Test Peugeot 508 GT PureTech 225 2019: Auto, které má styl (+VIDEO)

Pokud nové auto nevybíráte jen čistě racionálně, ale i srdcem, nový Peugeot 508 GT by vám rozhodně neměl uniknout!

V případě tohoto auta musím začít vzhledem. Protože ten je podle mě opravdu náramně povedený a příjemně výrazný. Jak to ale bývá, když je něco výrazné, nelíbí se to každému. Za týden, co jsem ale Peugeot 508 GT v nádherné červené barvě měl půjčený, jsem se setkal jen s čistě pozitivními reakcemi.

Pokud bych si Peugeot 508 GT kupoval, zvolil bych asi přesně takovou konfiguraci, jakou jsem měl na test. Jistě, například v černé vypadá také parádně, zadní partie, kde jsou propojená světla, pak ale zaniká. Bílá auta nemám moc rád… červená mám rád a tahle červená je opravdu nádherně hluboká a luxusní.

Další wow efekt nastal při pohledu do interiéru. Možná jste ve fázi, kdy vám každé auto uvnitř připadá stejné. Tak tady to platit nebude. Už jen kvůli uspořádání volantu a budíků, kdy na ukazatele koukáte nad volantem. Je to nezvyklé? Ano. Chtěl bych to tak i u ostatních aut? Rozhodně. Vím, že se jedná o kontroverzní věc. Ale za sebe mohu říct, že se mi opravdu dlouho nestalo, že bych si při přebírání nastavil pozici za volantem a za celý týden ji neměnil. Tady ano.

Výhoda budíků vysoko je ta, že nepotřebujete head-up displej. Malý volant umístěný proklatě nízko mi prostě krásně sednul. Když jsem pak sedl do auta s klasickou koncepcí interiéru, připadal jsem si jak v autobusu. Navíc v Peugeotu 508 sedíte opravdu hodně nízko, máte tak pocit jako v nějakém kokpitu.

V interiéru jsem narazil jen na kvalitní materiály, například obložení na palubní desce při poklepání dává znát, že nejde jen o milimetrovou vrstvu plastu, ale opravdu pořádný kus materiálu. Zmenšil bych však trochu množství lesklých plastů – vypadají skvěle u nového auta. Ale když v něm žijete, mají jen tři stádia – zaprášené, upatlané, poškrábané. Až na možná trochu větší množství lesklých plastů jsem byl ale z interiéru stejně nadšený, jako z exteriéru.

S prostorností je to takové, jak to vypadá na první pohled – vzadu není moc místa nad hlavou. Ale i tak jsem se sám za sebe se svými 184 centimetry vešel. Sice moc místa nezbývalo, ale šlo to. Přední sedačky jsou krásně pohodlné a hlavně mají opravdu kvalitní masážní funkci.

Při koupi Peugeotu 508 GT, což je vlastně nejvyšší výbavová varianta, která má i vlastní ceník, stojíte před dilematem, zda zvolit benzínový motor, což je jednašestka o výkonu 225 koní, nebo naftový dvoulitr se 180 koňmi, který můžete mít i v běžné výbavě modelu 508. Pokud byste se mě zeptali na doporučení před testem, řekl bych, že bych zvolil diesel. Pokud je auto GT, beru ho jako parťáka na cestování a tak chci jezdit daleko, úsporně a netankovat nijak často. Po svezení s benzínovou verzí ale měním názor. Tahle jednašestka je fakt dobrá! A navíc není problém jezdit kolem 7 l/100 km, pokud zvolíte klidnější tempo.

Trošku jsem se bál, jak si relativně malý motor poradí s takovou porcí výkonu. Naštěstí výborně. Hodně mu k tomu ale pomáhá opravdu skvělý osmistupňový automat (jiná možnost není). Ten řadí pohotově a na sportovní režim drží vyšší otáčky, což je dnes už celkem nevídaná vlastnost, kterou ale rozhodně oceňuji. Možnost řazení pádly pod volantem jsem nevyužil, ono u osmistupňové převodovky člověk neustále kliká. A nebylo to vlastně ani potřeba. I na komfortní režim byly reakce pohotové, na sportovní ještě lepší.

Od Peugeotu 508 GT jsem měl velké očekávání. Vzhledově jsem věděl, co čekat, ale netušil jsem, jaká bude jízda. A zda se nedostaví zklamání. Rozhodně nedostavilo. Motor má naprostý dostatek síly, na sportovní režim trochu přibarvený zvuk, ale nepřišel mi nijak nepříjemný. Auto krásně zatáčí a na kvalitní silnici dokáže zatáčky zdolávat až neuvěřitelnou rychlostí a s naprostou lehkostí. Na nekvalitní silnici se ale projeví velikost kol a nízký profil pneumatik – ne, že by se s autem nedalo jet stále rychle, ale rány od kol člověka donutí trochu zpomalit. A přepnout na komfortní režim a plout krajinou. Vždyť to je ale to hlavní poslání GT.

Na dálnici je jako doma. Ani při 140 km/h není v interiéru žádný hluk a motor se vlastně jen povaluje při zařazeném osmém převodovém stupni. Adaptivní tempomat funguje parádně, stejně jako držení auta v jízdním pruhu.

Když jsem u té výbavy – rozhodně stojí za pochvalu audiosystém Focal, který hraje… no parádně. Po delší době jsem se setkal s autem, ve kterém jsem si užil poslech oblíbené muziky. Cestování pak získá nový rozměr – nepotřebujete se nikam hnát. Vy si to cestování vychutnáváte. Světla svítí silně, automatika na dálková světla funguje spolehlivě. Co je ale důležitý prvek příplatkové výbavy, to je systém nočního vidění.

Obraz z kamery si můžete zapnout na displeji před řidičem a krásně tak vidíte, co vidí kamera. A že vidí skoro vše. Dokáže rozlišit lidské postavy a velká zvířata. Detekovaný objekt ohraničí rámečkem, který má barvu podle potenciálního nebezpečí. Krásně je to vidět ve městě, kde je všude plno rámečků. Pokud však nejsou červené, není se čeho bát. Musím uznat, že to funguje naprosto parádně a bezchybně. Zkoušel jsem tuto funkci na okresce a i když člověka na krajnici vůbec nevidíte, systém o něm ví a dokáže na něj upozornit. A nemusíte mít stále puštěný pohled z této kamery, ten by vás mohl rušit. Pokud noční vidění vyhodnotí situaci jako nebezpečnou, upozorní vás i když máte klasické zobrazení budíků. Tento příplatek se podle mě rozhodně vyplatí, protože dokáže ušetřit nejen plechy, ale i životy.

Peugeot 508 GT je vlastně univerzální auto. Získáte v něm GT na dlouhé cesty a zároveň zábavné auto na okresky. Čtyři dospělí v něm budou již trochu stísněni, pro dva dospělé a dvě děti je to ale výborná volba. Výborná a krásná. Je to takové auto pro labužníky. Pro ty, kteří chtějí něco jiného. Výrazného, ale ne agresivního. Něco jedinečného, co má duši. A najít takové auto v dnešní době není vůbec snadné.

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.