Test Lexus RX450h 2020: Limuzína v těle SUV

Lexus RX450h nabídne hybridních 313 koní, plno prostoru a úžasné pohodlí. A také dávku originality. Není to auto pro každého. Je to prostě Lexus.

Berete Lexus RX jako auto, které je do terénu? Já vůbec ne. A myslím, že tak ani nebylo zamýšleno. Je to velké a luxusní auto s vyšší světlou výškou a pohonem všech kol. Než ale zdolávání terénních překážek vás v něm bude lákat zdolávání velkých vzdáleností. Úžasně pohodlné zdolávání vzdáleností. Je to zkrátka ten pravý Lexus. 

Vzhledově si ho s jiným autem nespletete a rozhodně nebudete ani sekundu váhat, že se díváte na Lexus. Přední část s obří maskou a typickým tvarem denního svícení stylizovaného do písmena L. Působí majestátně a jako král silnic. Se svou téměř pětimetrovou délkou si to může dovolit, pokud navíc zvolíte prodlouženou verzi L, tak se na pět metrů dostanete. 

Zadní části dominují opravdu veliká světla. Za sebe musím uznat, že se mi jejich design líbí víc, když svítí. Mají v sobě LED linky, které působí opravdu moc hezky. Praktický detail je blinkr, který je v zadních světlech opravdu velký a na konci ještě rozšířený, nejde ho tedy téměř přehlédnout. A samozřejmě je dynamický. 

Všechna světla jsou LED. Já měl ve výbavě LED přední světla, která svítí naprosto fantasticky. Potkávací možná nezáří moc do dálky, což ale ocení hlavně ti, co před vámi stojí v koloně ve městě. Na svícení do dálky jsou tu však dálková světla a to je něco parádního. Tahle světla vám ukáží, jak může být cestování v noci pohodové. Ve vyšších výbavách můžete mít i systém Blade Scan, který já k dispozici neměl. Ten pomocí rotujících zrcátek ve světlech dokáže rychle vykrývat ostatní auta. Byl jsem na to vážně hodně zvědavý, ale měl jsem holt možnost vyzkoušet jen automatické rozsvěcení a zhasínání dálkových světel, ne vyhýbání. A automatika funguje skvěle. Spolehlivě a rychle. 

Už jsem pár Lexusů měl možnost vyzkoušet. Vždy mi utkvělo v paměti pohodlí, zpracování a audiosystém Mark Levinson. Ten jsem tu ale neměl. Neřekl bych, že jsem z toho byl smutný, ale radost jsem z toho také neměl. Dokud jsem ovšem nezjistil, jak hraje toto „základní“ audio. Ono se to těžko popisuje, ale hraje asi tak, jako prémiové audiosystémy v jiných autech. Takže super. Věřím ale, že Mark Levinson bude ještě o úroveň, možná i dvě, lepší. 

Výbavu jsem měl vlastně druhou základní, tedy Executive. Dále je pak ještě Luxury, která obsahuje právě třeba systém Blade Scan a audio Mark Levinson a pak je tu výbava F Sport, které tyto prvky také nabídne. V mé výbavě mi nic nechybělo. Až na head-up displej. K tomu se ale dostanu až dále. 

Jak jsem na začátku psal, že je to ten pravý Lexus, tak k tomu samozřejmě patří i pohonná jednotka – jak už je z názvu patrné, je to hybrid. A nevím, jak vy, ale já mám mezi slovy Lexus a hybrid pomyslné rovnítko, protože k sobě neodmyslitelně patří. V případě modelu RX 450h se jedná o benzínový šestiválec o objemu 3,5 litru, kterému pomáhají dva elektromotory. Takže má vždy pohon všech kol, i když se o pohon zadních stará jen elektromotor. Jak jsem psal na začátku, toto není auto do těžkého terénu. Na zasněžené silnici na horách bude ve svém živlu. 

Výkon celého hybridního systému je 313 koní. Je to hodně? Je to málo? Po týdnu ježděmí mohu říct, že je to tak akorát. Lexus RX vás nevybízí k rychlé jízdě. On ji umožňuje. Ale nevnucuje vám ji. Díky pomoci elektromotorů je zrychlení bleskové. Ve spojení s velkým motorem úplně cítíte tu sílu. A slyšíte příjemný zvuk, šestiválec se holt nezapře. Ten však slyšíte jen ve vyšší otáčkách, jinak je motor dokonale odhlučněný. A nejen motor. Vlastně všechno je dokonale odhlučněné. 

Okna jsou dvojitá a akustická – aby nic nenarušovalo pohodu, tak i jejich otevírání a zavírání je ke konci chodu pomalejší, aby jen plynule a tiše zajela. Vy sedíte v pohodlné sedačce a tam venku se něco děje. A tady se vracím k tomu head-up displeji. Protože díky kultivovanosti netušíte, jestli jedete 50 nebo 100 km/h. Vážně to nejde poznat. A pokud chcete dodržovat rychlost, hodilo by se ji mít pořádně na očích, tedy ideálně na skle v zorném poli. Což v této výbavě není možné. I když… jako by Lexus tuto mojí připomínku vyslyšel a připravit akční nabídku. Která je nejen opravdu hodně výhodná, ušetří vám nějakých 300 tisíc v každé výbavě, ale zároveň k té, kterou jsem měl, přidává head-up displej. Paráda. 

Cestování s Lexusem RX 450h je tak pohodové a pohodlné, že jsem se jel projet do Plzně. Jen tak. Dlouho jsem tam nebyl. Tam jsem to vzal po dálnici, využil vynikající adaptivní tempomat, zpátky mimo dálnici a užíval si komfortní podvozek. Dokonce jsem si i sedačku nastavil tak, abych měl opěradlo více skloněné. To normálně nedělám. Taková pohoda to byla!

V Lexusu RX 450h rozhodně nemáte potřebu s někým závodit. Vy si jedete tou svojí klidnou jízdou a v bezpečí se dostanete do cíle. Odpočatí a zrelaxovaní. Co pohodě na palubě také pomáhá jsou detaily, jako třeba automatika sedaček. To zní možná trochu zvláštně, takže co tím myslím – pokud zapnete automatiku, tak ta se stará o váš teplotní komfort. Nemusíte tak řešit vyhřívání a odvětrávání, prostě jen cestujete a je vám fajn. 

Fajn je i cestujícím vzadu, ti si mohou sedačky posunout a sklopit opěradla, takže možná celou cestu prospí. Místa na nohy mají tolik, že i když posunou zadní sedačku co nejvíc dopředu, pořád ho bude plno zbývat. Zadní sedačky jsou navíc spíše pohodlná křesla. Jako by Lexus zamýšlel, že vzadu bude jezdit nějaký VIP jako v nějaké limuzíně. A vlastně proč ne. Proč nevyměnit limuzínu za SUV. 

Pohodovému cestování pomáhá určitě i příjemná spotřeba. A tu jsem rozhodně měl, protože ta má se zastavila na průměrné hodnotě 7,1 l/100 km. Což na takto velké auto, s automatem, pohonem všech kol a veškerým luxusem na palubě je skvělá hodnota. 

Nic není ale bez chyby, to je jasné. A na pár detailů jsem narazil i v tomto jinak naprosto skvělém autě. Tak třeba Android Auto. Velmi pozitivní je, že ho už Lexus podporuje. To je velký krok správným směrem. Ale nefunguje v něm například Waze. Prostě se nezobrazí. To ale možná vyřeší nějaký update. Další věcí je klíček. Je to věc názoru, ale mně se prostě nelíbí a přijde mi, že by si Lexus, zvláště takový za dva miliony, zasloužil nějaký hezčí. Ten současný je takový… jako od Toyoty. Jen s výrazným L v rohu. 

Co je jako v Toyotě, tak to je středový displej v budících. Ten nejen, že je anglicky, ačkoli je systém v češtině, ale nejde na něm zobrazit digitální rychlost a je to ten stejný, jaký najdete třeba v Yarisu. To samé platí o páčku tempomatu. Ano, já vím, je to detail. Ale když vidíte, jak si designéři Lexusu dokáží vyhrát s detaily a materiály, překvapí vás, že si v jedné fázi řekli „tahle páčka stačí“. Stačí, je to tak, ale nějak to není ono. Nebo jsem možná jen moc citlivý na takové detaily. 

Celkově vzato, Lexus RX 450h je úžasné auto. Za celý týden jsem se setkával jen s nadšenými reakcemi lidí, co ho viděli. Ale ti ho jen viděli. Já s ním i jezdil a nadšené reakce mám úplně stejně. Je to ten pravý Lexus. Bude vás hýčkat pohodlím. Není to auto pro každého, není to auto pro milovníky nejmodernějších technologií a displejů pro ovládání všeho. Ale i takoví lidé jsou a určitě jsou rádi, že i v dnešní době najdou takové klasické auto. Klasické auto s moderním pohonem, který funguje skvěle. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.