Subaru EyeSight: Jak funguje v praxi? (+VIDEO)

Subaru využívá u nových aut systém EyeSight, podle slov Subaru jsou to „řidičovy druhé oči“. Tak se podíváme, jak tyhle oči fungují.

Říkal jsem si, že bych mohl udělat takový kratší článek o systému EyeSight, který využívá Subaru. Nebude se jednat o odborný článek plný technických dat. Spíše jen popis osobních zkušeností. Prostě jak to dělám vždy. V současné době totiž nové Subaru, kromě sportovního modelu BRZ, bez tohoto systému nekoupíte. A bez automatické převodovky Lineartronic, protože bez ní by EyeSight neměl tolik možností. Takže jaký je?

Systém EyeSight je ve svém principu primitivní. Ale právě možná proto funguje tak dobře a spolehlivě. Využití dvou kamer za čelním sklem se může zdát jako zastaralé řešení, když všichni okolo využívají radary v maskách. No ale tím se rovnou dostávám k jedné z výhod systému kamer – ty jsou totiž umístěné u vnitřního zpětného zrcátka a tak jim ve funkci může bránit jen opravdu hodně špinavé čelní sklo. Což je rychle řešitelná záležitost. Pokud však máte radar v přední masce, nebo ještě hůře – pod přední RZ, stačí kratší projížďka v horších zimních podmínkách a jste bez radaru. Alespoň tedy na chvíli, než se z něj sněhová břečka dostane.

Další výhoda využití kamer je ta, že dokáží rozpoznat velikost. Adaptivní tempomat tak jinak reaguje, pokud před ním brzdí kamion, nebo osobák, protože každé auto bude brzdit jinak. Při předjíždění člověk zase ocení, že začne zrychlovat hned, při přejíždění do vedlejšího pruhu a nečeká tak, až tam člověk najede a on teprve pak zjistí, že před ním není žádné auto a může zrychlit.

S tím souvisí i další věc – pokud při předjíždění najedete za auto, které také předjíždí, tak EyeSight nezačne panicky brzdit, protože detekoval auto. Ale zjistí, že také zrychluje a tak se ho drží a zrychluje s ním, ale tak, aby postupně tvořil bezpečný rozestup.

Hodně příjemná funkce je ta, že si člověk může zvolit, jestli má tempomat fungovat jako adaptivní, nebo jako klasický. A také, že je možné vybrat, jak “akční” adaptivní tempomat bude – buď může reagovat okamžitě a co nejrychleji se rozjíždět a brzdit, pak není tak plynulý, nebo naopak co nejvíce plynule a tedy s mírným zpožděním a teoreticky i menší spotřebou paliva.

Adaptivní tempomat je asi ta nejčastěji využívaná funkce. Což je dobře, protože většina ostatních jsou bezpečnostní. Kromě asistenta pro držení v jízdním pruhu, který funguje nad nějakých 70 km/h a auto nasměruje do středu pruhu, pokud má tendenci vyjet. Neudržuje ho tedy uprostřed neustále, ale až když je to potřeba, což hlásí zelená kontrolka.

Pokud se zapomenete a auta před vámi se rozjedou, systém vás na to může upozornit pípnutím a zobrazením na informačním displeji. Pak stačí jen lehce prošlápnout plyn, případně zvolit tlačítkem RES, tedy obnovení tempomatu, a adaptivní tempomat vám pomůže projet klidně celé město. Pokud tedy nejste první na červené, to musíte zastavit sami.

Adaptivní tempomat funguje krásně plynule a patří k těm nejlepším, se kterými jsem se setkal. Na to, že by kamery neměly dostatečný výhled, jsem ještě nenarazil. Držení v jízdním pruhu funguje také dobře, jen je trochu škoda, že až ve vyšších rychlostech a auto tak nedokáže v kolonách i zatáčet, jako to umí různí asistenti pro jízdu v kolonách u konkurenčních značek.

Subaru ale sází hodně na bezpečnost. A pokud chce být opravdu bezpečné, nejde toho dosáhnout jen mechanickou odolností a deformačními zónami. Na pomoc musí přispěchat elektronické systémy. No a jelikož je to Subaru, tak logicky EyeSight.

Ten dokáže zabránit srážce s autem, ale i chodcem, do 50 km/h. Pokud jedete rychleji, pokusí se maximálně snížit následky hrozící srážky. Zkoušeli jsme to proti instalované překážce v ne úplně ideálních podmínkách, kdy sněžilo a systém tak neměl úplně ideální výhled. A úspěšnost byla stoprocentní. Auto sice zabrzdí opravdu nepříjemně prudce, ale zabrzdí a to je hlavní.

Takže při takových těch klasických městských rychlostech dokáže reálně zabránit nehodě. Pokud například jedete za jiným autem, podíváte se na něco do strany a ten před vámi zabrzdí, tak to EyeSight pozná a zabrzdí také. Jistě, tohle by se stávat nemělo, vy se máte plně věnovat řízení. Ale stává se to.

Varování při opuštění jízdního pruhu je další z řady asistentů. Ten dokáže upozornit jak zvukem, tak animací, když přejedete bez blinkru čáru. Dokáže to být lehce otravné, pokud se jedete projet po nějaké klikaté okresce a čáry tam přejíždíte vlastně pořád. Ale tento systém, stejně jako protinárazový asistent, je možné jednoduše vypnout. Takže pokud chcete, nemusíte ho mít.

Další funkcí, která sice nechrání životy, ale plechy, je zabránění rozjezdu proti překážce. Představte si typickou situaci, kdy stojíte v garáži, chcete vycouvat a omylem nezařadíte režim R, ale režim D. A rozjedete se. V případě Subaru se nerozjedete, protože pozná, že je před vámi zeď a tam asi jet nechcete.

Všechny funkce jsem nezkoušel. Zvláště ty bezpečnostní. Ale ty komfortní ano a opravdu můžu říci, že fungují výborně. Plynule a tak nějak automaticky. Dokáží šetřit pozornost řidiče, který se tak nemusí neustále soustředit na to, jestli nejede už moc rychle, jestli dodržuje bezpečnou vzdálenost a neustále korigovat volant. O to vše se postará systém EyeSight a vy se tak můžete soustředit na případná nebezpečí a být delší dobu ve střehu, protože vám na to zbývají větší mozkové kapacity.

Close