Test Renault Talisman Energy dCi 160 EDC: Limuzína po francouzsku (+VIDEO)

Že ve Francii uměli pohodlná auta? Ano. Ale umí je stále? A není navíc pokus o limuzínu moc ambiciózní? Vůbec ne! Renault Talisman mě opravdu potěšil!

Vždy, než si nějaké auto půjčím na test, trochu si o něm zjišťuji. Abych věděl, do čeho jdu. V případě Talismanu jsem narazil i na porci negativních informací, například o vrzání kůže v interiéru, pomalém mediálním systému, či podivně fungujícím natáčení zadních kol. No, nejlepší je zkusit to na vlastní kůži. A tak jsem také udělal.

Do poslední chvíle jsem nevěděl, jaká karosářská verze ten „můj“ Talisman bude. Doufal jsem v sedan. Sedan je totiž dle mého o hodně hezčí než kombi. Není tak praktický, nemá tak velký kufr a otvor do zavazadelníku je vlastně až hrozně malý. Ale vypadá dle mého prostě lépe. No a byl to sedan! Takže limuzína, jak má být. V provedení kombi se jedná o vysoce praktické auto s bezedným kufrem, to jistě. Ale já chtěl limuzínu. A to je sedan.

Vzhled se mi prostě líbí. LED podpis denního svícení je typický pro Renault, to si nespletete. Nízko uložená značka v přední části působí opticky moc dobře, spojení velkého množství chromu s černým lakem navozuje luxusní dojem. Logo v přední části je opravdu dost velké, předpokládám však, že se za ním skrývá radar. Boční část je stejně elegantní, velká kola designu ještě přidávají. Víko kufru má téměř přes celou šířku LED zadní světla. Setkal jsem se ale i s názorem, že vzhled je vyloženě špatný a ošklivý. Holt sto lidí má sto názorů.

Kufr je sám o sobě velký, jen náklad omezuje menší nakládací otvor. Rezerva může být v každé výbavě, což je pozitivní. Dobře působí i ochranný plast kolem spodní části reproduktorů, která je vidět v kufru. Nehrozí tak jejich poškození při nakládání většího zavazadla.

Dostávám se k důležitější části. K části pro pasažéry vzadu. Tam si člověk připadá královsky. Jistě, velký podíl na tom má vrcholná výbava Initiale Paris. O tom, že sedíte v nejvyšší výbavě, vás informují loga v interiéru celkem často, ale nepůsobí to otravně, spíše luxusně. V druhé řadě nikdo nebude trpět nedostatkem místa. Kožené sedačky jsou opravdu pohodlné, nad hlavou je dostatek místa i s panoramatickou střechou, která do interiéru přináší potřebné světlo. Cestování na dlouhé vzdálenosti se stane příjemnou záležitostí i pro ty, kteří sedí vzadu. Jen škoda, že nemohou mít svou zónu klimatizace, ta je vždy dvouzónová.

No a přední místa. Sedačky jsou spíše pohodlná kožená křesla, do kterých vplujete a jen těžko budete vyplouvat. Ne snad, že by to bylo fyzicky náročné, ale nebude se vám chtít. Kůže je opravdu příjemná, pokud by byla moc horká, je možné ji odvětrávat. No a pokud si na delší cestě, nebo třeba při stání v koloně, budete chtít dopřát masáž, tak to není žádný problém. Není sice tak důkladná jako u BMW, i tak je ale velmi příjemná. A co tedy to vrzání, které jsem zmínil na začátku? Nevím, nesetkal jsem se s ním. Mezi loketní opěrkou a sedačkou řidiče byla mezera asi centimetr, takže tam nic vrzat nemohlo. U spolujezdce už byla mezera menší, ale žádných pazvuků jsem si nevšiml.

Stejná situace byla i co se týká mediálního systému. Fungoval výborně, rychle a plynule. Můžete si nastavit několik domovských obrazovek, kde si pomocí „widgetů“ umístíte kam chcete co chcete.

Jistě, může to být dáno tím, že doba pokročila a Renault zapracoval na vyřešení problémů, na které někteří recenzenti poukazovali. Každopádně v autě, které jsem měl k dispozici, bylo vše v pořádku.

Jízda je tak komfortní, jak si představujete. Bylo by smutné, kdyby nebyla. Když si tak sednete do toho koženého křesla, zapnete masáž a podvozek by byl tvrdý, uskákaný a nepohodlný. To naštěstí není. Většinu času jsem jezdil na režim Comfort, který je přesně ten, jaký si Talisman žádá. Můžete zvolit i Sport, který ale stejně není sportovní, nebo Neutral, ale jen Comfort je ten pravý. Pak vám ani nebude vadit, že výkon je u vrcholné naftové motorizace jen 160 koní. Zjistíte, že více nepotřebujete. Protože vy si cestování užíváte, plujete krajinou v komfortu a pohodě, nepotřebujete se někam honit.

Dobré manévrovatelnosti pomáhá systém 4Control, který natáčí zadní kola. V nízkých rychlostech proti směru předních, ve vyšších ve stejném směru. Podle mě to funguje výborně. S autem zatočíte opravdu na malém prostoru, manévrování ve městě je úplná radost, stejně tak parkování. Tady není tento systém kvůli rychlému projíždění zatáček, ale kvůli pohodlnému projíždění zatáček. A to plní na výbornou.

K pohodě na cestách pomáhá i audio, které v testovaném autě bylo Bose. Tato značka má občas tendenci dělat aparaturu spíše na efekt, tedy na hodně zesílené basy, které se téměř nedají snížit. V Talismanu ale bylo vše naladěno tak akorát, zvuk byl hutný v celém spektru a nikde nic nedrnčelo ani při vyšších hlasitostech.

Spotřeba za dobu testu byla 6.5 l/100 km. To není špatné na tak velké auto a na můj jízdní režim, který vždy odpovídá tomu, že ho člověk při klasické jízdě dokáže snížit o litr.

A na kolik tedy taková limuzína v nejvyšší výbavě přijde? Na 1 004 900 Kč. Za plně vybavené auto (bez pár drobností). Můžete však sáhnout i po méně vybavené verzi, která stále nabízí plno komfortu a prostoru, a dostanete se o slušných pár set tisíc níže. A to je podle mého super cena za takový kus auta. I ten milion za nejvyšší výbavu mi nepřijde špatný. Pokud nad nějakým takovým autem uvažujete, zkuste Talisman zapojit do výběru. Projeďte si ho. Vždyť o nic nejde. Třeba zjistíte, že tohle je to pravé. Nebo vůbec ne. Ale byla by chyba ho přehlížet.

A nějakou nevýhodu na závěr? Měl bych třeba zvuk blinkrů. Ale ten se dá naštěstí ztlumit, což je příjemná vlastnost značky Renault obecně. No a pak napojení bluetooth audia. Konkrétně Spotify z Apple iPhone. To mi dalo zabrat! Napojit telefon přes bluetooth k autu není problém, vše jde tak, jak očekáváte a handsfree funguje hned. Když však chcete přepnout hudební zdroj na telefon (což je mimochodem otázka asi deseti kliků na displej, není to zrovna nejpohodlnější), tak zjistíte, že to nejde. Proč? Protože v telefonu potřebujete mít aplikace Apple Music a v ní alespoň jednu písničku. Pro někoho, kdo Apple Music nepoužívá, to znamená mít v telefonu aplikaci, kterou nepotřebuje a písničku, kterou nechce. Pak se ale telefon napojí jako zdroj audia, můžete spustit Spotify a kvalitně přehrávat muziku. Nešlo by to prosím nějak vyřešit? Pak by totiž Talisman neměl skoro žádnou vadu. Alespoň v mých očích.

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.