Test BMW 440i Gran Coupé 2018: M4 to není, ale je hodně blízko! (+VIDEO)

BMW 440i Gran Coupé s příslušenstvím M Performance je rychlé, hlučné a vypadá skvěle. Kdo tedy vlastně potřebuje vrcholnou M4?

Ale tak jednoduše, jako je to napsáno v úvodu, to nejde brát. Testovaná 440i byla vybavena systémem xDrive, tedy pohonem všech kol, a automatickou převodovkou. To z ní dělá univerzální auto, které ale není tak hard-core, jako právě M4. To však není nevýhoda, pro někoho to může být naopak podstatné plus!

V testovaném zlatém laku s názvem Austin Yellow si ani tato slabší varianta nic nezadá s ryze sportovní M4. Díky dílům M Performance tato 440i nabízí 355 koní a točivý moment 500 Nm. A to rozhodně není málo! A hlavně perfektní zvuk! Výfukové potrubí je celé upravené a klapka, která se přepne na sportovní režim, bude vaší oblíbenou součástkou.

I na komfortní režim je auto slyšet, při nastartování v určitých situacích možná až moc, protože nikdo nechce při odjezdu z domu ve 4 hodiny ráno probudit všechny sousedy. Také toto auto není úplně vhodné na nenápadné sledování kohokoliv. To auto totiž není vůbec nenápadné.

Pokud jste však trochu extrovert, tato zlatá barva je vaše volba. Muži v jakémkoliv věku vám budou věnovat obdivné pohledy.

Skvělé je, že zvukový projev je k dispozici v jakékoliv rychlosti. Nemusíte tedy jezdit jako šílenec, aby se za vámi všichni otáčeli. Stačí jen někoho pustit na přechodu. A to budete dělat rádi. Při ubírání výfuky hlasitě brumlají, na volnoběh předou, při přidání vrčí a při přeřazení práskají. Nádherný repertoár!

Skvělá zpráva je, že to vše není jen na efekt. Jasně, zvuk vám jízdu nezrychlí, ale skvělý motor a fantastický podvozek ano. Motor je benzinový šestiválec s turbem. Tato kombinace má skvělou vlastnost – zbavila se nevýhody turbomotoru, tedy zátahu jen v úzkém spektru otáček. Táhne prostě skvěle pořád.

Do zatáček se hrne po hlavě, zároveň vás ale vždy může podržet poháněná i přední náprava. Ano, ve světě BMW je to v pořádku a pokud máte systém xDrive, stále to znamená, že ta hlavní poháněná náprava je ta zadní. Vy si volbou jízdního režimu jen určíte, jakou prioritu jí má elektronika dávat. Takže pokud zapnete sportovní režim s omezenou stabilizací, můžete se klidně klouzat bokem, pokud vám to odvaha dovolí.

Stále ale můžete nasadit komfortní režim, kdy auto přijde o část svého zvukového projevu (ale zase ne o moc) a plně se svěřit do rukou skvělého automatu a pohonu všech kol, který vás podrží, když bude nejhůř. A právě tahle univerzálnost u M4 není. Ten pocit, že auto můžete klidně (tedy jak kdo) půjčit dětem, případně manželce, a oni se s ním nebudou bát jezdit.

Rád bych zhodnotil klasicky světla a audio. Světla můžu, ta adaptivní LED svítí skvěle, jak je u BMW zvykem. Ale u audia je to těžší. Většinu času toho super týdne s tímto autem jsem jezdil se staženými okny a poslouchal ten skvělý zvuk z výfuků. Takže audio výfuků hodnotím jako perfektní. Audio reproduktorů… věřím, že bude skvělé, jak se od Harman Kardon aparatury dá očekávat.

V interiéru nic nepřekvapí, zde jste prostě v BMW a nečekejte nějaké přešlapy. Vše funguje, zadávání dat do navigace na touchpadu je skvělé. Samotná navigace je online a neměl jsem potřebu používat navigaci v mobilu, protože ta vestavěná funguje prostě dobře. Sedačky jsou nastavitelné ve všech polohách, můžete si tedy prodloužit sedák, nebo přifouknout bočnice. Jsou celkem dost tvrdé, ale to se tak nějak od takového auta očekává.

Ačkoli má Gran Coupé další pár dveří vzadu, přehnaně moc místa tam nenajdete. Před koleny je to v pořádku, ale nad hlavou budete mít prostor jen pokud měříte do nějakých 180 centimetrů. Na přepravu dětí je to ale naprosto v pořádku. A jsme zase u výhody univerzálnosti tohoto auta…

A kolik vlastně za to? Auto, jak ho vidíte na fotkách (bez pár drobností, viz dále) vyjde na necelé 2 miliony. A to mi nepřijde vůbec špatné na auto, které vypadá takhle. Pokud chcete i příslušenství M Performance, tak to vyjde na dalších 168 tisíc. Obsahuje zvýšení výkonu a ty hlasité výfuky, folie na boční prahy, černé mřížky chladiče a ta nepřehlédnutelná kola.

Co říci závěrem? Byl to zábavný týden. Netuším, jestli by mě po nějaké době ten hluk omrzel. Ale asi ne. A i kdyby – pokud zavřete okna, téměř o něm nevíte. Což je možná až škoda. Spotřebu se mi podařilo držet lehce nad 11 litry, takže to bylo také příjemné překvapení. Na šestiválec s turbem a 355 koňmi je to podle mě skvělá hodnota. Mít něco přes dva miliony, které chci dát do auta, které by mělo být i trochu praktické, nad BMW 440i xDrive Gran Coupé M Sport s příslušenstvím M Performance Parts (je to trochu delší název, uznávám), rozhodně budu uvažovat.

Close