I v současné době se někteří řidiči zdraví

Když vidíte, že na sebe dva řidiči mávnou, nemusí to nutně znamenat, že jsou to staří známí. Může to mít i jiný důvod. 

S přibývajícím provozem se vytrácí ta radost, když potkáte jiné auto. Dobrá, tohle platilo hodně dávno, ale ještě celkem nedávno se zdravili řidiči, kteří měli stejné auto. Tedy stejný model i barvu. Což tedy trochu funguje i dnes, samotného mě překvapilo, když jsem měl Toyotu Proace Verso, potkal jsem druhou úplně stejnou a řidič mě pozdravil. Na to jsem nebyl připravený, ale udělalo mi to radost. 

Jsou ale skupiny, které se zdraví, protože takových aut nejezdí moc. Například majitelé Saabů. Po republice jich jezdí jen pár tisíc a dá se říct, že se majitelé pomalu znají. A tak to platí i pro další „exotičtější“ auta. Ale nemusí se jednat jen o stará auta, u nových se zdravení stále drží například u Subaru a Alfy Romeo. Procento pozdravů je zde však trochu nižší, jelikož se takové auto občas nedostane k srdcaři, který by toto dodržoval. 

Zatím to byly jen značky, ale zdraví se i konkrétní modely. U značky Škoda by asi nikoho nenapadlo, že se auta budou zdravit, vždyť jich jezdí po silnicích plno. Tedy pokud nepočítáme veterány této značky, tam je to jasné. Ale i některá moderní auta se pozdraví, příkladem může být Fabia RS první generace. Není jich moc a tak když se dvě potkají, řidiči se pozdraví. 

Pak se také zdraví auta určitých kategorií. Není to moc časté, ale zažil jsem i zdravení v kabrioletu. Kde je pozdrav téměř jistotou, to jsou veteráni. Je jedno, o jakou značku se jedná, Trabant pozdraví Saaba a pak ho pozdraví první Octavia. Veteráni jsou jedna rodina a tak má projížďka takovým autem ještě další příjemný efekt, kromě té samotné jízdy. 

Zdravení mezi řidiči MHD a motorkáři je již taková klasika, to už člověka nepřekvapí. Ale pro někoho může být nezvyklé, že i při jízdě autem zažije ten pocit, že ho někdo rád vidí a tak mu mávne na pozdrav. Já to mám moc rád a i když jezdím rád abych se projel, tak pokud u toho vzniká i taková interakce, jízda má ještě další rozměr. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.