Test Lexus NX 300h 2018: Hybridní fešák (+VIDEO)

Lexus a hybrid, to je prostě zlatá kombinace. Jaká je ale kombinace Lexus, hybrid a SUV? Rovnou mohu prozradit, že v případě NX 300h je skvělá.

Ale hezky popořadě. Tentokrát nebudu začínat vzhledem, ale věcí, kterou jsem si, kromě auta samotného, opravdu užíval – parkování v Praze na modrých zónách. Nově totiž můžete i s hybridem parkovat na modrých zónách, stačí auto jen registrovat za 100 Kč ročně pro celou Prahu a je to.

Podmínky nejsou nijak nesplnitelné, auto musí mít spalovací motor do maximálního výkonu 135 kW, umožňovat jízdu čistě na elektřinu a nesmí být starší deseti let. To testovaný Lexus NX 300h splňuje, tak jsem si to mohl užívat. Jasně, na modré můžete zaparkovat už teď a zaplatit si parkování přes mobil, je to ale celkem drahé a ne tak snadné, jako prostě přijet, zaparkovat a nestarat se.

Člověk si tak uvědomí, kolik je v Praze modrých zón. Ale nemusí ho to trápit. Pro živnostníka, který jezdí za zákazníky, to může být třeba důvod ke koupi hybridu. Jasně, není to věc, kvůli které si hybrid pořídíte, je to ale příjemný bonus.

No a teď k NX samotnému. Když toto auto přišlo na trh, budilo na silnicích rozruch. Vypadalo jako z jiného světa. Lidé už si na něj ale trochu zvykli a s udivenými pohledy se nesetkáváte. Možná je to ale tím, že ve městě jedete většinou na elektřinu a tak tedy úplně neslyšně. Každopádně NX vypadá skvěle. Moderní vzhled, ostré linky, pro Lexus typická příď a dalo by se říct, že nestárnoucí design.

Interiér už může být trochu méně jednoznačný, setkal jsem se i s názory, že není hezký. Já osobně si to nemyslím, mně se líbí moc, ale jak exteriér budí téměř vždy pozitivní emoce, interiér ne. Moc se mi líbí použití mechanických tlačítek a ovladačů. Za mě je to stále mnohem lepší řešení, než dotykové plošky. Potěší i takový detail, že když ve výbavě nemáte odvětrávané sedačky, nenajdete mezi tlačítky žádnou záslepku.

A že detaily tvoří celek, ví Lexus moc dobře. Třeba taková drobnost, jako pomalé dojezdy oken, když je zavíráte – těsně před zavřením se zpomalí, aby bylo dovření plynulejší. Nebo světla v interiéru, která se aktivují přiblížením ruky. A prosvětlená linka na klikách, která se rozsvítí, když se k autu přiblížíte… tady naprosto přesně vidíte, že jste peníze neutratili zbytečně, ale že za ně opravdu něco dostáváte.

Co se týká peněz, tak Lexus NX 300h můžete mít již za cenu lehce přes milion. S naprosto dostatečnou výbavou, ale s poháněnou jen přední nápravou. Což pro někoho vůbec nemusí být problém. Dostanete navíc menší kola, auto pak musí být už naprosto dokonale pohodlné. Ono je totiž úžasně pohodlné i na velkých kolech. A tiché. A to není jen tím, že je to hybrid. To je hlavně tím, že je to Lexus.

Pohon zadních kol je řešený zajímavě – pokud máte Lexus NX 300h s poháněnou přední nápravou, pohání ji klasicky dvouapůllitrový benzinový motor ve spojení s elektromotorem. V případě čtyřkolky se o pohon té zadní stará další elektromotor. Je teda úplně nezávislá na přední nápravě a motoru. Neznamená to ale, že by mělo auto větší výkon. Má sice o motor více, ale také větší hmotnost a zadní motor se spouští jen, když je potřeba a to nemůžete ovlivnit. Výkon je tedy stále stejný. Dle mého názoru je ale lepší akcelerace a samozřejmě jízda v lehčím terénu, což je pro model NX takové maximum, nejedná se o žádný teréňák. Zajímavostí je, že na autě není nijak naznačeno, zda se jedná o předokolku, nebo čtyřkolku

Akcelerace je opravdu svižná, auto má necelých 200 koní a i přes nemalou hmotnost zrychluje opravdu ochotně, jelikož se zapojí všechny motory a dávají ze sebe maximum. Ve zrychlení od semaforů budete rozhodně patřit k nejrychlejším. Ale i pružné zrychlení je na slušné úrovni, zvláště, když zvolíte sportovní režim. K tomu ale nátura auta vůbec neláká, zvláště, když nemáte výbavu F Sport.

To není výtka. Ne každé auto musí být sportovní. Lexus NX 300h vás naučí klidné a předvídavé jízdě. Díky včasnému brždění se více rekuperuje energie a vy tak dojedete dále bez spalovacího motoru. To je také jediná možnost, jak se baterie dobíjí, jelikož se nejedná o plug-in hybrid, ze zásuvky šťávu nepřesunete.

Lexus NX 300h vybízí k pohodové jízdě. Klidně na velké vzdálenosti a v plném obsazení, protože kufr je nečekaně velký a cestující i vzadu mají královské množství místa. Můžete si tak plout tiše krajinou s minimální spotřebou, vesnice a kolony projet čistě na elektřinu a když budete potřebovat předjet, výkon máte.

A když jsem u té spotřeby – s autem jsem absolvoval dlouhé přesuny v plném obsazení a za dobu testu se ustálila na 6,6 litrech na 100 kilometrů. A to mi přijde jako moc příjemná hodnota. Do tohoto modelu diesel nepořídíte a dle mého ani není třeba. Dle aktuálního ceníku nepořídíte už ani čistě benzinový motor. Lexus NX už tak bude jen 300h. A to vůbec není špatně.

Close