Test Škoda Karoq 1.6 TDI 2018: Příjemné přepvapení (+VIDEO)

Se Škodou Karoq 1.6 TDI jsem vyrazil na dovolenou. Najel jsem tedy celkem dost kilometrů a nasbíral tak hodně dojmů. Tak pojďme na ně!

Na některá auta se člověk těší a je na ně prostě zvědavý. Netuším proč, ale v případě Karoqu to tak úplně nebylo. Byl jsem na něj samozřejmě zvědavý, to zase ano. Na test jsem už měl většího brášku Kodiaqa a tak jsem předpokládal, že Karoq bude jen menší, slabší a možná o trochu úspornější. A tak jsem s Karoqem vyrazil spolu s kamarádem na dovolenou. A nestačil se divit.

První věcí, která mě překvapila, byl vzhled. Jasně, je to Karoq, který vypadá jako zmenšený Kodiaq a z předního pohledu mám stále občas problémy je rozeznat. Takže jak je vnímání vzhledu subjektivní, ta podobnost je evidentní. Ale když se na to člověk zaměří, tak přední část je možná i hezčí než u Kodiaqa. Bok je vlastně stejný. No a pak zadní část. Z té jsem nikdy nebyl úplně nadšený a to se nemění. Zadní světla mi úplně nesedla, možná to chce ale jen více zvyku.

Tmavě zelená barva se k autu skvěle hodila. S skvěle se také hodila k světlému interiéru, který mě překvapil asi nejvíce a moc se mi líbil. Béžový interiér ve spojení s tmavě zelenou barvou karoserie je moje oblíbená kombinace. Pokud vaše ne, máte opravdu plno jiných možností, jak si auto nakonfigurovat.

Auto jsem převzal a hned jsme vyráželi na dovolenou. Do Slovinska, do hor. Takže relativně dlouhá cesta tam, nějakých 600 km a pak hodně stoupání. Testovaný Karoq měl motorizaci 1.6 TDI s výkonem 85 kW, automatem DSG a poháněnou přední nápravou. Říkáte si, že to je všechno špatně? Slabý diesel, drahý automat a auto, které vypadá vhodně do terénu, bez čtyřkolky? No, všechno má své pro a proti.

Pro vyšla najevo téměř okamžitě – spotřeba a pohoda na dlouhé cestě, která ne celou dobu byla po dálnici. Takže 1.6 TDI nemá sice hodnotu zrychlení z nuly na sto za 5 vteřin, má ale spotřebu s touto hodnotou. A to je praktičtější. Není to ale nějaký lenoch. Ve zrychlení na 100 vás hodnotami neomráčí, ve většině situací ale naprosto stačí. Navíc se automat chová až nečekaně chytře a na sportovní režim drží vyšší otáčky, takže je výkon rychle k dispozici.

A že to není čtyřkolka. Já sám zastávám názor, že pokud auto vypadá jako čtyřkolka, mělo by být čtyřkolka. Je totiž trapné, když z takovým autem zapadnete na první podmáčené louce. Ale vy se tam nemáte vydávat! To je ten princip. Nepřehnat schopnosti. Pak můžete těžit ze světlé výšky a příznivých nájezdových úhlů. Jako my.

Navigace nás totiž zavedla lesem nelesem až ke sjezdovce, kterou jsme prý měli vyjet. To bylo nad možnosti jak auta, tak naší psychiky. Za tento výlet dostává tedy navigace velké mínus. Ale všechno zlé je k něčemu dobré – na tomto místě vzniklo hodně super fotek a cestou jsem vyzkoušel, že ani lehký terén není konečnou zastávkou. Jak jsem již psal, díky větší světlé výšce a nájezdovým úhlům Karoq projede velké zlomy, kde by nižší auto zůstalo. Pokud jsem narazil na kopec, který by už mohl být nad síly předokolky, prostě jsem se víc rozjel, abych nabral kinetickou energii. A fungovalo to, vyjeli jsme všude.

Snad ale největším překvapením bylo pohodlí. Zpět jsme jeli s jednou zastávkou na tankování a druhou na sendvič. Takže 600 km skoro na jeden zátah. A v cíli jsme vystoupili úplně v pohodě. Bez únavy, bez bolesti zad. Podvozek výborně tlumí nerovnosti i na větších kolech, sedačky jsou tvrdé tak akorát s dobrou podporou zad a adaptivní tempomat ve spojení s asistentem pro držení v jízdních pruzích fungují skvěle. A pomáhají pohodě na cestách. Při jízdě v noci by nám pomohla opravdu silná světla s automatickým přepínáním na dálkové, které funguje příjemně rychle (jak se můžete podívat ve videu).

Audiosystém Canton mě ze začátku trochu zklamal, když jsem režim ekvalizace nastavil na Rock. Jakmile jsem ale nastavení změnil na režim Canton, tak se zvuk změnil a podstatně zlepšil. K audiu tedy nemám žádné výtky, jen to chce trochu hraní s ekvalizérem.

Doménou tohoto Karoqa nebude terén. Ale pohodlná přeprava. S úžasným množstvím prostoru vlastně kdekoliv, se spotřebou okolo pěti litrů i při dálničních přesunech. A takovou tou příjemnou robustností, která sice něco stojí, ale máte z ní dobrý pocit. Konkrétně s touto motorizací cena začíná na 579 900 Kč. Ta nejnižší cena, za kterou můžete Karoq s motorem 1.0 TSI mít, je 529 900 Kč. Nepatří tedy mezi nejlevnější. Ale nabídne toho opravdu hodně.

A navíc je tu vždy možnost skladových aut a operativního leasingu. Pokud nejste rozhodnuti, že je pro vás Karoq ten pravý, můžete ho vlastně třeba na rok vyzkoušet a uvidíte. Taková roční zkušební jízda.

Osobně bych Karoq upřednostnil před Kodiaqem. Ten mi totiž přijde už takový přerostlý a jelikož bych nevyužil možnost sedmi míst, byl by pro mě Karoq naprosto dostatečný. V ničem za Kodiaqem totiž nezaostává.

Close