Test Renault Kadjar Blue dCi 115, 2019: Příjemná modernizace! (+VIDEO)

Nový Renault Kadjar neprošel možná nějakou zásadní a extrémně velkou modernizací. Ale Renaultu se podařilo vylepšit přesně ty věci, které lidem mohly vadit.

Jelikož jsem se trochu rozjel s délkou videa, tak se pokusím alespoň textovou část udělat kratší.

Renautl Kadjar vždy patřil spíše k méně výrazným autům. A to se od něj vlastně i čekalo, dobře sloužit a zapadnout v davu. Nejnovější generace tedy z těchto kolejí nijak nevybočuje, ale dokazuje, že udělat nenápadné auto neznamená, že by nemohlo být hezké.

U testovaného Kadjaru jsem měl štěstí na parádní červenou barvu. Ta byla super jak na focení, tak prostě i na pohled. Ve spojení s modernější grafikou světel a vlastně celkově přední části a hojným využitím LED například i na blinkry vypadá tohle auto opravdu dobře. Moderně a dobře.

S LED zdroji světla se Renault vůbec nedržel na uzdě a já jsem za to jen rád! LED je jak denní svícení, tak blinkry, hlavní světla, dálková světla, mlhovky – zadní i přední. Dokonce i světlo zpátečky! V interiéru je to to samé, tam jsou použité navíc opravdu hodně svítivé diody. Až by to v noci mohlo být nepříjemné. O to více ale překvapí, že osvětlení RZ je řešeno žlutými žárovkami.

Rovnou skočím tedy k tomu, co je nového. Kromě vzhledu. Teď ty praktičtější věci. Renault vyřešil drobnosti, které ale dohromady mohly nejednoho člověka štvát tak, že si Kadjar prostě nekoupil. Třeba jako malé schránky ve dveřích – nyní jsou větší. Nebo nemožnost prodloužit loketní opěrku – to už jde. Případně držáky na pití, které neměly „zmenšovací“ zobáčky – hádejte co, jsou tam. Ale třeba i taková drobnost, jako odrážející se logo audiosystému Bose v čelním skle, to také zmizelo. Sedáky je navíc teď možné prodloužit a to je opravdu moc příjemné.

Cestování bylo celkově hodně příjemným překvapením. A to ze tří stran – potěšila mě velikost kufru, který se dá navíc chytře v rozdělit na dva menší. Pak prostor na zadních sedačkách, kde jsem sám za sebou se svými 184 centimetry měl místa na rozdávání. A celková kvalita sezení. Sedačky jsou totiž přiměřeně pevné, ale krásně drží tělo, ačkoli jsou kožené, tak nekloužou a pokud tedy vynechám zadní prostřední místo, tak se v nich sedí úplně parádně na jakoukoliv vzdálenost.

U předchůdce si lidé také občas stěžovali na pazvuky v interiéru i u téměř nového auta. To nemohu úplně posoudit – v autě, které jsem měl já, bylo naprosté ticho a nic nepůsobilo tak, že by mělo začít nějak vrzat. Když jsem auto převzal, mělo najeto jen 600 km, takže bylo opravdu úplně nové. Ale nemyslete si, už jsem zažil i nová vrzající auta!

V testovaném autě jsem měl naftovou motorizaci Blue dCi 115. Číslo označuje počet koní. A s klidným svědomím můžu říct, že to úplně stačilo. Spotřeba byla kolem pěti litrů, což bylo hodně příjemné, na plnou nádrž tak člověk najede přes 1000 kilometrů. Síly na rozdávání motor sice nemá, ale aby s ním člověk udržel tempo i na dálnici a občas předjel, na to stačí naprosto. A navíc se super spotřebou. Jeho projev je klidný, řazení až překvapivě přesné.

A ano, řazení je manuální. Automat být nemůže. A dostávám se trochu oklikou k mírné komplikaci. Renault Kadjar má velkorysou světlou výšku 20 cm. A to je dost. Pokud ale chcete pohon všech kol, ať ji můžete pořádně využít, musíte zvolit motor Blue dCi 150, což je nový naftový motor o objemu 1,7 litru. Ten zatím k dispozici není. Jinak pohon všech kol nezískáte. A to mě trochu mrzí. Pokud budete chtít automat, tak ten je možný jen u benzínových motorů… kombinace tedy benzínového motoru s pohonem všech kol není reálná. Stejně jako kombinace naftového motoru, pohonu všech kol a automatu. Což mi ale přijde jako kombinace, která by si našla své kupující.

V nabídce motorů se člověk neztratí. A to je vlastně i sympatické. Na výběr jsou dva nové benzínové motory o objemu 1,3 litru – s výkonem 140 a 160 koní, tedy žádný udýchaný stokoňový litr, což je sympatický přístup. A naftovou část nabídky v současné době reprezentuje právě jen testovaná jednapětka se 115 koňmi.

Renault Kadjar si naprosto umím představit jako rodinné auto. Má k tomu všechny předpoklady. Velký kufr, pohodlné sedačky, nabíjecí USB na zadních místech. Na dlouhých cestách pomůžou opravdu kvalitní LED světlomety, které jsou navíc v nejvyšší výbavě za příplatek jen 5000 Kč. A pokud pojedete sami, nebo budou děti moc rušit, oceníte i opravdu hodně kvalitní audiosystém Bose, který byla radost poslouchat.

Se základní cenou 529 900 Kč za výbavu ZEN s benzínovým motorem o výkonu 140 koní se jedná podle mého o dobrou nabídku. Častější však bude vyšší výbava, EDITION, která je jen o 20 tisíc dražší. A ani absence pohonu všech kol nemusí být nějakým zásadním nedostatkem – ve většině případů vám totiž bude stačit světlá výška, případně elektronický asistent pro jízdu v horším terénu, který ale získáte jen se sedmnáctipalcovými koly. Což je ale podle mě stejně ideální velikost, mít ale můžete i devatenáctky.

Jak jsem možná Kadjar vždy trochu přehlížel, po týdnu soužití jsem si uvědomil, jak praktické a pohodlné auto to je. Klidně bych s ním vyrazil na dlouhou dovolenou. Naložil rodinu, zavazadla a 1000 kilometrů bych ujel bez tankování v naprosté pohodě. A pokud bych si ho pořizoval, rozhodně budu zvažovat takovou červenou barvu, jakou jsem měl v testu. A to fantastické střešní okno, které patří k těm největším, jaké jsem kdy v autě viděl. Pro cestující vzadu je to zážitek, pro cestující vpředu příjemné prosvětlení interiéru.

Close