Test Peugeot 5008 GT Line 1.6 PureTech 180 2019: Sedm v základu (+VIDEO)

Peugeot 5008. Je to SUV? Je to MPV? Je to rozhodně veliké, praktické, kvalitní a pohodlné auto. A to je přeci hlavní! A jak jezdí s jednašestkou?

Trend SUV je aktuálně hodně silný a tak je Peugeot 5008 podle automobilky SUV. A vlastně proč ne. Světlou výšku má opravdu velkorysou, nabízí 236 milimetrů, prahy má kryté, což je také známka auta do terénu a můžete si připlatit za systém Advanced Grip Control, který vám pomůže v terénu. Neudělá sice z předokolky čtyřkolku, ale zlepší chování v určitých situacích. 

Ten já k dispozici neměl. A stejně mi nepřišlo, že bych měl problém někam vyjet. Díky slušné světlé výšce vás nějaká polní cesta rozhodně nezastaví. V zimě by možná pohon všech kol přišel vhod, ale to se nedá nic dělat, mít ho u 5008 nemůžete. A vadí to? Podle mě vůbec ne. Tohle auto má jiné přednosti, než jízdu v terénu. 

Tak třeba vzhled. Začínám zrovna tím individuálním, ale mně se líbí. Vypadá jinak, vypadá zajímavě. Jak exteriér, tak interiér. Vzhled je hodně podobný menšímu modelu 3008, když však stojí vedle sebe, rozdíl poznáte na první pohled. Hlavně ve velikosti. 

Peugeot 5008 je opravdu veliké auto. Vždy nabízí sedm míst, sedadla v třetí řadě se dají sklopit a máte tak k dispozici opravdu velký kufr. Pokud však využijete všechna místa, kufr téměř nemáte. Do auta tedy poskládáte i celkem pohodlně sedm lidí, ale jejich věci už ne. To však není nějaký nedostatek tohoto modelu, to je taková obecná vlastnost. 

Já cestoval v šesti lidech. To je takový optimální počet – všichni se pohodlně vejdou a mají si kam dát věci. V třetí řadě seděl můj synovec a ten byl nadšený. Pro děti je zajímavý zážitek, když sedí vlastně v kufru. Zkoušel jsem si tam sednout i já a až překvapivě jsem neměl problém s místem pro nohy. Sedačky ve třetí řadě se totiž dají jednotlivě sklápět a posouvat – pokud jsem si sedl sám za sebe do druhé řady a sedačku posunul tak, abych se ještě pohodlně vešel, sedl jsem si za sebe se svými 184 centimetry do třetí řady úplně v pohodě. Až mě překvapilo, jak je sedačka pohodlná. Jen nad hlavou jsem už neměl místo a tak by mě nerovnosti asi celkem bolely. 

Na kratší vzdálenosti ale bez problému odvezete i šest dospělých pasažérů. 

Místa v druhé řadě je plno, k dispozici jsou i roletky ve dveřích a stolky na opěradlech předních sedaček. Tady musí být spokojený snad každý. 

Na předních místech je to ještě o hodně lepší. Sedačky jsou pevné, mají dobré boční vedení, nastavitelný sedák a skvělou masážní funkci. 

Interiér se mi líbí, využití látky je zajímavé a v noci navíc hezky osvětlené. Řešení budíků, které jsou nad volantem, je pro Peugeot typické a jsou lidé, kteří to milují a pak ti, kteří to nemají rádi. Já patřím do první skupiny. Nestává se mi často, že bych si poprvé do auta sedl, nastavil sedačku a pak s ní celý týden nepohnul. U Peugeotu, jak u 508 tak u 5008, se mi to stalo. Líbí se mi, že není potřeba head-up displej, protože budíky máte krásně vysoko a nemusíte tak pohledem sjíždět daleko od silnice. Malý volant, který máte nízko, mi naprosto vyhovuje. Přesedání do auta s klasickou koncepcí bylo v pohodě, ale stále mi připadalo, že je divné se dívat na budíky skrz volant…

Zpracování a materiály mi přišly opravdu kvalitní. Nejsem expert na kvalitu plastů, spokojím se s tím, že vše působí bytelně a nikde to nevrže. A to zde bylo splněno. 

Audiosystém Focal je fantastický. Byl skvělý i u modelu 508, ale to byla limuzína. Tam jsem to tak nějak čekal. Tohle je veliké auto. A je stále skvělý. Opravdu, to se povedlo. Stejně jako světla, ta svítí krásně konzistentně, silně, automatika dálkových světel funguje spolehlivě. A co je příjemné, tak automatika zůstává stále zapnutá, nemusíte se o ni tedy starat. 

Líbí se mi také chování adaptivního tempomatu – občas se v autech stává, že reaguje trochu zbrkle. Jako by byl neustále něčím překvapený. Tady fungoval krásně plynule. Možná by někomu jeho reakce přišly pomalé, ale vždy je možné do chování zasáhnout pedálem plynu. Pokud někam cestujete s celou rodinou, plynulost rozhodně oceníte. 

Když jsem u té celé rodiny – jak jsem cestoval v téměř plném obsazení, byl jsem zvědavý na motor. Pod kapotou jsem totiž měl benzínovou jednašestku o výkonu 180 koní. Koní je to dost, ale je to pořád jen celkem malý motor. Malý motor na velké auto. Když jsem jezdil sám, bylo výkonu na rozdávání, ale co s naloženým autem? Naprosto v pohodě! Až mě to překvapilo. Přišlo mi, že se motor chová téměř stejně, ať jedu sám, nebo v šesti. Na dálnici nebyl problém s napojením a svižnou jízdou, při předjíždění na okreskách byla váha trochu cítit, ale pořád to nebylo nic hrozného. 

Podvozek je celkem pevný, ale stále ještě dostatečně komfortní. Rozhodně se nehoupe, spíše působí lehce sportovním dojmem. To ale může být i velikostí kol, ta můžete mít v rozměrech od 17 do 19 palců. 

Co mě trošku překvapilo, že jsem v autě našel jen jedno USB. A to jsem další hledal. Pro sedmimístné auto je jedno USB celkem málo. Jinak ale v tom jednom USB portu funguje výborně Apple CarPlay. 

Spotřebu jsem měl 7,9 litrů na 100 kilometrů. Ať jsem jezdil sám, nebo naložený. Stabilní spotřeba je spíše doménou větších atmosférických motorů, ale je vidět, že jde dosáhnout i s menším turbomotorem. 

A kolik takové prostorné, praktické a kvalitní auto stojí? V základu 570 tisíc, v nejvyšší výbavě s nejsilnějším benzínovým motorem motorem, což byla testovaná konfigurace, vyjde na 760 tisíc. Jedná se tedy o akční ceny, kde je sleva od 60 do 95 tisíc, ty už ale platí celkem dlouho, tak je beru jako aktuální. Základní motor je 1,2 PureTech 130 – tedy jednadvojka se 130 koňmi. Pokud nebudete jezdit v plném obsazení, tak vám podle mě bude naprosto stačit. 

Kdysi jsem chvilku jezdil s Peugeotem 3008 a byl jsem z něj nadšený. Model 5008 už mi přišel jako moc velké auto. Po týdnu ježdění ale musím uznat, že se s ním jezdí jako s malým autem, ale vejde se do něj buď dost pasažérů nebo nákladu jako do menší dodávky. Prostě univerzální auto. Pokud se vám líbí a nad takovým autem uvažujete, určitě si ho vyzkoušejte. Podle mě budete jen příjemně překvapeni, jak dobré auto to je. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.