Legální Uber

Kdo by čekal, že z pera našeho Ministerstva dopravy vzejde něco smysluplného. A dalo by se i říct inovativního a snad i trochu revolučního. Tedy řešení potíží okolo legálnosti Uberu.

Aktuálně je relativně klid, taxikáři vozí turisty z centra a nemají si na co stěžovat, turistů je teď hodně a tak zbyde i na ně. Jakmile ale přijde chudší období a podíl lidí, kteří využívají Uber pro ně bude nepříznivý, vyjdou do ulic. Tedy vyjedou. A pomalu. Známe to. Kdyby stávkovali, tak si toho nikdo nevšimne, musí tedy blokovat dopravu.

Může se zdát, že se s otázkami okolo Uberu nic moc neděje, že stát dělá mrtvého brouka a doufá, že to nějak přejde. Ale kupodivu ne. A ještě více kupodivu, jde na to celkem chytře. Ministerstvo dopravy totiž připravuje návrh změny zákona, který sjednotí pravidla. Dokonce ve stylu simply clever. Nově by totiž mělo stačit označení vozidla taxislužby (ano, Uber by byl taxislužba) jen samolepkou. Takové auto by ale nemohlo využívat výhod auta s klasickým označením na střeše, jako vyhrazená místa k stání, jízdní pruhy a hlavně by nemohlo stavět na „mávnutí“. Nemuselo by totiž mít taxametr, stačila by aplikace. Takže pokud by někdo chtěl jezdit jen Uber, nalepil by nálepku a jezdil by jen přes aplikaci. Taxametr by v tom případě nebyl potřeba. Pokud by někdo zase chtěl jezdit jako klasické taxi (a k tomu klidně i Uber), bude potřebovat taxametr a střešní svítilnu. Zároveň ale všichni budou muset mít koncesi (řidiči Uberu už mají), vozidlo přihlášené jako vozidlo taxislužby a řidič bude mít průkaz řidiče taxislužby. U posledního bodu záleží na každém městě, jaké podmínky pro ten průkaz nastaví, zda bude potřeba místopis, nebo ne.

Vznikl by pak vlastně stav, kdy jsou tak nějak všichni spokojeni a všechno je legální. Stát se zbaví problému, bude vypadat moderně a nepřijde o peníze na daních od řidičů Uberu (ano, nedanit Uber, který je celý on-line je celkem nemožné). Taxikáři budou mít svoje privilegia, tedy stát na Staromáku a čekat na neinformované turisty. A řidiči Uberu budou moct jezdit bez strachu z kontrol a problémů. Jak to taxikáři přijmou je otázka. Musí se ale přizpůsobit, doba postupuje.

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.