Test Škoda Kamiq 1.0 TSI 85 kW 2019: Je libo crossover? (+VIDEO)

Mít v dnešní době v nabídce crossover je téměř nutnost. A Škoda už ho má! Jmenuje se Kamiq. A jaký je? To jsem se pokusil zjistit. 

Crossover od Škody? Může být! Tuto úlohu v portfoliu značku žádné auto zatím nemělo. Nyní ale přišel Kamiq, první městský crossover značky. Nebo pokud chcete, tak také malé SUV. A já si ho půjčil na vyzkoušení od Auto Poly. Mockrát děkuji!

Já bych raději zůstal u toho crossoveru. Nerozlišuji, jestli městský, nebo mimoměstský, pro mě je crossover prostě crossover. Tedy auto, které nemá pohon všech kol, nabízí vyšší světlou výšku a sedí se výše. A přesně takový je Kamiq. Pohon všech kol mít nemůže, ale od toho jsou tu jiné modely. U Kamiqa jde o styl. A to se podle mě opravdu daří. 

Přední část je výrazná. A jiná. To se u Škody často nestává, že by vzniklo na první pohled výrazně odlišné auto. Naposledy to byl podle mě Yeti. Musím uznat, že se mi přední část Kamiqa líbí. Denní svícení a blinkry obstarávají LED segmenty nahoře, hlavní světla a mlhovky zase ty níže. Blinkry jsou dynamické a vše dohromady působí moderně. A trochu jinak. Myslím, že právě to mnozí kupující ocení. Karoq si téměř spletete s Kodiaqem (neříkám, že je to špatně), ale Kamiq se odlišuje. 

Tedy alespoň zepředu. Zadní část už moc jedinečná není. Je hodně podobná modelu Scala, ačkoli odlišností je dost, pokud je nevidíte vedle sebe, může vás to zmást. Zadní světla jsou myslím snad úplně stejná, tedy plně diodová s dynamickými blinkry. 

Pokud přední část byla úplně jiná, zadní část už dost podobná Scale, tak interiér se neliší už vůbec – pokud jste seděli ve Scale, budete tu jako doma. Ten je totiž stejný. A je to špatně? Podle mě ne, proč by každý model měl mít vlastní interiér. Pokud je dobrý, přehledný a promyšlený, tak ničemu nevadí. Pokud vás zajímají plasty, tak ty jsou vždy na vrchních částech měkčené – tedy jak na palubní desce, tak na dveřích – a níže už najdete tvrdý plast. 

Se zpracováním nemám žádný problém, vše mi přijde celkem bytelné. Jen jedna věc, která se mi stala už u Scaly s digitálním přístrojovým štítem – lehce to okolo něj vrže. Měl jsem možnost vyzkoušet tři Scaly, dvě s klasickými budíky a jednu s digitálním přístrojovým štítem a ta jediná trochu povrzávala. Myslel jsem, že je to jen vada kusu (což tedy nejspíš je), ale tento Kamiq to měl dost podobné. 

Když už jsem u budíků – zvažte, zda využijete ty digitální. Já osobně jsem zjistil, že mi vlastně nic navíc nepřinášejí. Ano, mají super minimalistický režim zobrazení, který se hodí v noci. A také si na nich můžete zobrazit mapu. Jenže pokud v autě využíváte Apple CarPlay a jezdíte třeba podle Waze, tak to se stejně na budících nezobrazí. Já nakonec skončil buď u zobrazení klasických budíků s mapou uprostřed, nebo u centrálního velkého otáčkoměru s digitální rychlostí uprostřed. To mi přišlo super přehledné. Ale asi bych se naprosto spokojil s klasickými budíky. 

Nakousl jsem Apple CarPlay – to funguje skvěle. Nejspíš. U Scaly fungovalo. U Karoqa jsem to neměl jak vyzkoušet, protože v něm nenajdete klasický USB port, jen USB-C. Pro majitele to nebude problém, pořídí si kabel, případně redukci. Ale já takový kabel nemám, tak jsem nemohl telefon připojit. To je věc, která je také stejná se Scalou. Zde ve výbavě však nebyl bezdrátový SmartLink, což je vážně dobře funkční záležitost, takže jsem Apple CarPlay nemohl připojit ani bezdrátově. 

Byl jsem tak odkázaný na bluetooth a rádio. U rádia jsem narazil na menší problém, kdy není možné vybrat, zda bude přehrávat FM, nebo DAB. Vzhledem k tomu, že nemám rád zvuk u DAB příjmu (přijde mi plechový), tak jsem z toho byl trochu smutný. Ale smutek zmizel, jakmile jsem pustil hudbu z jiného zdroje. Sound System je opravdu skvělý a doporučuji si ho do auta objednat. Nejmenuje se sice Canton, ale prostě a jednoduše Sound System. A hraje výborně. 

Prostorově mi Kamiq naprosto vyhovoval, kufr se svými 400 litry nepatří k největším, ale myslím, že pro drtivou většinu potřeb bude naprosto stačit. Jen škoda, že Kamiq nedostal do výbavy posuvnou zadní lavici, jako například jeho sourozenec Volkswagen T-Cross. Zde jste odkázání na takový kompromis, ve kterém mají sedící na zadních sedačkách snad až přehnaně místa pro nohy. To mě totiž opravdu překvapilo, zkusil jsem i posunout sedačku řidiče do zadní polohy a stále jsem si dozadu se svými 184 centimetry sedl tak, že jsem se zdaleka nedotýkal nohami přední sedačky. Sice toto uspořádání ubírá nějaké litry v kufru, pokud však budete vzadu vozit i dospělé, tak rozhodně nebudou nijak strádat. 

Prostoru nad hlavami je také plno. To je rozdíl proti Scale – zde si můžete sedačku dát opravdu hodně vysoko a stále jste daleko od kontaktu se stropem. A pokud ji máte dole, stejně jako já, tak máte krásně vzdušný pocit. 

Schválně, mysleli jste si, že je Kamiq větší, než Scala? Já totiž nejdříve ano. No, není to tak. Je kratší a má menší kufr. Větší je světlá výška a právě vertikální prostor v interiéru. Ne nijak moc, ale je to znát. 

A jak Kamiq jezdí? To mě upřímně trochu překvapilo. Ale to neznamená, že negativně. Jen jsem měl tak nějak zafixované, že crossovery jsou spíše pohodlnější a celkově měkčí. Scala má podvozek tak akorát pevný, Kamiq podle mého názoru ještě pevnější. Až by se dalo říct, že sportovní. Pokud máte rádi tvrdší podvozky, tak jako já, tak budete naprosto spokojeni. Pokud však hledáte houpavou jízdu jako na vzduchovém polštáři, tak to asi nebude nic pro vás. 

Pod kapotou jsem měl litrový tříválec TSI o výkonu 85 kW, tedy silnější variantu. Ve spojení s automatickou převodovkou DSG. Můžete mít i slabší TSI, které však dostanete vždy jen s manuálem. A pak také silnější, čtvřválcovou jednapětku TSI, která má 110 kW. Pokud by se vám snad hodil diesel, můžete ho mít v podobě 1.6 TDI o výkonu 85 kW. 

Podle mě je tento silnější litr optimální volbou. Nabízí nejlepší kompromis mezi cenou, výkonem a spotřebou. Pokud však chcete čtyřválec, tak ho můžete mít. To v dnešní době není úplná samozřejmost. Stejně jako naftový motor. S převodovkou DSG jsem neměl žádný problém, jen občas drží na můj vkus až moc nízké otáčky, ale to vyřeší sportovní režim. Případně manuální. Pokud bych si ale já kupoval Kamiq, nejspíš bych si vybral manuální převodovku. 

Takže jaký Kamiq je? Vzhledově odlišný, interiérově už tolik ne. Podvozkově spíše sportovní. A uvnitř až překvapivě prostorný. Prostě tedy optimální crossover. Takový, jaký lidé chtějí – nenabídne pohon všech kol, ale nabídne optimální velikost, dostatečný kufr, plno místa i pro dospělé cestující a slušný výběr motorů, ze kterých si vybere snad každý. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.