Test Subaru Levorg 2018 + STI doplňky: Paráda nejen na oko! (+VIDEO)

Že má Subaru Levorg skvělý podvozek jsem psal už v jeho minulém testu. Jak se ale chová s originálními doplňky STI?

Když jsem si nový Levorg přebíral, v Subaru mi říkali, že jsou nové STI díly i na podvozku, který je teď pevnější a jistější. A já se trochu bál. Protože podvozek klasického Levorgu mi přišel vlastně dokonalý. Tak co na něm vylepšovat? Měl jsem obavy, aby se nestal v honbě za pevnějším podvozkem moc tvrdý a vhodný tedy jen na kvalitní asfalt. Tedy nepoužitelný v České republice.

Jak jsem se jen mýlil! Dílů, které nejsou vidět, je celkem dost, jak na podvozku, tak například rozpěrná tyč v motorovém prostoru. To vše má za následek, že je auto opravdu pevnější. Ale pevnější v tom smyslu, že je ještě více jisté a už se nenaklání ani trochu. Prostě jedete, vjedete nějakou téměř absurdní rychlostí do zatáčky, vykroužíte krásný oblouk, auto se ani nenakloní a jedete vesele dál. Kontakt s vozovkou ale zůstává stále příkladný, protože tlumiče jsou stejné.

Stejné příkladný zůstává i komfort pro cestující. A to mi můžete věřit, s autem jsem absolvoval cestu z Prahy do Berlína a zpět. Na jednu nádrž! To je další překvapení, které přinesla delší cesta. Nejen, že je auto úžasně pohodlné, což jsem tedy tušil, ale že je i relativně úsporné.

Při začátku testu svítil na počítači dojezd 400 km. A já začal váhat, zda jsem zvolil ideální dopravní prostředek. A i ze začátku, kdy jsem jezdil převážně po městě, byla spotřeba kolem 9 litrů. Stále jsem váhal. Jak jsem ale najel na dálnici, pochopil jsem, že tady je Levorg jako doma. Spotřeba ukázkově klesala z 9 litrů na parádních 7,8 litru.

Na dlouhé cestě jsem využil i pro Subaru již typický systém EyeSight, který fungoval skvěle jako adaptivní tempomat, ale dokáže auto i udržet v jízdním pruhu. To mě ze začátku trochu zmátlo, jelikož systém pohotovost vlastně neindikuje, indikuje až samotnou akci zelenou kontrolkou. Od jiných značek jsem zvyklý, že zelená kontrolka svítí, když je systém aktivní. Jakmile jsem ale přišel na to, že funguje tedy vlastně stále, cestovalo se zase o trochu pohodlněji.

Subaru je značka, která je známá převážně díky legendárnímu symetrickému pohonu všech kol. A díky tomu i skvělým vlastnostem v terénu. To ale rozhodně není případ tohoto Levorgu. On se ostatně žádný Levorg nehodí do terénu, tento, který měl ještě snížený nárazník díky lízátku STI, už vůbec ne. Čtyřkolkou však zůstává a ta přijde vhod kdykoliv, kdy se dostanete na povrch s menší přilnavostí, nebo si prostě jen přidáte v zatáčce.

Protože přidávat v zatáčce si budete často. STI doplňky nemají vliv na výkon, ten zůstává stále 170 koní z přeplňovaného motoru o objemu 1,6 litru. Pokud jsem tvrdil, že standardní Levorg má podvozek rychlejší, než motor, u tohoto to platí dvojnásob. A to je podle mě jedině dobře! Vždy je lepší mít vše dimenzované na větší výkon, než opačně. Můžete si tak dovolit využívat plnými doušky potenciál motoru v každé zatáčce. Možná nemáte 300 koní, ale jakmile se na nějakou rychlost dostanete, už ji nemusíte snižovat, protože vás podrží skvělý podvozek.

Ani pružné zrychlení není vůbec špatné. Na dálnici není problém předjíždění, na okreskách už vůbec ne. Přijde mi, že se zase zapracovalo na chování převodovky Lineartronic a ačkoli má motor stále stejný výkon, převodovka s ním pracuje ještě lépe. Řazení pádly je rychlé, reakce v automatickém režimu také, když po ni požadujete sportovnější jízdu, tak i řadí jako klasický automat. A hlavně funguje dokonale plynule už od nejnižších otáček a rychlostí.

Navíc vám díky vzhledu všichni rádi z levého pruhu uhnou. Je pravda, že auto vypadá trochu rychleji, než ve skutečnosti je. Zvláště s takto výraznými doplňky a nápisy STI Edition. Z předního pohledu není složité si Levorg splést s WRX STI. Setkával jsem se s hodně nadšenými pohledy, nemyslím si ale, že by to bylo kvůli tomu, že by čekali WRX STI. Spíše se jim tento Levorg prostě tak líbil.

STI doplňky si můžete nakonfigurovat jak chcete. Testované auto bylo takovou výkladní skříní. Oficiálně žádná STI Edition není, na druhou stranu, když na autě máte všechny díly z ceníku, můžete to tak nazvat. A ta konfigurovatelnost se mi líbí. Protože můžete pořídit jen díly, které auto vylepší jízdně, ale nebudou vidět a vy něco ušetříte. Nebo naopak, pokud vám vlastnosti Levorgu přijdou dostatečné i bez vylepšení, můžete upravit jen vzhled.

Pokud se však rozhodnete pořídit všechno, včetně STI kol, vyšplhá se cena doplňků přes 200 tisíc. V případě, že ale oželíte kola (o která se stejně většinu času jen bojíte), vychází cena na nějakých 150 tisíc. A tu vám aktuálně Subaru sníží na ještě sympatičtějších 100 tisíc. A za ty dostanete vše, co mělo testované auto. Tedy kromě nálepek.

Audio hraje rozhodně obstojně. Levorg nemůže mít aparaturu Harman/Kardon a nepřijde mi, že by byla moc potřeba. Natáčecí Bi-LED světla svítí parádně, automatika funguje spolehlivě a hlavně rychle, takže ji necháte zapnutou a nemusíte nic řešit.

Subaru Levorg generačně neprodělalo moc změn, což je ale dobře. Nebylo moc co vylepšovat. Auto Vehicle Holt je příjemný asistent, který drží brzdu za vás, ale mnohem příjemnější změna je právě úprava převodovky Lineartronic, která je podle mě opravdu znát. Jedná se již klasicky spíše o evoluci, než revoluci. A to je dobře, majitelé předchozích generací nemusí být nešťastní.

U STI doplňků mě potěšilo, že se dají kombinovat jak zákazník chce a že se nejedná jen o pár optických prvků, ale že opravdu dokáží vylepšit jízdu. A tu vylepší už téměř k dokonalosti.

Jen málokteré auto je tak univerzální. Ne každý má na to, aby si pořídil Outback pro takové to běžné rodinné využití a k tomu třeba BRZ pro víkendovou radost. Levorg spojuje pohodlné kombi vhodné na dlouhé cesty s autem, se kterým se budete nadšeně pouštět do zatáček a užívat si každou jízdu. To, že máte rodinu, přece neznamená, že se nechcete za volantem bavit!

Close