Test Mini Cooper SE 2020: Sice elektrický, ale pořád Cooper S!

Je čistě elektrický Cooper S jen elektromobilem do města, nebo mu zůstala ta hravost, která dělá Coopera Cooperem? Na to jsem byl vážně zvědavý!

Elektrické Mini? Přiznám se, že jsem se trochu bál. Elektrifikace je určitě zajímavá cesta, ale Mini je prostě Mini. A co když mu elektromotor a baterie seberou to hlavní, tedy radost za volantem? Vždyť o tom přece vždy Mini bylo. Úsporná auta většinou nebývají zábavná. Pokud vás tedy nebaví ta nízká spotřeba. A elektrická auta nebývají zábavná už vůbec. Ano, umí vás uchvátit zrychlením, ale pořád to jsou spíše rychlé koráby, než hravá a mrštná auta. 

No ale to by nebylo Mini, aby nebylo trochu jiné. Že je elektrické mu totiž vůbec nevadí. A víte co? Ono mu to možná dokonce i prospívá. Protože alespoň pro mě bylo Mini vždy auto ve stylu motokáry – kola v rozích, skvělé řízení, pevný podvozek. No a když k tomu přidáte ještě okamžitou reakci na pravý pedál, který zde není plynový, a výborné rozložení hmotnosti, máte tu motokáru na steroidech. 

Mini SE není nijak extra silné. Má 184 koní, je tak o trochu slabší, než Mini Cooper S. Pro mě je však Mini Cooper S nejlepší Mini. John Cooper Works nabídne sice více výkonu, ale za vyšší cenu a s nižším komfortem. Takže s výkonem jsem rozhodně problém neměl. A jeho okamžitý nástup je opravdu návykový. Ve spojení se skvělým podvozkem vás bude neskutečně bavit projíždět rychle a rychleji každou zatáčku. No jo, ale pak je tu ta hlavní otázka pro mnoho z vás. Co ten dojezd?

Já se třeba dojezdu nebál. Ano, věděl jsem, že je nějakých 180 kilometrů. Tak s tím holt budu počítat. Síť dobíjecích stanic je u nás opravdu široká, tak nehrozí, že někde zůstanete bez energie. Pokud tedy trochu plánujete. Což je u elektrického auta vždy potřeba. Dokud jsem jezdil spíše po městě a krátké výlety mimo město, tak jsem dojezd neřešil. Využival jsem základní poučku, že jakmile auto stojí, má se nabíjet. To jsem dělal a vzhledem k tomu, že se nabíjí opravdu rychle, měl jsem za dobu koupě kávy (ne vypití, jen koupě) nějakých 30 % baterie nabitých. Po přidání cukru a zamíchání dalších 5 %. A byl jsem na nějakých 90 %, kdy už energie teče pomaleji. Ale to mi stačilo. 

Pak jsem však vyjel na výlet. Ke kamarádovi na chatu. A začalo plánování. Kolik je to kilometrů, kde jsou nabíječky. Nebral jsem to jako nějaký nedostatek, bral jsem to jako vlastnost. Před výjezdem jsem auto dobil do 100 % a vyrazili jsme. Jelikož jsem vezl kamaráda, tak asi tušíte, že jsem mu nechtěl ukázat, jak nudně umím jezdit. Prostě jsme se trochu svezli. A pak jeli i po dálnici, protože tohle Mini nebude sedět v koutě. Vysadil jsem ho na chatě, vyřídil pár obdivných dotazů na auto a jel zpátky. Celkem to bylo 130 kilometrů a po příjezdu jsem měl 49 % baterie. Takže… zobrazený dojezd je spíše s bezpečnostní rezervou. Nebo se vypočítává až z delšího ježdění. Důležitá jsou reálná procenta. A ta mě vážně překvapila! 

Mini SE podle mě můžete brát několika způsoby. Může to být naprosto stylové auto do města. Pro takový účel má naprosto dostatečný dojezd. V nákupním centru ho dáte na nabíječku, pokud můžete nabíjet i doma, tak jste úplně v pohodě. A takhle bude fungovat skvěle. Ale můžete ho brát i tak, že ho máte pro zábavu. U domku dobíjecí stanici, takže je stále na 100 % nabité a připravené. Vy si řeknete, že se chcete projet. Tak nasednete a jedete. A užijete si to. Pak se vrátíte, zapojíte zpátky a za chvíli máte zase plno. A za pár korun. Ve videu jsem to počítal z veřejných dobíjecích stanic, kdy vás kilometr vyjde na nějakých 45 haléřů, doma vás to vyjde ještě výrazně levněji. 

A pak je tu ještě další úsporný faktor – servis. Ten je totiž u elektromobilu minimální, nemáte žádný olej (takže ani nemusíte čekat, až se motor ohřeje), brzdy vydrží díky rekuperaci mnohem déle… 

Podle mě je Mini Cooper SE velice povedené auto. A to nemyslím jako elektromobil, ale jako auto celkově. Je zábavné, je stylové a je kvalitní. Co víc si přát? Jistě, cena v této elektrické verzi není nejnižší. Ale Mini nikdy nepatřilo mezi cenově se podbízející značky. Je to holt prémiová značka. Z elektromobilů, kterými jsem za život jezdil, pro mě má tohle auto dvě nej. Je nejúspornější a je nejzábavnější. A to jsem původně myslel, že je jen do počtu a bude tak maximálně do města… jak já se mýlil!

Napadá mě, že jsem vlastně ještě ani nic moc nenapsal o samotném autě, třeba co se týká prostoru a tak. Takže… je to Mini. Tomu odpovídá kufr. Ten není malý protože je to elektrické Mini, ten je malý, protože je to Mini. Prostoru na zadních sedačkách je až překvapivě dost, sám za sebe jsem si se svými 184 centimetry celkem pohodlně sedl. Přední sedačky jsou skvělé, mají boční vedení, nastavitelný sedák… ale to už je u Mini taková klasika. Audio Harman Kardon hraje skvěle, díky absolutnímu tichu na palubě ho nemusíte moc zesilovat, takže oceníte, že hraje dobře i při nižších hlasitostech, což není vždy samozřejmostí. 

Potkávací světla svítí opravdu hodně silně, dálková svítí také silně, ale dle mého názoru moc nahoru. Vzniká pak znatelná tmavší mezera mezi potkávacími a dálkovými světly. Předpokládám, že se ale jedná jen o otázku správného seřízení. 

Můj názor na Mini Cooper SE? Je to skvělé auto. Pokud hledáte elektromobil, který vás nemá jen přepravovat z místa A do místa B, ale má vás i zabavit, jste na správné adrese. Za rozumné peníze získáte auto, které vás na provozu vyjde opravdu na pár haléřů, nemusíte řešit třeba zahřívání motoru, prostě si jen užívat radost. Pokud ho máte kde nabíjet, tak super. Pokud ne, tak to zvládnete i z veřejných dobíjecích stanic. Jen to chce trochu plánovat. Ale s tím budoucí majitel počítá. 

Otázka na závěr, tedy pokud by se někdo zeptal mě: pořídil bych si Mini Cooper S, nebo Mini Cooper SE? Odpověď zní S. Bez E. Benzínové S. A proč? Vždyť jsem tu celou dobu psal, jak je SE skvělé auto. A za tím si stojím. Ale nemá jednu věc. Zvuk. A ten má Cooper S skvělý. Cooper S zůstává stále mým nejoblíbenějším Cooperem. Ideálně v třídveřové variantě. A hned v závěsu je jeho elektrická verze. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.