Test Dacia Duster TCe 110 kW/150 k 2019: Když chcete rychlého Dustera (+VIDEO)

Duster byl v první generaci dobrým a hodně oblíbeným autem. V druhé generaci je ještě o dost lepší. Ale pořád mu tak nějak chyběl výkonnější motor. A ten právě přišel. Nový 1.3 TCe o výkonu 150 koní. 

Dacii Duster současné generace jsem na Roadblogu už měl, takže vás s dovolením odkážu na starší test, pokud vás zajímá povídání o autě jako takovém. Tentokrát se zaměřím na velkou novinku. Tedy motor. 

Nový motor 1,3 TCe je podle mě obecně hodně povedený. Ať jsem s ním jel v jakémkoliv Renaultu v jakémkoliv výkonovém provedení, byl jsem spokojený. Duster dostal dvě varianty – 130 koní a 150 koní. Tu silnější jsem si mohl vyzkoušet. 

Asi je trochu přehnané o Dusteru mluvit jako o sleeperu, protože pod tím pojmem si člověk spíše představí nějaký dvacet let starý Passat s motorem z Lamborghini, ale i tak mi tohle označení na mysl přicházelo celkem často. Protože vzhledem k tomu, že Duster zatím žádný více výkonný motor neměl, řidiči ho neočekávají. A pak stačí na dvojku, trojku i čtyřku přidat plný plyn a nestačíte se divit. A ostatní se také nestačí divit. 

Neříkám, že je 150 koní nějaké úžasné množství výkonu, ale podle mě je super, že Duster takový motor v nabídce má. A z čeho mám opravdu radost, tak z toho, že je možné tento motor kombinovat s pohonem všech kol. Protože můj názor je ten, že pokud auto vypadá, že může do terénu, mělo by mít pohon všech kol. Duster, který jsem měl k dispozici, byl sice jen předokolka, ale k dispozici je i čtyřkolka. 

Díky kratším převodům nemá nijak závratné zrychlení, při mém měření jsem se z 0 na tachometrových 100 km/h dostal za nějakých 10 vteřin. Není to málo, ale ani moc. Co je však super, je pružné zrychlení. Ať už v rychlostech z padesáti, nebo při předjíždění na okresce. No a pokud chcete, klidně na dálnici můžete ovládnout levý pruh. Jen je nutné počítat s tím, že nad 140 km/h už je v autě znatelný hluk. Není to nic hrozného, ale rozdíl v hlučnosti mezi dálniční stotřicítkou a stočtyřicítkou je výrazný. 

Auto jsem měl na týden, kdy bylo opravdu extrémní teplo. Takže klimatizace jela na plné obrátky. I ta se tedy podepsala na spotřebě. A také můj styl jízdy, kdy jsem si užíval tu pružnost. Ano, uznávám, i to překvapení ostatních, když je na dálnici předjížděl bez problému Duster. A i tak byla spotřeba za dobu testu 6,5 l/100 km. Podle mě je to super hodnota. 

Duster tedy můžete mít se základní motorizací TCe o výkonu 100 koní, což je litrový motor, za 265 tisíc. To je super cena na tak prostorné a pohodlné auto. No a nebo můžete sáhnout po silnější jednatrojce, tedy TCe s výkonem 130 koní a takový Duster už vyjde na 366 tisíc. Pokud zvolíte nejsilnější benzínovou variantu, připravte si 386 tisíc. Případně dvě naftové motorizace o výkonu 95 a 115 koní. Myslím, že je skvělé, že je na výběr. Chcete Duster za co nejméně peněz? Můžete ho mít. Chcete ho mít vybavený se silným motorem? Také je v nabídce. 

Můj osobní typ na Duster je tato konfigurace – výbava Techroad, motor TCe s výkonem 130 koní a pohon všech kol. K tomu připlatit 8 tisíc za automatickou klimatizaci a 8 tisíc za kamerový systém Multiview (ten je opravdu super). A samozřejmě 2000 korun za rezervu. To by byl můj ideální Duster. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.