Test Hyundai Kona 2018: Vypadá zvláštně, jede skvěle (+ VIDEO)

Mám štěstí na zajímavé Hyundaie. Po skvělé i30 N přichází Kona. Vzhledově je výrazná a motorově hodně překvapivá. Rozhodně stojí za zvážení!

Že je na trhu až moc různých crossoverů a miniSUV? Ano, ale je to tak kvůli tomu, že si je lidé žádají. Hyundai Kona rozhodně nezapadá do nevýrazné šedi a to je mi na ní sympatické. Přední část obsahuje opravdu hodně světel, na ty vrchní, které plní funkcni denního svícení, jsme již celkem zvyklí od Citroënu, prostřední jsou asi nejklasičtěji umístěné a pak ty spodní, které budí nejvíce rozpaků. Jedná se o mlhovky, chvíli jsem si na ně zvykal, ale zvykl a vlastně mi k celkovému designu sedí. Zadní část má zase rozdělená světla, tentokrát jen na dvě části. Trochu mě překvapilo, že vrchní slouží jen jako potkávací a brzdová, blinkry a vše ostatní je dole. Navíc jsou diodová jen vrchní světla, spodní část spoléhá na žárovky. Taková situace nastala i vpředu, kde jsou opravdu skvěle svítící potkávací LED světla, kterým asistují dálková světla, u kterých je celkem složité poznat, jestli už svítí, jelikož jejich jas také zajišťují žárovky.

Interirér je již téměř konzervativní, ale ani tady není úplná nuda. Zvláště, pokud zvolíte nějakou vyšší výbavu. Získáte tak výrazně barevné doplňky, a to včetně bezpečnostních pásů. Barva může být buď zářivě zelená nebo červená. Pokud máte nižší výbavu, tento barevný paket si můžete pořídit za příplatek. U vyšší výbavy je ale vždy, musíte si jen vybrat barvu. Což může být problém, představte si situaci, kdy je vám šedesát, chcete vyšší auto a Kona se vám náhodou líbí. Pořídíte si ji v neutrální barvě a uvnitř máte zářivě zelené pásy. To asi není to, co chcete. Musíte tedy zvolit nízkou výbavu, která je uvnitř usedlejší, pak vám ale chybí podstatné prvky. Dilema, co? Mně se naštěstí zelená v interiéru líbila, tak by to nebyl problém. Jen pozor na to, když máte zelený svetr, bude vás stavět každá hlídka, protože pás bude neviditelný. Vybírejte tedy barvu doplňků i podle toho, co si oblékáte.

Jak to tak u výrazných aut bývá, části lidí se nebude vůbec líbit. Což nevadí, nemusí si ji kupovat. Pokud si ji však koupíte vy, budou na vás koukat jako na blázna. Někomu to nevadí, ať si ostatní myslí, co chtějí, někdo raději zvolí konzervativnější auto.

Já patřím do tábora příznivců. Cením si odvahy. V současné šedi je to příjemné osvěžení. No jo, jak vypadá tu máme, ale jak jede? Testoval jsem silnější variantu s jednašestkou o výkonu 177 koní. To je celkem dost slušná hodnota. Ještě zajímavější je však hodnota zrychlení z nuly na sto za 7,9 vteřin. Slabší verze to stíhá totiž za rovných 12. Tyhle hodnoty už hodně napovídají o tom, jak rozdílné motory jsou, ačkoli ten slabší má stále papírově dostatečných 120 koní. Ale je prostě pomalý.

Silnější motor dostává vždy dvouspojkový automat a pohon všech kol. Ani k jednomu nemůžu mít připomínky. Ne, že bych nesměl, ale prostě nemám. Převodovka řadí opravdu výborně, navíc udržuje i na komfortní režim stále vyšší otáčky, motor se tak nedusí a je stále připraven vyrazit. Což má vliv na spotřebu, o tom ale až dále. Pohon všech kol je automatický, tlačítkem si můžete navolit rovnoměrné rozdělení výkonu. Spolu s relativně slušnou světlou výškou minimálně 170 mm je průjezdnost lehčím terénem slušná. Já drandil polní rozblácenou cestou skrz louže a překvapila mě stabilita, jakou Kona držela v přímém směru. Pak na větší ploše nebyl problém auto hodit bokem a vjet do lesa (tam už ne bokem). Terén, kam se nikdy nepodívá, jejím revírem budou města, ale co kdyby…

Motor 1.6 T-GDI byl pro mě největším překvapením. Jede prostě dobře. Hodně dobře. Nečekaně dobře. I díky rychlé převodovce stačí kdykoliv šlápnout na plyn a vystřelí vpřed. Při popojíždění ve městě je to až na škodu, auto je trochu moc akční. Ale předjíždění je opravdu radost. No, ale nic není zadarmo. A tak spotřeba okolo devíti litrů není výjimkou. A s takovou spotřebou dokáže jezdit i šestiválec, který má přeci jen příjemnější zvuk. Ten v tomto případě trochu připomínal vysavač. Však taky vysával palivo.

Z prvků moderní výbavy nabízí Kona vše, co člověk může potřebovat. Head-up displej se sice nepromítá na čelní sklo, ale na destičku, tu však můžete zasunout, pokud by vás obtěžovala. Grafika je moc hezká, příjemné je, že si třeba velikost číslic rychlosti můžete změnit a i si zvolit barvu, jakou budou zobrazeny. Ačkoli se v materiálech automobilky dočtete opak, Apple CarPlay normálně funguje. Audio Krell je možná neznámé, o to lépe ale hraje.

V neposlední řadě je tu cena. Ta „již od“ je 399 990 Kč. Zapomeňte na ní. Pokud budete uvažovat nad nejlevnější variantou, podívejte se na akční ceníky, třeba teď 459 990 Kč dostanete slušně vybavené auto. Se slabším motorem, s manuálem a bez pohonu všech kol. Příjemnější motor 1.6 T-GDI startuje na 549 990 Kč rovnou s vyšší výbavou. A automatem a čtyřkolkou. Tady bych já osobně začal.

Hyundai se u Kony nesnaží podbízet cenou. Ale nemá to ani moc zapotřebí. Kona je totiž dobré auto a má svoji cenu. Dobré a originální. A to může být k nezaplacení.

Close