Test Volvo V60 Cross Country D4 2019: V60 v pohorkách (+VIDEO)

Může mít naftové kombi duši? Může, když je od Volva! Nové Volvo V60 Cross Country má totiž duši cestovatele. A na vás ji přenese i když nechcete.

Když se řekne auto s duší, většina lidí si představí nějaké historické auto. Nebo nějakou benzínovou zadokolku. Ale naftový kombík s pohonem všech kol? No, není duše jako duše. Je závodnická, je terénní… a právě ta volví, tedy cestovatelská. Tak to mám alespoň já.

Volvo V60 jsem na Roadblogu již měl a celkem nedávno, díky tomu bude tento článek kratší, protože řešit materiály (skvělé), velikost kufru (skvělá), nebo třeba místo na zadních sedačkách (skvělé) je zbytečné, to zůstává stejné.

Tahle V60 měla pár odlišností – provedení Cross Country. Tedy vyšší podvozek, pohon všech kol a o trochu nižší výbavu. Což mi ale naprosto vyhovovalo, je super zjistit, jak fungují i ty levnější možnosti, například co se týká audia. A můžu s klidem říct, že pokud by takové audio, jako má V60 Cross Country základní, dávali některé automobilky jako příplatkové, tak bych se vůbec nezlobil. Hraje opravdu výborně.

Na světlech se nešetřilo a tak ve výbavě nechyběla světla s adaptivní funkcí dálkových, která funguje opravdu dobře. Výřez okolo ostatních aut nechává větší, ale to lze brát i jako výhodu, protože o to je menší riziko, že ostatní účastníky provozu oslníte.

A právě kvalitní světla mi k duchu Cross Country sedí. Dokážu si představit, jak za brzkého rána nasednu do pohodlné sedačky a kvalitního interiéru, rozsvítím tahle parádní světla, pustím pohodovou hudbu a s klidem vyrazím někam na sever. Nebo na jih. Prostě kamkoliv. Protože je to tak lákavé. Sám jsem se přistihl, že jsem vymýšlel, kam by bylo potřeba zajet. Protože jsem chtěl cestovat.

Chuti cestovat pomáhá i podvozek, který je díky své výšce ještě více tolerantní vůči naším silnicím. Není to plavba jak na vznášejícím se koberci, stále máte kontakt s vozovkou, ale ten vás nijak neobtěžuje. Proto je až překvapivé, jak pohodlný dokáže podvozek být mimo silnici. Trošku jsem se bál, že bude moc tvrdý, protože na silnici tak může působit. Ale vůbec ne. Jako by mu terén svědčil. A navíc platí to, že čím rychleji po nějaké polňačce jedete, tím hladší se zdá.

Motor si můžete u této verze zvolit jak benzínový T5 o výkonu 250 koní, tak naftový D4, který jich má 190. Oba stojí stejně, tedy v ve výbavě Cross Country 1 286 400 Kč, takže je to opravdu jen na preferencích. Já bych zvolil ale přesně takový motor, jaký jsem měl v testovaném autě. Tedy naftovou D4 s úpravou Polestar, která přidá ještě 10 koní, dále důležité newtonmetry a skvělou odezvu na plyn. Dlouho jsem tak dobré reakce na sešlápnutí plynového pedálu nezažil. Spolupráce s převodovkou je naprosto příkladná. A spotřeba? Já měl nějakých 7 litrů na 100 kilometrů. A to mi nepřijde vůbec špatné.

Pokud by se řeklo typické Volvo, někdo si představí SUV. Někdo sedan. Já si představím kombi. A ideálně oplastované, vyšší a s pohonem všech kol. Takže přesně V60 Cross Country. To je můj oblíbený druh auta – pokud bych si měl někdy zvolit mezi SUV a takovým autem, jednoznačně beru kombi.

Cestování s V60 Cross Country mě bavilo. Bavila mě ta pohoda na palubě, ty kvalitní materiály, ta izolace od okolního světa. To bezpečí. A ta možnost zajet vlastně kamkoliv, bez omezení i mimo upravené asfaltky.

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.