Renault přiváží elektromobily do ČR

Měl jsem připravené fotky k článku. A krásné! Osud tomu však chtěl, že se flash disk od Renaultu odporoučel do křemíkového nebe a tak nemám ani tiskovou zprávu, ani fotky. Sepíšu tedy z paměti a poznámek, co mě zaujalo. A časem se mi snad podaří sehnat tu tiskovou zprávu!

Renault uspořádal tiskovou konferenci, na které nám představil čistě elektrická auta. Dalo by se říct, že od každé kategorie něco. Že ani nevíte, že Renault dělá elektrická auta? Tak ano, je to tak. A je v tom fakt dobrý! Na některých trzích má většinu podílu prodejů. U nás tomu tak není. Alespoň zatím. Od 1. 6. 2018 to přijde!

Asi nejvíce mě zaujalo vozítko Renault Twizy. Slovo vozítko je příhodné, jelikož se jedná o auto pro dva lidi, kteří sedí za sebou, případně pro řidiče a náklad (místo zadní sedačky). Maximální rychlost je 80 km/h, dojezd 100 km a oficiálně je to čtyřkolka. Nabízí však i airbag a má i stěrač. Moc zajímavé vozítko, proti kterému i Smart vypadá jako mastodont. Mělo by se dostat do novinářské flotily a to si pište, že si o něj napíšu! A jeho cena? Tak ta bude 319 900 Kč za verzi pro dva, případně 339 900 Kč za verzi pro jednoho a náklad.

Nejprodávanější nejspíše bude Renault Zoe, což je typický hatchback, který je samozřejmě jen na elektřinu. Startuje s cenou 829 900 Kč za verzi s výkonem 92 koní. Silnější verze, která jich má už 109 stojí 897 400 Kč, což je ale dáno i vyšší výbavou. V nabídce bude i verze s rychlejším dobíjením, která bude v obou výbavách a se slabším motorem. Reálný dojezd nabídne 300 kilometrů (laboratorní je 400 km) a použitelné jízdní vlastnosti do reálného provozu. O tom se můžete přesvědčit v krátkém videu, které jsem během opravdu krátké testovací jízdy natočil. Snad se mi dostane do klasického testu, zatím mohu říct jen to, že vypadá moderně, jak zvenčí, tak uvnitř, je absolutně tichý a zrychlení z 0 na 60 km/h je velmi přijemné. Zajímavé je, že tento model se vyrábí už sedm let. Viděli jste ho někdy? Ne, já vlastně také ne. Je to tím, že u nás nebyl. Ale už je tu. A jestli si říkáte, že je to starý model, tak Renault u Zoe zvolil strategii postupných vylepšení, aktuální model má tedy pramálo společného s tím před sedmi lety.

Posledním představením byl Renault Kangoo, tedy menší dodávka, která bude určená na krátké trasy. Podle studie Renaultu na již prodaných elektrických vozech Kangoo se zjistilo, že denně najedou přibližně nějakých 40 km při doručování zásilek ve městě. Nemají tedy tak velkou baterii jako Zoe, o to rychleji se nabíjejí. Typický režim tedy bude nabíjení v depu přes noc (případně přes druhou směnu) a pak zelený rozvoz. Pro města s různými ekologickými regulacemi to možná bude jediná možnost. Jeho cena startuje na baťovských 699 900 Kč.

Co mě zaujalo obecně, je záruka na baterie. Ta je 8 let a pokud za tu dobu klesne kapacita pod 66 %, Renault baterie vymění. A druhá zajimavá věc se týká rozšíření asistenční služby, která pro elektromobily bude nabízet i službu odtahu v případě vybití k nejbližší nabíjecí stanici. Zdarma. To je super, protože třeba pro mě je hlavní nevýhoda u elektromobilu nemožnost dotankovat z kanystru, pokud to špatně vypočítám, nebo nabíjecí stanice, na kterou jedu, má zrovna zavřeno. Tohle se fakt hodí a člověk bude mít lepší pocit při jízdě.

EDIT: Tisková zpráva je na světě! Díky pohotové reakci zastoupení Renaultu mi přistála do e-mailu. Najdete ji tedy níže spolu s ceníky.

Tisková zpráva Ceník Twizy Ceník Zoe Ceník Kangoo Z.E.

Close