Test Toyota Aygo 2018: Malé a milé auto (+VIDEO)

Co je malé, to je milé. A Toyota Aygo je rozhodně malá. Je i milá? Podle mě ano, je to opravdu moc příjemné auto!

Auta, jejichž cenovka začíná dvojkou, a nejsou to dva miliony, mám hrozně rád. Protože jsou to auta, nad kterými může většina z nás přemýšlet, že si je reálně pořídí i jako nová, se zárukou a vším tím příjemným, co k novému autu patří.

Toyota představila nové Aygo, které není zas tak odlišné od předchůdce, ono to ale není nijak špatně, protože i předchůdce byl velmi dobrý!

Odpovím na otázky, které vás určitě hned napadnou, když Aygo vidíte – jak je velké uvnitř a jak jede. Velikost uvnitř není nijak tragická a zažil jsem i větší auta, která uvnitř tolik prostoru nenabízela. Kufr je pravda malý, ale to má výhodu, že pokud do něj naložíte nákup, nebude nikam lítat a vždy na tašky dosáhnete. Nestane se vám tedy, že budete zakutálenou vodu lovit na druhém konci kufru v tom tmavém rohu, ze kterého se občas ozývají podivné zvuky. Ten tu není, tady je vše jako na dlani. A vždy můžete sklopit zadní sedačky.

Na zadních sedačkách je místa tak nějak přiměřeně, já si za sebe se svými 184 centimetry sedl a to mě upřímně překvapilo. A to jsem měl jako řidič sedačku posunutou hodně dozadu, nebyl by problém se uskromnit. Nad hlavou není přehnaně místa, ale pokud budete chtít někam jet ve čtyřech, není to vůbec nereálné.

Jet však ve třech je úplně reálné, jelikož spolujezdec má před nohami plno prostoru, může se tak posunout více dopředu a vzadu tak vznikne normálně použitelné místo. Kdo by to do Ayga řekl! Je tedy pravda, že pokud někde zaparkujete a vystoupí z něj více, než dva lidi, již to může vypadat jako cirkusové číslo, ale on to není vůbec žádný problém.

Na zadních místech si pasažéři nestáhnou okna, ta jsou jen vyklápěcí. S tímto systémem nemám problém, zjistil jsem, že děti opravdu baví. Jeden nedostatek je však jasný – tato okna jsou čistě mechanická a tak je z místa řidiče nemůžete ovládat. A druhý, ale to je spíše mojí neohrabaností, že jsem měl při zavírání problém si neskřípnout do mechanismu prsty.

A teď k té druhé otázce – jak jede. Toyota Aygo je opravdu hodně mrštné auto, se kterým zaparkujete všude. Nová generace má upravený motor, který teď více zabírá v nižších otáčkách, což se opravu hodí. Výkon je o 3 koně vyšší a jeho hodnota je 72 koní. To není na tak malé auto vůbec málo.

Hodně výkonu však ubírá klimatizace. Ne v nízkých rychlostech, což je super, takže ve městě můžete jezdit opravdu svižně a bez problému. Ale jak se vydáte mimo obec, nebo se chcete třeba napojit na dálnici, pocítíte nedostatek výkonu. Přemýšlíte, jestli nechat vytočenou dvojku, která ale ve vyšších otáčkách ztrácí výkon, nebo trojku, která ho zase nemá v nízkých otáčkách. Dospějete k tomu, že je lepší vypnout klimatizaci a Aygo se hned chová jinak.

Je to auto dvou tváří. Se zapnutou klimatizací a s vypnutou. Se zapnutou se jedná o komfortní vozítko do města, s vypnutou klidně i na dálnice. To ale může  být dáno manuální klimatizací, kterou jsem měl ve výbavě. V balíčku i s automatickým zapínáním světel, který opravdu doporučuji, dostanete automatickou klimatizaci. A ta by dle mého mělá mít funkci odpojení při potřebě vyššího výkonu, což by problém dokonale řešilo.

Toyota si u nové generace dala záležet na odhlučnění, to je opravdu příkladné, tedy až na podběhy, ve kterých slyšíte každý kamínek. Aerodynamický hluk ale Aygo maskuje opravdu statečně a ani dálniční rychlosti nejsou nijak rušivé. Je tedy tak trochu škoda, že se na tyto rychlosti dostává celkem dlouho. Podle mého by Aygo klidně zvládlo silnější motor.

Řízení, řazení a podvozek mi přijdou opravdu naddimenzované, jako by měla být i nějaká GRMN ostrá verze. Ale nepotřebujete ani nějakou extrémní verzi, stačí i ta klasická. Pokud si pohrajete s řazením a držíte motor ve správných otáčkách, Aygo umí být i zábavné. Je to dáno konstrukcí, kdy je každé kolo v jednom rohu karoserie, což zaručuje motokárový  pocit. Podvozek odpustí nejednu nerovnost, zároveň je ale dostatečně jistý. Řazení není vůbec špatné, ačkoli se v testovaném autě trošku volně otáčela hlavice řadicí páky, samotné řazení bylo přesné.

Toyota Aygo je auto, které dokáže být jedno z nejrychlejších ve městě. Jistě, pokud se vedle vás na semaforech postaví Porsche, bude rychlejší. Ale nepojede za pět litrů. Vy s Aygem ano. To byla totiž má dlouhodobá spotřeba, kdy jsem auto využíval ve městě a na dálnici. Vydejte se mimo město a spotřeba bude začínat čtyřkou. To je další z výhod malého auta!

Toyota Aygo mi přijde jako ideální druhé auto do rodiny. Pokud máte třeba Toyotu RAV4 a přijde vám do města už neohrabaná, nebo třeba Land Cruiser, ať zůstaneme u značky, tak je Aygo skvělým řešením. Je levné, malé, mrštné a umí být i zábavné. Stále je úsporné a technologií nezaostává za dospělými auty.

Close