Co za novinky chystá v tomto roce Renault a Dacia

Automobilky bilancují předchozí rok a plánují ten další. O zajímavé informace a plány na rok 2021 se podělil i Renault, pojďme se na ně podívat.

Nemám v plánu psát článek plný dat a čísel. Tyto informace tedy sepíšu jen stručně a přeju k tomu, co vás jistě zajímá, tedy k novinkám. Trh v Evropě se v meziročním srovnání v roce 2020 propadl o 23,6 % a konkrétně Renault o 25,8 %. Žádný výjimečně drastický propad se tedy nekonal.

Mezi nejprodávanější vozy patří na prvním místě druhá generace Dacie Sandero, na druhém místě Renault Clio páté generace a na třetím místě Dacia Duster druhé generace. Clio je mimochodem nejprodávanější ve své kategorii. Co se týká vozů E-TECH, tedy hybridů a plug-in hybridů, tak těch se v Evropě prodalo více, než 30 tisíc. A to je tak 25 % objemu modelů.

Na poli elektromobilů v Evropě stále vede Renault Zoe, následované Teslou Model 3 a Volkswagenem ID.3 na místě třetím. Tomu samozřejmě hodně pomohla nová generace Zoe, která je opravdu povedená.

Dacia na Evropském trhu klesala více. Konkrétně o 31,7 %. Je to dáno změnou modelové řady a výpadkem určitých modelů.

No a pojďme na novinky! Renault Arkana, což je SUV kupé, se představí na našem trhu v létě 2021. Objednávky bude možné udělat již od dubna a motorizace nabídne TCe 140 EDC, TCe 160 EDC a E-TECH hybrid 140.

Řada malých dodávek se dočká také obnovy, konkrétně modely Renault Kangoo Van a Renault Expres Van. Tyto modely budou představeny na konci března (verze L2 a Z.E. u Kangoo dorazí v roce 2022). Expres Van získá nejširší posuvné dveře na trhu (716 mm) a Kangoo Van zase nejširší boční přístup do nákladového prostoru díky absenci B sloupku a nové asistenční a bezpečností systémy. Ve stejné době přijede i nový Renault Trafic Combi a SpaceClass. Trafic nabídne novou příď, nový interiér a získá nové asistenční a bezpečností systémy.

Model Captur získá hybridní pohon, který mu zatím chybí. Rodinu E-TECH rozšíří Megane v provedení hatchback, nabídne jak hybrid, tak plug-in hybrid. S modelem Megane se pojí i další novinky – v inovované podobě přichází stylové GrandCoupé a modernizované R.S.

U značky Dacia přišlo nové Sandero, o kterém jste si zde již mohli přečíst klasický test. V následujících měsících dorazí i inovovaný model Logan, který jde v designových stopách Sandera. V létě přijede druhá fáze modelu Duster, což znamená facelift, který vzhled mírně sjednotí s novým Sanderem.

V třetí čtvrtině roku přijde velká novinka – Dacia Spring Electric, tedy nejlevnější elektromobil, který bude na evropském trhu k dispozici. Objednávky nejspíš budou možné už na jaře. Ceny zatím nejsou známé, dozvíme se je snad koncem března a mělo by pro ně platit, že budou stejné po celé Evropě.

Co se týká modelů Dokker a Lodgy, tak Dokker nebude pokračovat, jeho nepřímým nástupcem v užitkové verzi je Renault Expres Van. A ani Lodgy se nedočká nástupce. Dnešní ekologické normy nepřejí vysokým a lehkým autům, jelikož se povolené emise vypočítávají dle hmotnosti. A samozřejmě vyšší auta mají větší odpor a tak vyšší spotřebu.

Foto: Renault

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.