Test Škoda Octavia Scout 2.0 TDI 147 kW: Parametry RS v outdoorovém balení

Zvýšené kombi s pohonem všech kol. Pro mě osobně je to mnohem lepší volba, než nějaké SUV. A právě taková je Škoda Octavia Scout. 

V portfoliu značky Škoda můžete mít v tomto provedení v pohorkách více modelů. U SUV se to tak nějak očekává, ale třeba i Superb. Pokud chcete limuzínu, která se nezalekne ani ošklivých cest, je tu pro vás. Pro někoho je však lepší volbou menší Octavia. Ta je totiž samozřejmě i levnější, prostoru však pořád nabídne snad až nadbytek a co se pohodlí týče, nemá Superbu co závidět. Pokud tedy zvolíte adaptivní podvozek DCC. 

Vzhledově Scout poznáte na první pohled. Přední i zadní nárazník jsou jiné, světlá výška je také větší, ale to není úplně vidět. Ona totiž stále není moc velká, je 161 milimetrů. Do těžkého terénu to není, ale pokud se vydáte mimo silnice, nemusíte se bát. Na klidu přidá i paket pro špatné cesty, který auto ještě více ochrání. Pohon všech kol je samozřejmostí. A to je dobře, nejde tedy jen o nějakou kosmetiku, ale Scout opravdu nabídne to, na co vypadá. 

Výhoda těchto aut, tedy zvýšených kombi s pohonem všech kol, je oproti SUV ta, že máte velký kufr (často větší, než u SUV) a příznivou spotřebu, zvláště na dálnici. Nesedíte totiž ve vysoké krabici, která bojuje s aerodynamikou. Díky vyššímu podvozku se do auta i lépe nasedá, tuto výhodu však mají stále vysoká SUV větší. 

Pod asi třetím dnem kufru jsem našel rezervu a ta mi udělala radost. Protože pokud máte auto, se kterým můžete vyjet někam do přírody, tak se logicky i zvyšuje pravděpodobnost, že o nějakou překážku prorazíte pneumatiku. Pak je vám lepící sada k ničemu a volejte si odtah uprostřed ničeho. Takže pro tyto případy je rezerva vítaným společníkem. Kufr je dostatečně velký i s ní, nabídne 640 litrů a po sklopení zadních opěradel 1700 litrů. Je to prostě Octavia Combi. 

Že je tu velký kufr, pohon všech kol a trochu jiný vzhled jsem věděl. To mě nepřekvapilo. Z čeho jsem byl ale opravdu až nadšený, to byl komfort jízdy. A to jak co se týká motoru, tak podvozku. Motor byl nový dvoulitr TDI s výkonem 147 kW. Má naprosto kultivovaný chod, výborný zátah a dobrou spotřebu. Není to starší verze se 140 kW, která má jen pár koní navíc. Tohle je jiný motor a je to opravdu znát a je to dobře. Zatímco 140 kW verze byla mdlá a neměla nijak zázračnou spotřebu, zde je situace jiná. 

Udávaná kombinovaná spotřeba je 5,1 litru a z mých zkušeností můžu říct, že není vůbec nereálná. Pokud občas aktivujete eko režim, necháte auto plachtit z kopce, tak můžete mít i nižší. Vzhledem k velikosti nádrže na 55 litrů pak máte dojezd bohatě přes 1000 kilometrů. Motor nabídne 400 Nm a opravdu o nich víte. Stačí šlápnout na plyn, převodovka moc ochotně podřadí, všechna kola se zapřou do silnice a auto vyrazí vpřed. 

Zrychlení na sto zvládne tato Octavia za 6,8 sekundy. Což je stejně, jako naftový model RS s pohonem všech kol. Takže pokud z nějakého důvodu nechcete RS, třeba proto, že na sportovní vzhled moc nedáte, nebo oceníte větší světlou výšku, je tu pro vás Scout. Dynamiku nabídne stejnou, ale v jiném balení. 

A v parádním komfortu, pokud zvolíte adaptivní podvozek. Ten můžete nastavit v širokém spektru, od uklidňujícího pohupování až po celkem výrazně tvrdý. Já naprostou většinu času jezdil na komfortní režim, případně na individuální. V komfortním režimu je totiž adaptivní tempomat nastavený na pomalejší reakce. To je pochopitelné, pro posádku je to tak příjemnější, ale v režimu individual si můžete nastavit ještě vyšší komfort podvozku a k tomu rychlý tempomat. 

Podvozek si poradí se vším. V době, kdy jsem Octavii měl, bylo období po zimě. A asi všichni vědí, jak to na silnicích vypadá. Prvních pár výmolů jsem se bál, ale postupem času jsem víc a víc zjišťoval, že sedím v tom správném autě do takových podmínek. Dobře, správné vozidlo by bylo nějaké s pásy, ale v rámci možností to bylo s Octavií naprosto v pohodě. 

A na dálnici, tam nastala úplná radost. Motor má dost síly, takže můžete pohodlně předjíždět. A jen se pohodlně vezete. Adaptivní tempomat se postará o rychlost, udržení v jízdním pruhu zase drží auto přesně uprostřed. K tomu si pustit audiosystém Canton, který po aktivaci prostorového zvuku hraje opravdu skvěle. No a při nočních jízdách pomohou moderní Matrix-LED světlomety, které se umí nejen vyhýbat, ale i ztmavovat části, kde jsou reflexní značky. Při dlouhých nočních cestách to opravdu oceníte. 

Škoda Octavia Scout nabídne to, co od auta potřebujete. Prostornost, pohodlí, univerzálnost a vzhled. Konkrétně v barvě Velvet Red, kterou jsem měl k dispozici, vypadá podle mě opravdu výborně. Jelikož je Scout vždy hodně vybavený, tak s touto motorizací začíná cena na 926 900 Kč. Pro porovnání ale RS s tímto pohonem vyjde na 994 900 Kč. 

Pod kapotou ale můžete mít i benzínový dvoulitr se 140 kW a výborný naftový dvoulitr se 110 kW, který má úžasnou spotřebu. Tyto varianty vás vyjdou na 876 900 Kč. Vždy s automatem a pohonem všech kol. 

Scout není rozhodně ta nejlevnější Octavia. Ale je to ta nejuniverzálnější Octavia. A vždy dobře vybavená. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.