Test Kia Ceed SW 1.4 T-GDI 2019: Kombi jak má být! (+VIDEO)

Nová Kia Ceed SW nabídne opravdu plno prostoru, moderní výbavu a slušný výběr motorů. To vše za parádní cenu. Takže… je tu nějaké ale?

No a rovnou na začátek můžu napsat, že ne. Ani jsem to ale neočekával, i původní generace ještě s názvem Cee’d byla dobrá a dostatečně oblíbená na to, aby Kia věděla, že nemůže dělat nějaké zásadní změny, ale ideálně jen vylepšovat.

Co se týká prostoru, tak verze kombi, tedy SW jako Sportswagon, ho nabízí opravdu parádní množství. Až se člověk neubrání myšlence, jestli je ho tolik potřeba. Ale určitě si své využití najde, navíc plno lidí při pořizování auta uvažuje tak, že je lepší mít větší auto a prostor nevyužít, než mít menší auto a ten prostor někdy potřebovat.

Líbí se mi řešení dna kufru, které má plno jednotlivých odkládacích schránek různých velikostí, takže vlastně cokoliv menšího v tak obřím kufru převážíte, máte kam dát a necestuje to v každé zatáčce. Elektrické ovládání pátých dveří má praktickou vlastnost, že pokud s klíčkem v kapse stojíte nějakou dobu u kufru, ten se sám otevře. Pokud máte plné ruce, tak je to rozhodně praktické a podle mě lepší, než předvádět nějaké tanečky při pokusu mávnout nohou pod nárazníkem, jak je to někdy potřeba.

Na zadních místech není před koleny přehnaně moc místa, ale i tak jsem si sám za sebe se svými 184 centimetry pohodlně sedl a místo zbývalo. Nad hlavou je ho zase ale až nečekaně hodně. Tvarování a materiály zadních sedaček jsou jako dělané na delší cesty, ačkoli jsem tam žádnou takovou cestu neabsolvoval, umím si to naprosto představit.

To na přední sedačce jsem najel hodně kilometrů a byl jsem naprosto spokojený! V zimě jsem ocenil v rámci paketu Winter vyhřívané sedačky a volant. Při jízdě zase dobře podepřená záda, dobré boční vedení a hlavně parádně dlouhé sedáky. V některých autech je možnost sedák prodloužit, tady je rovnou dlouhý a pro mojí postavu to bylo super. A věřím, že i menší lidé se pohodlně usadí.

Menší lidé možná snadněji najdou správnou polohu za volantem. Ne, že by se mi hledala těžko, našel jsem ji rychle, ale měla jeden drobný nedostatek – volant byl moc vysoko. Pokud bych ho ale nastavil níže, už bych tolik neviděl na (mimochodem moc hezké) budíky. Bylo to ale dáno i tím, že jsem měl sedačku nastavenou co nejníže, pokud bych ji dal o kousek výš, problém by zmizel.

Ač toho s vozy Kia nemám moc najeto, v interiéru jsem byl jako doma. Zobrazení teploty v kolečkách klimatizace se mi moc líbí, ačkoli díky červené barvě není na přímém slunci nejlépe vidět. Vše se nachází tam, kde by se to nacházet mělo a kde jsem to očekával. Potěšila mě přítomnost mechanických ovladačů téměř na všechny funkce, to se už tak často nevidí.

Dostal jsem motorizaci 1.4 T-GDI s manuálem. To je trošku překvapení, u novinářských aut je člověk zvyklý na samé automaty. Ale rozhodně neříkám, že je to nepříjemné překvapení! Tedy mohlo by být, kdyby manuál nefungoval dobře. To se ale nestalo, řazení je krásně přesné, dráhy jsou krátké a jisté.

Motor má moc příjemný chod a po většinu času o něm vlastně vůbec nevíte. Dokáže naprosto bez protestů jet na nízké otáčky a být úplně tichý. Až to svádí k tomu, že člověk jezdí uvolněně, uklidněně a relaxačně. Což je v případě takového auta naprosto v pořádku. Já ale chtěl vyzkoušet i druhou tvář toho motoru, tu, která nabízí těch 140 koní.

Do 3000 otáček se toho moc neděje. Tady je motor stále ve svém a vašem relaxačním tempu. Ale nad tuto hranici opravdu hodně znatelně ožívá a na turbomotor dokáže využívat opravdu velké spektrum otáček. A má u toho i hezký zvuk! Takže pokud chcete jet na pohodu, řaďte co nejvyšší stupně. Ale pokud se chcete i trochu zábavně projet, stačí náležitě podřadit a motor ukáže, co v něm je!

A ani si za to nebude žádat moc paliva. Já jsem za dobu testu měl nějakých 6.5 l/100 km, což je podle mě moc příjemná hodnota.

U podvozku mi přijde, že se inženýři z Kie zajeli projet po našich silnicích a auto naladili přesně na tyto podmínky. Z auta nemáte pocit, že by se nějak nejistě houpalo, ale na druhou stranu přejíždíte nástrahy našich silnic naprosto s nadhledem. I tak ale můžete do zatáčky přidat a projet ji pod plynem slušně rychle. Jen právě díky podvozku nehrozí, že pokud v té zatáčce bude nějaká nerovnost, že by vás rozhodila. S autem to ani nehne.

Nesmím zapomenout zmínit audio a světla. Audio hraje velice obstojně. Není to aparatura, kterou si budete v noci chodit do auta poslechnout, ale pokud ji při jízdě pořádně zesílíte, nebude nikde nic drnčet a vy nebudete nijak trpět. Světla jsou parádní. Díky paketu Premium jsem měl ve výbavě Full LED světla, která mají i automatické přepínání dálkových a světelný výkon je opravdu super. A automatika funguje naprosto spolehlivě.

To ale neznamená, že pokud nepřiplatíte za tato světla, budete jezdit po tmě. Se základními halogeny jsem nejel, tak to nemohu posoudit, ale vy si je před koupí určitě můžete vyzkoušet, tak to udělejte. Já sice razím zásadu, že dobře vidět je prvek bezpečnosti a světla vždy chci ta nejlepší, na druhou stranu, pokud potřebujete co nejvíce snížit pořizovací cenu, LED světla asi obětujete.

A když jsem u té ceny… testované auto bez příplatkových balíčků vyšlo na nějakých 480 tisíc. A to je podle mě skvělá cena. Za tak velké a vybavené auto. Se skvělým podvozkem a motorem, který je nejen úsporný, ale umí být i zábavný. A standardně sedmiletou zárukou. Pokud však počítáte každou korunu, můžete sáhnout po základní verzi s motorem 1.4 CVVT o výkonu 100 koní a nejnižší výbavě a jste na nějakých 385 tisících. Pořád máte parádně velké pohodlné auto se zárukou, za kterou si někde nemůžete ani připlatit. Je tedy pravda, že zde uvádím aktuální akční ceny po slevě 20 000 Kč, ale kdo ví, jak dlouho ještě ta akce bude trvat…

Když nad tím tak přemýšlím, tak jsem vlastně nenašel mínusy… i když ano, ten volant, který byl trochu výš, než bych si představoval. Nebo tedy spíše budíky byly výš… no jedno z toho. A pak také možná využití černého lesklého plastu v interiéru, který podle mě bude neustále špinavý, nebo poškrábaný. Ale to je asi všechno. A to je podle mě hodně dobrý výsledek. Od začátku jsem nečekal, že by snad nový Ceed byl špatný. Jen jsem myslel, že bude takový nemastný neslaný. Ale zvláště s touto motorizací 1.4 T-GDI se jedná o opravdu zábavné  a praktické auto.

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.