Kde a jak koupit nové elektronické dálniční známky

Není asi nikdo, kdo by nevěděl, že nově existují elektronické dálniční známky. Stále je však mezi lidmi pár nejasností o jejich koupi.

Někomu může připadat, že se o nových elektronických dálničních známkách napsalo a řeklo snad vše a každému musí být tedy vše jasné. Není to tak, jak jsem se sám přesvědčil ve svém okolí. Jsou totiž lidé, kteří mají svou představu, jak to bude fungovat. A té se drží a další informace ignorují. Jenže tato představa je často mylná. 

Například, že se na začátku února, až poprvé někam pojedou a nebude již platit dálniční známka pro rok 2020, zastaví na své oblíbené čerpací stanici a tam si ji koupí. Zde by mohlo přijít překvapení, pokud ovšem tím oblíbenou čerpací stanicí není EuroOil. Pouze tam lze totiž novou dálniční známku pořídit. Na jiných stanicích to možné není. 

Také ovšem můžete zajít na pobočku České pošty, případně navštívit e-shop a koupit ji on-line. Což řada zvláště starších lidí nechce. Ti také někdy žijí v přesvědčení, že sice existuje elektronická verze, která se dá koupit přes e-shop, ale oni si stále mohou koupit na benzínce papírovou, kterou nalepí na čelní sklo. Není to tak, papírové kupony již nejsou vůbec. 

Pokud si tedy budete pořizovat novou dálniční známku, nejjednodušší cesta je přes e-shop. Tam stačí jen vybrat dobu platnosti, vyplnit informace o vozidle (pozor při vyplňování RZ), napsat svou e-mailovou adresu, u které máte možnosti i upozornění na blížící se konec platnosti kuponu. Pak už je potřeba jen zaplatit – buď on-line kartou, případně převodem. V případě platby převodem ale známka začne platit až později. A samozřejmě odsouhlasit podmínky. Na e-mail vám přijde potvrzení o zaplacení a máte nakoupeno.

V případě, že však dáváte přednost osobnímu nákupu, lze tak učinit na čerpacích stanicích EuroOil a pobočkách České pošty. Těmito způsoby pořídíte jak klasickou roční známku, tak s platností na 30 a 10 dní. Dále pak je možnost zakoupení na samoobslužných kioscích, které najdete převážně v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice.

Foto: PxHere

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.