Test Mazda6 2.5 Skyactiv-G 2018: Je prostě skvělá (+VIDEO)

Nová Mazda6 je krásná. Má skvělý interiér. A naprosto parádní motor. Co jí vlastně chybí? Kromě mezery v názvu snad vůbec nic.

Už když jsem měl v testu předchozí generaci, byl jsem z ní nadšený. Tehdy se silnějším benzinovým dvoulitrem Skyactiv-G, který nabízí 165 koní plných radosti. Ale tak nějak mám pocit, že dost radosti se skrývá i v tom ještě slabším, který má koníků 145. A to je minimum, které můžete v této Mazdě mít. Dále jsou ještě naftové motory Skyactiv-D, ty mají 150 a 184 koní. Prostě Mazda6 s vyloženě slabým motorem neexistuje.

No ale tentokrát jsem měl půjčenou opravdovou parádu. Novou generaci se světlým interiérem a motorem 2.5 Skyactiv-G o výkonu 194 koní. Takže benzínový dvouapůllitr bez přeplňování, ale zase s otáčkami a absolutní chutí do života. Že by konkurence takového výkonu dosáhla z dvakrát přeplňované jednačtyřky, případně třikrát přeplňovaného tříválcového litru? Možná ano. Ale nedalo by se to srovnat.

Tenhle plnotučný motor má totiž na rozdíl od přeplňované konkurence nabízí skvělý a gradující zvuk, projev, který vás nutí podřazovat a užívat si vysoké otáčky a hlavně stabilní spotřebu, která nelítá od 6 do 15 litrů na sto. Já měl při delším cestování spotřebu 7,3 l/100 km. A při kombinaci města a rychlého svezení na okreskách lehce přes 8.

Jistě, pár válců mu možná chybí. Ale ty čtyři jsou alespoň pořádně veliké. Vždy je ve spojení s automatem a vždy jen s pohonem předních kol. To druhé může někomu vadit, ale to první ne. Protože automat funguje opravdu výborně na klasický režim, kdy motor nepodtáčí, ale udržuje takové pohodové cestovní otáčky, které se k charakteru pohodlného sedanu hodí. Na sportovní režim využívá to nejlepší spektrum otáčkoměru a do zatáček podřazuje. A vždy si můžete řadit i ručně.

To je věc, kterou v autech téměř nepoužívám. Ruční řazení pádly, nebo pákou, je vždy taková ta věc, která v autě je, vím o ní, možná ji i vyzkouším, ale nakonec ji vůbec nepoužívám. Tady je ale vše jinak. Pádla reagují nádherně rychle a vás před každou zatáčkou láká ho dvakrát zmáčknout, dostat motor do vysokých otáček, kde nabídne to nejlepší a pak jen přesně, kdy chcete, řadit vyšší stupně. Je to opravdu zábavné. Hodně tomu pomáhá i parádní zvuk, který nepotřebuje nějaké reproduktory. Je prostě dobrý sám od sebe a basta.

Co mě občas malinko překvapilo, to byl omezovač. Jak je u Mazdy zvykem, ale neříkám, jestli dobrým, je absence automatického přeřazení při manuálním řazení. Pokud tedy dvojku vytočím až moc, automat mi tam nehodí trojku, ale nechá tam stále dvojku. Osobně mi to lichotí, mám alespoň pocit, že ze mě auto nedělá nesvéprávného idiota, na druhou stranu je omezovač možná až moc brzy a zvuk je stále lákavější… a tak se mi občas stalo, že jsem se zapomněl, doufal jsem, že ten zvuk bude ještě pokračovat, ale převodovka mě už dál nepustila.

To byla tedy ta sportovnější stránka jízdy. Kdo by čekal, že s ní u auta, které je velký sedan, začnu. Ale musel jsem, protože jsem z ní byl nadšený. A stále jsem. No ale pak je tu ta cestovatelská a pohodlná stránka věci. Pokud necháte automat řadit podle jeho logiky, dělá přesně to, co od něj očekáváte. Drží nižší otáčky, kdykoliv je připraven podřadit a vystřelit. Absolvoval jsem pár set kilometrů v plném obsazení a ani tak auto nemělo žádný problém s předjížděním. Výkonu bylo stále dost. A motor byl tichý a jen tak v pozadí dával znát, že tu je a že se na něj můžu spolehnout, když ho budu potřebovat.

194 koní se nemusí zdát jako pořádné stádo. Ale jde i o to, jak je auto podává. A s klidem můžu říct, že tohle je nejlepších 194 koní, které jsem za dlouhou dobu zažil.

Design prošel pár změnami proti předchozí generaci, nebudu ho podrobně rozebírat, zmíním jen detaily, které mi udělaly radost – led blinkry. Jak přední, tak zadní. Jsou velké, jsou vidět a vypadají výborně a moderně. Zpracování přední masky a zadní výfuky dále od sebe jsou už jen detaily. Co mě však překvapilo, tak LED osvětlení uvnitř získáte jen k nejvyšší výbavě. To je trochu škoda, vždyť kolik to může automobilku stát…

Světla mají funkci aktivního vyhýbání. To funguje naprosto spolehlivě a za celou dlouhou noční cestu jsem neměl potřebu ho vypnout. Pokud v protisměru nic nejede, tak dálková světla svítí opravdu hodně silně.

Interiér je kapitola sama pro sebe. Ve výbavě Revolution TOP můžete mít za lehký příplatek 5000 Kč místo tmavé kůže její světlou variantu. No a ta vypadá prostě nádherně. Navíc nový interiér Mazdy6 vypadá sám o sobě skvěle, ale ve spojení se světlou kůží jsem si připadal jak v severském povozu za násobně vyšší cenu. Materiály jsou kvalitní, zpracování také. Když sedíte uvnitř, je vám jedno, jestli je venku sychravý podzim. Vy jste v pohodě. Chcete se pohodlně usadit, jet daleko a užívat si tu pohodu a kochat se interiérem. Navíc sedíte naprosto pohodlně v sedačkách, které přesně obepínají vaše záda a mají na japonské auto až netradičně dlouhé sedáky.

Ovšem když jsem u toho interiéru – zde jsem narazil na drobné nedostatky na zadních místech. Ta jsou parádně pohodlná stejně jako ta přední, ale – ovládání jejich výhřevu a dvě USB jsou v loketní opěrce – pokud tedy jedete ve třech, máte smůlu, dobíjení ani vyhřívání nebude. No a pak je to ta výška – já se svými 184 centimetry jsem se vlasy dotýkal stropu. Je to dáno tvarem karoserie, který je sice líbivý, ale v zadní části nízký.

Což je ale skvělý oslí můstek! Dostávám se k věci, která mě na začátku trochu zmátla. A to verze kombi, v názvosloví Mazdy Wagon – při prvním pohledu do ceníku jsem myslel, že s větším kufrem můžete mít jen dvě naftové motorizace s pohonem všech kol. Ale pak jsem na to přišel! S pohonem všech kol opravdu může být jen naftové kombi, jinak ale všechny ostatní varianty mohou být buď jako sedan, nebo jako kombi. Bez příplatku. Prostě si jen vyberete, co chcete. Chcete hezčí karoserii a vzadu budou jezdit převážně děti? Tak je to jasná volba. Chcete větší kufr a více místa pro cestující vzadu? Tak je to zase jasná volba. Za mě musím dát palec nahoru. Sám bych pak váhal, jestli by se mi náhodou nehodilo kombi…

Aparatura Bose zvládá svou práci opravdu skvěle. Pryč jsou ty časy, kdy Mazda dala do auta kvalitní reproduktory, ale už jim zapomněla přizpůsobit dveře. Tady jsem mohl zvolit nesmyslnou hlasitost a kvalita byla stále parádní. Pro dlouhé cesty je to skvělý prvek výbavy, ale i třeba do města, kdy jsem využíval asistent pro jízdu v koloně. A k tomu kvalitní audio. Jen pozor na hlasitost, ať nepřeslechnete sirény!

No co říci závěrem. Asi jste pochopili, že si mě tohle auto získalo. Za základní cenu 716 400 Kč možná není nejlevnější. Ale musíte se podívat na výbavu. Už v základu totiž dostanete vše, co potřebujete. Pokud chcete i tuhle parádní motorizaci, jakou jsem měl já, jste na 809 400 Kč a vyšší výbavě. Tam už je úplně vše. A já tuhle volbu mohu s klidný srdcem doporučit. To auto vás bude jak přepravovat, tak bavit. A to umí jen málokteré.