Test Mazda MX-5 RF 2018: Těžko ji nemilovat (+VIDEO)

Jen těžko najít tak legendární auto, jako je Mazda MX-5. Nebo také Miata, jak chcete. Je to sice legenda, ale je vážně tak super?

Je. Hezky jasně, stručně a hned na začátek. Je to prostě skvělé auto. Ne bezdůvodně má snad každý motoristický novinář jednu Mazdu MX-5 doma. Já tedy ne, ale je to možná jen tím, že jsem v oboru krátce. Po týdnu s ní bych nad ní klidně začal uvažovat.

Na test jsem měl nyní již neaktuální generaci, což malinko komplikovalo orientaci v ceníku, který na webu Mazdy byl již pro novou generaci. Ta přináší nové prvky výbavy, například adaptivní světla, více možností polohování volantu a vyšší výkon u dvoulitrové verze, který je nově 184 koní.

Zpátky ale k testovanému autu. Motorizace byla tedy ještě před modernizací, i tak dle mého názoru ale dokonale dostačující. Výkon 160 koní neohromí svou hodnotou, jeho trumf je ale v podání! Jak jsme u Mazdy zvyklí, motory se musí točit. A to je v případě, kdy máte malou zadokolku, která nemá střechu, opravdu čirá radost. Zvuk není nějak přehnaně hlučný a sportovní, příjemně ale bublá a k autu se perfektně hodí.

Ve výbavě můžete mít jak automat, tak manuál. Já měl štěstí na manuál a ten patří k tomu nejlepšímu, s čím jsem se zatím setkal. Řadicí páka působí jen jako krátká tyčka s kuličkou na konci, ale to je její kouzlo. Opravdu je krátká, řazení dokonale přesné a spojka zabírá asi na centimetrovém úseku. Řazení je opravdu radost!

Pro maximální zábavu za volantem budete využívat hlavně první tři rychlosti. Vyšší výkon  u modernizované verze je rozhodně plus, ne však nezbytnost. 160 koní s autem nemá moc práce. Musíte jen vědět, co od auta chcete. Pokud je to maximální rychlost na rovince, tak vás MX-5 neuspokojí. Pokud je to ale koncentrovaná zábava v zatáčkách, tak jste na správné adrese. A pozor! I při této koncentrované radosti jsem se opravdu dlouho dostával se spotřebou nad 7 litrů, první dny byla kolem 6,5 litru. Ano, sám jsem tomu nevěřil!

Podvozek není nijak tvrdý, výborně ale drží a ve spojení s řízením, které je úžasně přesné, tvoří skvělou kombinaci. Stáhnout střechu a vyrazit na klikatou okresku. To je věc, která se neomrzí. A pokud vás takové radosti nebaví, není to auto pro vás.

Jen málokdy se mi stane, že poprvé nasednu do auta, rozjedu se a vím, že tohle bude skvělé. U Mazdy MX-5 se mi to stalo. Jen první zařazení jedničky mi dalo vědět, že tady se věci dělají poctivě, jak je u Mazdy zvykem, ale i náležitě sportovně.

Testovaný kousek byl v karosářské variantě označované jako RF. To znamená, že má elektricky ovládanou plechovou střechu. Tu když zatáhnete, získáte klasický sporťák se střechou. Když ji stáhnete, zasune se jen střední část, za hlavami budete mít stále kus střechy. A to je věc, která dodává pocit bezpečí a zároveň snižuje aerodynamický hluk v autě se staženou střechou. Můžete jet do nějakých 120 km/h v relativním klidu.

Pokud ale chcete klasický kabriolet, stačí si objednat verzi s plátěnou střechou, která se složí do vyhrazeného místa v zadní části celá. A vám tak už vůbec nic nebrání v nasávání atmosféry.

Jinak je ale auto vždy dvoumístné, bez ohledu na variantu střechy. Kufr je celkem dostatečně velký a uvnitř je i pár odkládacích prostor. Ale moc jich není, třeba před spolujezdcem ji nenajdete. Zase je ale za spolujezdcem, tedy za sedačkou, ukrytá schránka, do které se něco menšího vejde. I držáky na pití jsou vyndavací, můžou být ale dokonce tři!

Základní motorizací pro Mazdu MX-5 je motor o objemu 1,5 litru. Podle mého názoru bohatě stačí. Auto se tak stává cenově výrazně dostupnější a svou identitu neztrácí. Nabídne stále dostatečných 132 koní a s plátěnou střechou vás vyjde na nějakých 630 tisíc. To není špatná cena za ikonu! A pozor, základní výbava není nijak ochuzená, že by bylo potřeba připlácet i za volant!

Pokud se na to ale podíváte z druhého konce, ze kterého bylo i testované auto, dostáváte se na cenu okolo 900 tisíc korun. Není to málo. Ale v nové generaci získáte opravdu pořádný balík výbavy a 184 koní k tomu. Osobně se přiznávám, že pokud bych si Mazdu MX-5 kupoval, zvolil bych (klidně ojetý) dvoulitr s manuálem, s karoserií RF a ve výbavě Revolution Top, která je ta nejvyšší. Obsahuje totiž pár super věcí.

Třeba tlumiče Bilstein. A nebo sportovní sedadla Recaro. A ty vážně stojí za to! Nejen, že skvěle vypadají, ale fantasticky drží celé tělo a máte v nich pocit, že jste spojeni s autem a řídíte ho i tělem. Přesně víte, co auto pod vámi dělá a žijete s ním.

Vzhled je jako vždy subjektivní. Podle mého názoru je skvělý, sportovní. Z předního pohledu je auto nízký a široký sporťák, ze zadního také, tam navíc hlavně v noci zaujmou krásná LED světla. Boční pohled je rozdílný podle stavu střechy – se staženou je to elegantní kabriolet, s nataženou nízký sporťák. Někomu nemusí sedět mírně disproporční přední část, kde jsou dost výrazná malá světla. Ta jsou však malá, ale šikovná!

Ačkoli v této generaci ještě nejsou adaptivní dálkové světlomety, svítí skvěle. Automatické dálkové fungují rychle, natáčení spolehlivě a světelný výkon je parádní. Můžete se podívat ve videu, kde již klasicky světla testuji. A audio… pravda je, že jsem ho moc nepoužíval. Líbilo se mi vyřešení problému s absencí zadních reproduktorů, protože je není kam dát – jsou v hlavových opěrkách. Hudbu tak tedy slyšíte i se staženou střechou a nemusí tolik řvát do okolí.

A k tomu se váže jedna vyloženě promyšlená věc – pokud telefonujete přes handsfree, tak zvuk protistrany jde právě z těchto reproduktorů v hlavové opěrce. A to zvláště u kabrioletu oceníte, nestane se vám tak, že by celá autobusová zastávka věděla, že vám došel toaletní papír a máte se pro něj cestou domů zastavit.

Jsem moc rád, že přišel facelift. Ne snad proto, že by to Mazda MX-5, nebo také Miata, jak se jmenuje v Americe, potřebovala. Ale protože to pro mě znamená, že si ji budu moci ještě jednou půjčit. A už teď se na to moc těším! Mazda MX-5 je opravdu vynikající auto. S vyšší cenovkou, ale úžasnou dávkou stylu.

Close