Servisy zůstávají naštěstí otevřené. I když v tom byl trochu zmatek

V sobotu ráno nastal zmatek. Z výjimek zákazu otevřených provozoven vypadly servisy. Vypadalo to, že v pondělí neotevřou. Naštěstí to ale dopadlo dobře a servisy stále fungují.

Určitě vás neminula zpráva o tom, že s otevíráním servisů to bylo od 1. března trochu nejasné. Sám jsem o tom psal, netroufám si říct, jestli jako první a už vůbec si netroufám říct, že se po mém článku začala situace teprve pořádně řešit, ale napíšu vám, jak to celé bylo z mého pohledu.

Vláda v pátek oznámila nová omezení. Komplikovanější cestování mezi okresy a pak také to, že se výjimky pro obchody a služby omezí o nějakých 50 procent. A já zrovna řeším servis u svého auta, tak jsem si říkal, že je sice jasné, že servisy zůstanou otevřené, ale raději se na to podívám.

Našel jsem tedy usnesení číslo 197, které mě uklidnilo. Výjimky pro autoservisy a prodejny náhradních dílů v něm stále jsou. Pak jsem si ale všiml data platnosti, tedy od 27. do 28. února. Ale já potřeboval znát situaci od 1. března. Musel jsem tedy zapátrat v dokumentech na stránkách vlády, kde na jiném místě byl vlastně stejný dokument, jen to bylo usnesení číslo 217 a platné od 1. března. A v něm tyto výjimky nebyly.

Rozhodně nejsem právník. Situaci jsem tedy posoudil svým pohledem. V předchozím usnesení byly dvě výjimky. Jedna pro provozovny servisu a oprav silničních vozidel a druhá pro prodejny náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím. V novém usnesení tyto výjimky již nejsou. Z toho mi vyšlo, že pokud tam dříve byly a nyní ne, tak asi už neplatí. Protože proč by tam dříve byly, když by nebyly potřeba.

Vydal jsem o tom článek, který se setkal s velkým ohlasem. Psali mi i majitelé servisů, že to je přece hloupost, že mají výjimku. Tak jsem je poprosil o dodání nějakého dokumentu, kde je ta výjimka uvedená. Říkal jsem si, že oni jsou majitelé servisů, jim musel dát někdo včas vědět, jaká opatření se jich týkají a tak to rád podle toho v článku upravím. Zjistil jsem, že vycházejí z předchozího znění usnesení, kde výjimka byla. Odkázal jsem je na nové, kde již není. A sami netušili, zda tedy mohou otevřít.

Ozval se mi i čtenář, který se na toto dotázal na lince 1212. Tam mu řekli, že když ta výjimka vypadla, tak budou servisy zavřené.

V sobotu dopoledne situaci řešil Svaz dovozců automobilů s Ministerstvem průmyslu a obchodu. O výsledku informoval tajemník svazu Josef Pokorný takto: „Servisní služby oprav vozidel již nejsou přímo uvedeny ve výjimkách z opatření, kdy služby přímo v provozovnách jsou zakázány. Bylo však ze strany MPO jednoznačně potvrzeno, že autoservis může od 1.3. fungovat s tím, že klienti nesmí mít přístup do provozovny. Je třeba tedy veškerou komunikaci se zákazníkem uskutečnit ve venkovních prostorách, a to včetně venkovních prostor autoservisu.“

Ve výsledku se tak mění pouze to, že zákazník nemůže dovnitř, ale i servisy fungují přes okénko, kde se vše vyřídí. O prodeji náhradních dílů přesnější informace nemám, předpokládám však, že pokud si je objednáte předem, nebo u tohoto okénka, nebude problém s nákupem. Jen nebude možné jít do prodejny náhradních dílů a tam vybírat.

Tento článek píši jako takovou omluvu. Omluvu za to, že mnoho z vás mělo pocit, že od pondělí budou servisy úplně zavřené. Já ten pocit měl taky. Podle dostupných materiálů to tak vypadalo. Jsem moc rád, že se to hned v sobotu dopoledne začalo řešit a dospělo se k závěru, že můžeme v klidu jet na servis a jezdit tak bez obav. Samozřejmě ale jen v rámci povolených cest.

Foto: Pixabay

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.