Kia ukázala první fotografie modelu EV6. Rozhodně zaujme

Kia u modelu EV6 využívá filozofii nazvanou Spojené protiklady, která bude společná pro všechny budoucí vozy značky. Exteriér je hodně moderní a výrazný. 

Kia Corporation dnes ještě před světovou premiérou naplánovanou na letošní březen odhalila první snímky exteriéru a interiéru modelu EV6, prvního vyhrazeného akumulátorového elektromobilu (BEV) značky.

Design EV6 se řídí novou designovou filozofií Kia ‚Spojené protiklady‘, inspirovanou kontrasty typickými pro přírodu i samotné lidstvo. Středobodem designové filozofie je nová vizuální identita, která evokuje pozitivní síly a přirozenou energii s využitím kontrastních kombinací výrazných stylistických prvků a plastických tvarů.

Model EV6, jenž se pyšní markantním designem v duchu crossoverů a je postaven na nové podvozkové platformě E-GMP (Electric-Global Modular Platform), je prvním vyhrazeným BEV značky podle nové designová filozofie zhmotňující stále silnější zaměření značky na elektrifikaci.

„EV6 jako první vyhrazený elektromobil Kia je výkladní skříní pokrokového designu zaměřeného na člověka a elektrifikovaný pohon. Jsme přesvědčeni o tom, že EV6 je přesně tím modelem reflektujícím nový trh s elektromobily,“ uvedl Karim Habib, Viceprezident a vedoucí globálního návrhářského centra Kia (Kia Design Center). „V případě EV6 jsme usilovali o výrazný a působivý design spojením sofistikovaných high-tech prvků na čistých a velkorysých materiálech, kdy bychom současně poskytli jedinečný prostor ve futuristickém elektromobilu.“

‚Spojené protiklady‘: designová filozofie všech budoucích vozů Kia

EV6 je první praktickou ukázkou designové filozofie ‚Spojené protiklady‘, kterou se bude řídit design všech budoucích modelů Kia. Uvedená filozofie je postavena na pěti hlavních pilířích: Výrazný jako příroda sama (Bold for Nature), Radost z rozumu (Joy for Reason), Energie pro další pokrok (Power to Progress), Technologie pro život (Technology for Life) a Napětí pro vyrovnanost (Tension for Serenity). 

Aspekt Výrazný jako příroda sama (Bold for Nature) staví na interakci s přírodou a inspiruje se detaily, tvary a proporcemi typickými pro svět přírody i lidí. Tento designový aspekt přináší organické, ale současně i technické členění a povrchové úpravy v interiérech vozidel; pro design je typická kombinace čistých a jednoduchých křivek s výraznými a neustále se měnícími povrchy.

Radost z rozumu (Joy for Reason) se zaměřuje na obecný pocit a atmosféru spojenou s budoucími vozidly Kia. Design bude spojovat emoce s racionální složkou s cílem navrhovat vozidla schopná zprostředkovat posádce uvolnění a inspiraci, a ovlivňovat tak její rozpoložení. V tomto kontextu se též budou používat nové organické materiály a výraznější barvy spojované s mládím a hravostí.

Energie pro další pokrok (Power to Progress) staví na současných silných stránkách designu značky. Design a uspořádání budoucích produktů značky bude v rámci dalšího vývoje čerpat z dovedností a odborných poznatků získaných během nedávné designové transformace značky; tyto dovednosti a poznatky bude současně nadále rozvíjet. Design bude čerpat ze zkušeností a kreativity s cílem vytvářet a zdokonalovat nové designové návrhy.

Technologie pro život (Technology for Life) znamená využívání nových technologií a inovací na podporu pozitivních interaktivních vazeb mezi člověkem a strojem. Budoucí vozy značky přinesou příští generaci palubního uživatelského prostředí prostřednictvím designu, inovací a dalšího rozvoje osvětlení, atmosféry a palubní konektivity – pro ještě lepší souznění zákazníků s jejich automobily.

Napětí pro vyrovnanost (Tension for Serenity) odkazuje na napětí mezi protichůdnými silami a kreativními kontrasty, kdy je oceňována designová vyváženost vyplývající z obou protichůdných sil. Výsledkem je nepřehlédnutelný design využívající výrazné a vysoce technické detaily k vytvoření povrchového napětí – kdy vzniká harmonická a do budoucna zaměřená vize designu.

„Chceme, aby naše produkty zprostředkovaly zcela intuitivní a přirozené zkušenosti zlepšující všední život našich zákazníků, jakožto je i inspirovat novými nápady. Naším cílem je navrhovat fyzické zkušenosti s naší značkou a vytvářet originální, nápadité a atraktivní elektromobily. Ideje našich návrhářů a záměry naší značky nebyly ještě nikdy tak těsně spjaty – zákazníci jsou středobodem naší práce a ovlivňují všechna naše rozhodnutí,“ doplnil Karim Habib.

Design exteriéru: do budoucna zaměřený design elektromobilů plný high-tech detailů

Design exteriéru EV6 je jednoznačným vyjádřením koncepce ‚Energie pro další pokrok‘. EV6 coby další praktická ukázka silných stránek značky na poli designu je vyvrcholením dovedností a odborných poznatků získaných v rámci designové transformace značky – s výhledem do budoucna a dalších let.

Charakteristická světla denního svícení na přídi vozu se pyšní elegantním a moderním vzhledem. Tvoří součást ‚digitální tygří tváře‘ vozidla, která je další fází designu ‚tygří masky chladiče‘ Kia, nyní v úpravě pro elektrifikovanou éru. Design světlometů též pracuje s dynamickým ‚sekvenčním‘ vzorem. Přívody vzduchu pod světly opticky rozšiřují čelní partii vozu s důrazem na jeho high-tech image. Výsledkem optimalizace proudění vzduchu v zájmu co nejlepší aerodynamiky je vedení vzduchu od přídě skrz plochou podlahu vozidla a v prostoru pod podlahou.

Při pohledu z boku zaujme moderní, elegantní a aerodynamický design v duchu crossoverů. Ten je v protikladu k výrazným křivkám a high-tech detailům s cílem evokovat prostřednictvím designu pocit napětí. Zkosené čelní sklo navozuje pocit dynamiky a účelnosti, zatímco mohutné boky na zádi vozu dodávají karoserii objem. Charakteristická křivka ubíhající podél spodní části dveří se stáčí vzhůru k blatníkům zadních kol, a opticky tak prodlužuje profil vozidla.

Součástí dozadu skloněného C-sloupku, zčásti takto navrženého kvůli co nejlepší aerodynamice vozu, je černý lesklý dekor, jenž opticky rozšiřuje plochu prosklení. O něco výše je markantní střešní spoiler k nasměrování vzduchu dolů ke zvýšenému spodnímu spoileru, zabudovanému nad jedinečnými skupinovými svítilnami na zádi vozidla.

EV6 je výsledkem spolupráce všech tří návrhářských studií celosvětové sítě Kia v korejském Namyangu, německém Frankfurtu a kalifornském Irvine.

Design interiéru: moderní a prostorný interiér pro éru elektromobilů

Design interiéru, jenž je sám o sobě výrazným produktem epochy elektromobilů, byl umožněn vyhrazenou podvozkovou platformou Kia E-GMP, která nabízí větší vnitřní prostor než předchozí elektromobily Kia postavené na architektuře stávajících modelů. Design interiéru EV6 těží z pokrokového využití místa, kde evokuje jedinečný požitek z prostoru i samotné jízdy.

Jedním z nejmarkantnějších prvků nového interiéru je hladce začleněný zakřivený displej systému audio-vizuální navigace (AVN) s jemnou grafikou. Jednoduché tvary širokoúhlé zakřivené obrazovky v kombinaci se štíhlou přístrojovou deskou evokují v interiéru otevřenou atmosféru. Obrazovka táhnoucí se od volantu napříč středem vozidla zahrnuje přístrojový štít před řidičem a systém palubního infotainmentu a navigace nad středovým panelem. Obrazovka díky své šířce nabídne řidiči pohlcující zážitky a zároveň působí uklidňujícím dojmem svojí jednoduchostí a minimálním počtem fyzických tlačítek.

Pod obrazovkou systému AVN může posádka ovládat topení, větrání a klimatizaci za použití ‚tlačítek‘ s hmatovou zpětnou vazbou; pod tímto panelem je přístrojová deska zkosena směrem k přídi vozidla, čímž u předních cestující vyvolává pocit prostornosti a otevřenosti.

Štíhlá, lehká a moderní sedadla jsou čalouněna moderní, opticky zajímavou a odolnou látkou s obsahem recyklovaných plastů, opět s důrazem na atmosféru otevřenosti.

EV6 se představí v březnu 2021 ve světové premiéře v podobě speciální online konference.

Zdroj a foto: Kia

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.