Pozor na modré a červené sloupky u silnic, znamenají možné nebezpečí

Typické sloupky u silnic s odrazkami nemají jen funkci, kdy řidiči v noci a za nepřízně počasí ukazují, kam povede cesta. Dokáží i varovat.

Název těchto sloupků je „směrový sloupek“. A to přesně odpovídá, v noci dokáže řidiči na dálku ukázat, kam povede cesta, takže šofér nejede do neznáma. Samozřejmě pomáhají i přes den, při mlze je každý ocení, v noci je jejich funkce ale nejviditelnější. 

V naprosté většině se jedná o bílé sloupky s dvojitou oranžovou odrazkou ve směru jízdy, v opačném směru s bílou. Co ale znamená, když narazíte na modré sloupky? V takovém případě si dejte pozor na námrazu, protože právě přejíždíte přes most, případně přes místo, kde hrozí náledí. 

Setkat se ale můžeme i s červenými. Ty se umisťují u vyústění účelové komunikace, tedy například polní a lesní cesty cesty, parkoviště… Jedná se tak tedy o jediné označení tohoto křížení, jelikož toto není křižovatka, která by tak byla označená. Červené sloupky jsou tak jediné, co na toto připojení účelové komunikace upozorňuje. 

Důležité ale je, že to není jen vjezd na účelovou komunikaci, ale i výjezd. A ten znamená riziko, hlavně tedy mimo obce. Ne snad, že by řidič přehlédl traktor, i když i to se v zatáčce může stát, ale vozidlo vyjíždějící z tohoto místa může mít na kolech plno bahna, které se tak přenese na silnici a ta může být kluzká. Zvláště pro motorkáře je toto velmi nebezpečné. Na to si tedy dejte pozor, když uvidíte červené sloupky. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.