Test Škoda Scala 1.5 TSI DSG 2019: Ta nejlepší volba? (+VIDEO)

Scala s vrcholnou motorizací 1.5 TSI jede opravdu dobře. Je to ale nejlepší volba? Vyzkoušel jsem všechny motorizace a tak už za sebe znám odpověď. 

Škoda Scala. Na Roadblogu během krátké chvíle již potřetí. Ale tentokrát je zase trochu jiná. Má jiný motor, konkrétně 1.5 TSI o výkonu 110 kW, automatickou převodovku DSG a opravdu hodně výbavy. V tomto článku se tedy zaměřím na rozdíly proti předchozím, které jsem měl půjčené. Pokud vás tedy zajímají informace o Scale s motorizací 1.0 TSI o výkonu 81 kW, článek najdete zde. V něm je i nejvíce podrobnějších informací. A pokud o té s motorizací 1.6 TDI s výkonem 85, tak ten najdete zase zde

Tento článek bude ale alespoň hezky stručný. 

Hlavní rozdíl – motor. Moderní benzínový čtyřválec s odpojováním dvou válců a výkonem slušných 150 koní. Spojení s automatickou převodovkou DSG fungovalo výborně, na eko režim uměla dokonce i vyřazovat z kopce. Spotřeba? Můj průměr byl 6 l/100 km, což mi přišlo fajn, protože jsem si jízdu celkem užíval. Litrový tříválec nejede špatně. Pokud jezdíte sami tak vám bude naprosto stačit. Ale jakmile auto naložíte, nebo se budete chtít i sami trochu svižněji projet, jednapětka je nejlepší volba. 

Systém odpojování válců funguje neznatelně a dokonce je možné na dva válce i jemně zrychlovat. Převodovka drží celkem nízké otáčky i na sportovní režim, pak ale reaguje výrazně rychleji na povel plynu. A navíc si vždy můžete řadit ručně i pádly pod volantem. Což jsem občas využil a funguje to opravdu rychle a dobře. 

Panoramatická střecha – podle mě se jedná o skvělý příplatek, který ocení nejen ti, kteří sedí vzadu, ale i cestující na předních místech, jelikož je interiér krásně projasněný. Mít světlý interiér a tuto střechu musí být opravdu úžasně vzdušná kombinace. Já měl v autě černý interiér a díky této střeše jsem si nepřišel jako v kobce. Někdo má však rád co nejtmavší interiér, pro něj tento příplatek tedy nebude. Já bych ho však hodně zvažoval. Sklo je opravdu velké. A že něco váží? Tohle je Scala, tady není potřeba ultralehká karbonová střecha pro co nejlepší chování v zatáčkách na okruhu. 

Sportovní sedačky – další věc, která se podle mě vyplatí. Nejen, že se v nich skvěle sedí, což je ta hlavní výhoda, ale i dobře vypadají. V paketu Dynamic navíc nevyjdou na moc peněz. Případně můžete zvolit i paket Sport, který stojí sice trochu víc, ale dostanete v něm víc věcí. Třeba…

Sportovní podvozek – ten nabízí změnu režimu mezi normální tuhostí a sportovní. Ona ale i ta normální je tužší, než u Scaly s klasickým podvozkem. A za mě musím říct, že mi ke Scale spíše jde pohodlný podvozek, jaký měla třeba ta s motorizací 1.6 TDI. Takže ten bych klidně oželel. 

Digitální budíky + navigace – tyto prvky jsem dal k sobě, protože důvod, proč bych si za ně nejspíš nepřiplatil, je spojuje – pokud využívám pomocí bezdrátového Apple CarPlay (které funguje mimochodem výborně) navigaci Waze, ta se stejně na displeji u budíků nezobrazí. A mohu ji zobrazit i na menším displeji infotainmentu, který sice nemá navigaci, ale zase má klasické kolečko na ovládání hlasitosti. Musím ale uznat, že rozlišení obou displejů jsou parádní a v interiéru vypadají výborně. Pozitivní je, že na displeji budíků lze zobrazit mapu zároveň když běží na hlavním displeji – to slabší hardware například v Polu neumí. Tenhle příplatek je tedy na vás. 

No a pro jakou Scalu bych se rozhodl, kdybych vybíral? Projel jsem tři motorizace, tak budu vybírat z nich. Nově je v nabídce ještě slabší 1.0 TSI, ale to na pořadí stejně nebude mít vliv. Jako nejlepší se mi jeví motorizace 1.5 TSI, v opravdu těsném závěsu je 1.6 TDI a na bronzovém místě 1.0 TSI. Takto to beru z pohledu jízdy a chování. Pokud bych vzal v potaz i ceny, tak se situace možná trochu změní, ale to si už musí každý určit sám. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.