Test Audi Q5 3.0 TDI 2018: Prémiové svezení (+VIDEO)

Vrcholná naftová motorizace je pro Audi Q5 naprosto důstojným motorem. Ve spojení s pneumatickým podvozkem se jedná o skvěle komfortní kombinaci.

Audi Q5 jsem již na Roadblogu měl. Tedy přesněji to bylo Audi SQ5, což je vrcholná benzinová motorizace. Ta jela samozřejmě fantasticky, častější verze však bude ta naftová. Měl jsem možnost si krátce vyzkoušet 3.0 TDI, což je sametový šestiválec se štědrým výkonem 286 koní. Na pořádný test nebyl dostatek času, ale to se snad podaří později. I tak jsem ale moc rád, že mi v Audi vyšli vstříc a bylo možné si tuto Q5 zapůjčit alespoň na krátký test.

Ale pojďme nejdříve k exteriéru. Ten v testované výbavě Sport s příplatkovým paketem S-line (za tučných 203 tisíc) vypadá skvěle. Zvláště v barvě Šedá Quantum, o které možná někteří řeknou, že vypadá jak základová barva. Vypadá. Ale to je na ní právě super. Ve spojení s koly Audi Sport (dvacetipalcová za dalších 34 tisíc) vypadá majestátně, luxusně i lehce terénně zároveň.

Interiér si nic nezadá s exteriérem, snad jedinou pihou na kráse je roletka v kufru, která vypadá trošku více fórově, než vše ostatní v autě. Potěšila mě rezerva, která je sice doslova jen dojezdová, i tak ale může hodně pomoci. K čemu je vám lepicí sada, když prorazíte bok pneumatiky o kámen. Tedy pokud se vydáte do terénu. Což ale není nemožné, k tomu se dostanu později.

Prostorově je Q5 ideálním kompromisem, není tak mastodontní, jako větší Q7, zase ale nabízí podstatně více prostoru, než Q3. A nedostatkem místa opravdu trpět nebudete, kufr je dostatečně velký i na delší dovolenou, na zadních sedačkách se díky velké šířce usadí i tři dospělí, ale raději jen dva, kteří budou mít veškerý komfort. Ačkoli nejsou sedačky odvětrávané, textura v testované verzi zajišťovala skvělý odvod vzduchu od zad, která se tak vůbec nepotí.

Na předních místech je na šířku dokonce tolik prostoru, že člověk musí trochu natáhnout levou ruku, aby si ji mohl opřít o opěrku ve dveřích. To se mi opravdu často nestává. Je tedy jasné, že mezi vámi a spolujezdcem nebude docházet k nechtěnému kontaktu, jste od sebe opravdu hodně daleko.

Z pozice řidiče je skvělý výhled, kterému pomáhají až nečekaně tenké A sloupky. Ty jsou u současných aut širší a širší a tak mě potěšilo, že tady tomu tak není. Navíc sedíte opravdu vysoko a tak jste dostatenčně nad věcí. Doslova. Zobrazení budíků zajišťoval Virtual Cockpit, což je prostě krásný pohled. Audi má tento systém jeden z nejlepších, možná i nejlepší. Můžete si zobrazit přes většinu displeje leteckou mapu (díky SIM v autě je stále on-line) a ukazatele otáček a rychlosti zmenšit na nutné minimum. Toto zobrazení není ale zrovna dvakrát přehledné, tedy pokud nemáte head-up displej, na kterém rychlosti vidíte přímo na čelním skle. Ten v testovaném autě nebyl, tak jsem používal raději větší ukazatele.

Výborným nápadem je hlavice řadicí páky automatu Tiptronic, o kterou si můžete opřít ruku, když píšete text na touchpadu. Tím se zadává cíl do navigace, nebo jméno k vytočení.

Celkový dojem tvoří detaily. Audi to ví. A tak třeba i taková drobnost, jako záslepka zdířky autozapalovače není klasická černá plastová, ale kovová. Kov to tedy není, je to stříbrný plast, ale i tak to zlepšuje dojem z auta. To působí opravdu prémiově. Vše je kvalitní, materiály prvotřídní a všechny přepínače mají skvělý chod. Prostě Audi je prémiová značka a je to znát.

Nemohu vynechat samozřejmě test světel a audia. Světla Audi Matrix se dokáží aktivně vyhýbat a stejně jako v případě SQ5 to funguje skvěle. Nemusíte se o ně vůbec starat, zapnete dálkové a máte jistotu, že nebudete nikoho oslňovat, zároveň ale výborně uvidíte. Jejich síla na plný výkon, tedy když před vámi nejede žádné auto, je opravdu ukázková.

Audio bylo v testovaném autě Bang & Olufsen. Audi však vždy dělalo dobré audio, i to základní, byl jsem tedy zvědavý, jak bude hrát toto. No samozřejmě perfektně, asi jsem ani nic jiného neočekával. Ale i základní hraje skvěle, je tedy otázka, zda připlácet za toto. Na druhou stranu, příplatek je “jen” 32 600 Kč, což se může zdát hodně, ale u konkurence takový systém stojí i přes 100 tisíc.

A konečně motor. Šest válců ve spojení s turbem zajišťuje mohutný zátah při téměř jakýchkoliv otáčkách. Ale to slovo téměř je důležité. Protože tento motor je vždy ve spojení s osmistupňovým automatem Tiptronic a ten má tendenci i na sportovní režim držet přehnaně nízké otáčky. Na klasický režim to chápu, ke stylu auta jde spíše klidná a pohodová jízda, pokud však chcete dynamičtější jízdu, chcete i vyšší otáčky. Ty vám automat při ustálené rychlosti nedopřeje, nastává pak tedy efekt, kdy chcete rychleji přidat například kvůli předjetí, a musíte celkem dlouho čekat, než převodovka zaregistruje, co po ní chcete. A pak třeba o tři stupně podřadí. Pokud by udržovala vyšší otáčky, byla by reakce rychlejší.

Řadit si ale můžete pádly pod volantem (tedy spíše tlačítky), které tento problém vyřeší. A on to vlastně není problém. Primární určení bude pohoda a pohodlí. K tomu nízké otáčky a sametový projev šestiválce patří. Můžete jet závratnou rychlostí a motor se ani nezadýchá. A vám to ani nepřijde, což je možná až nebezpečné. K tomu pomáhá i příplatkový adaptivní pneumatický podvozek, který odvádí skvělou práci. Jeho funkčnost poznáte hlavně na hodně záplatované silnici a kostkách, kdy vlastně ani nevíte, že jedete po špatném povrchu.

Výška auta se mění podle nastaveného jízdního režimu, možnost, jak by si ji člověk mohl nastavit dle svého, jsem nenašel. Každopádně máte na výběr od dynamického režimu, kdy je podvozek logicky snížený, po offroad, kdy se dostatečně zvedne a jízdě do lehčího terénu nic nebrání. Tomu samozřejmě pomáhá i legendární systém pohonu všech kol quattro, který v případě této motorizace funguje klasicky, tedy jako stálý pohon všech kol. Slabší motorizace využívají nový systém quattro ultra, který sice zní lépe, ale primární poháněná náprava je jen ta přední, zadní se připojuje. Na spotřebu to má jistě pozitivní vliv, není to ale quattro tak, jak ho známe.

Třeba se mi poštěstí auto mít i na klasický test, kdy bych zjistil vše do detailu a znal bych i dlouhodobější spotřebu. Protože ta byla za dobu mého testování lehce přes 8 litrů. Ale to byl jen den a půl užívání si auta.

Co říci závěrem? Chtěl jsem napsat krátký test. A dopadlo to takto. I to vypovídá o tom, jak mi bylo Audi Q5 sympatické. Ano, cena je vyšší, ale nabízí vše, co můžete chtít. Navíc v krásném kabátu a prémiové kvalitě. Za mě je to nejlepší Q v nabídce Audi.

Close