten totiž stačí jen nastříkat na sklo, nechat chvíli působit a setřít stěrači. Jelikož se jedná o chemii a ne o teplou vodu, tak nehrozí, že by sklo prasklo. Je to nejrychlejší a nejméně namáhavý způsob. 

Tedy pokud ovšem nemáte vyhřívané čelní sklo. To je častá výbava moderních aut. Pokud parkujete většinu času v garáži, tak se tento příplatek nevyplatí. Pokud je ale odstraňování ledu váš denní chleba, určitě nad tím uvažujte. Případně nad nezávislým topením. Pak stačí jen při ranní kávě zapnout vyhřívání auta (případně naprogramovat na určitý čas) a jen nasednout do vyhřátého a odmraženého auta. 

Foto: PxHere

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.