Test Renault Clio TCe 130 EDC 2019: Velký posun vpřed! (+VIDEO)

Nestává se moc často, že bych očekával, že auto bude dobré a ono bylo ještě podstatně lepší. Ale přesně to se mi stalo v případě nového Clia. 

Předchozí generace Renaultu Clio nebyla vůbec špatná. Vzhledově se mi líbí i teď, motorově to však bylo slabší a interier… no bylo na něm poznat, že už má nějakou dobu za sebou. Nové Clio vypadá vlastně hodně podobně. Tedy co se týká exteriéru. V interiéru je to úplně něco jiného. A přijde mi, že si Renault řekl – tak fajn, uděláme interier, který bude mít více modelů (Captur, ZOE), tak ho uděláme pořádně. A tak se stalo. 

Nejen, že je hezký, on je i skvěle funkční. Měkčené plasty kam oko dohlédne, odkládací prostory všude, kde to jen jde. No a prostoru také není málo. Stále je potřeba myslet na to, že je to Clio. A to je malé auto. Na předních sedačkách vám to tak ale vůbec nepřijde, na zadních už trochu ano, ale spíše jen tak, že nemáte prostoru na rozdávání, než že se někde nevejdete. Mluvím tedy za svého pohledu člověka měřícího 184 centimetrů. 

Pro mnoho lidí je důležitý zavazadelník. Ten má v případě Clia 340 litrů. Pokud je to pro vás málo, ale zároveň se vám Clio líbí a chcete ho, možná si říkáte, že tedy počkáte na verzi kombi… nečekejte, nebude. K dispozici je a bude jen tato pětidveřová. Je to škoda, ale je to tak. 

Díky výbavě R.S. LINE jsem měl k dispozici naprosto skvělé sedačky. K úplné dokonalosti jim chyběl už jen více nakloněný sedák. Ale boční vedení mají příkladné, tuhost také a navíc dobře vypadají. Tato výbava nepřináší žádnou extra sportovnost navíc, nezískáte díky ní třeba samosvor. Ale autu propůjčuje sportovnějšího ducha. Třeba díky kolům. A skvělému volantu. Ten je právě v této výbavě potažený perforovanou kůží a pro mě by snad jen ten volant byl důvodem, proč zvolit tuto nejvyšší výbavu.

Ačkoli se nejednalo o žádnou sportovní verzi, za volantem jsem se bavil. Pod kapotou jsem měl totiž motor TCe 130 ve spojení s automatickou převodovkou EDC, což je v současné době jediná volba. A dohromady to funguje skvěle. Motor má dost síly, tedy 130 koní, jak je z názvu patrné, převodovka řadí rychle. Naměřené zrychlení z nuly na sto jsem měl pod 9 sekund, to je velice slušná hodnota! A když jsem u hodnot, tak jaká byla spotřeba, když jsem jezdil převážně pro zábavu? Průměr jsem měl 6,5 l/100 km. A to jsem si to opravdu užíval. 

To, jak mě nové Clio bavilo, mě překvapilo asi nejvíc. Věděl jsem, jak vypadá, znal jsem jeho parametry. A říkal jsem si, že to bude celkem rychlé benzínové malé auto, které vypadá hezky. Ale já se na každou jízdu vyloženě těšil! Podvozek totiž krásně doplňuje celkem rychlý motor a nesnaží se vám podkopávat nohy při snaze o rychlejší jízdu. 

Slyšel jsem ale velmi pozitivní ohlasy na slabší verzi motoru, tedy TCe 100, která je zase jen ve spojení s manuálem. Cenový rozdíl je však znatelných 75 tisíc a přiznávám se, že pokud bych nové Clio kupoval, asi bych hodně zvažoval, jaký motor vybrat. TCe 130 je skvělý a má i příjemný zvuk. Ale 75 tisíc není úplně málo peněz. Navíc u celkem levného auta. Nové Clio totiž v základu s motorem SCe 65 stojí 259 000 Kč! V testované výbavě s nejsilnějším motorem pak 459 000 Kč, s využitím akcí od Renaultu 439 000 Kč. Ale se slabším motorem se dostanete hluboko pod 400 tisíc… těžká volba!

Mimochodem, už v základní výbavě získáte například Full LED světla, systém nouzového volání E-call, nebo třeba tempomat. 

Netuším, jak moc vás zajímají technologické záležitosti. Mě jo a vždy mě zamrzí, když jedu v nějakém moderním autě, které má infotainment z doby před pěti lety. A to rozhodně není tento případ. Tak dobrý systém jsem už dlouho neviděl. Díky stálému napojení na internet dokáže navigace počítat s hustotou dopravy a vybrat tak nejrychlejší trasu. Také máte stále přístup k předpovědi počasí a třeba i cenám paliv na čerpacích stanicích. Ty jsou navíc i barevně odlišené, takže nemusíte porovnávat, kde je cena výhodná – pokud na mapě svítí zeleně, je to dobrá volba. To je prostě geniální!

Audiosystém Bose hraje perfektně, subwoofer je řešený tak, aby nezabíral místo v kufru, což se rozhodně hodí. Nemusel jsem jakkoliv nastavovat ekvalizér a reprodukce byla kvalitní, to je pro mě dobré znamení. Ačkoli již v základu získáte Full LED světlomety, nejvyšší dvě výbavy je mají ještě s přídomkem Performance. Nemohu porovnat, jestli je to jen slovo, nebo opravdu silněji svítí, jak by se dalo očekávat. Fakt je ale takový, že svítí skvěle. To, že je auto malé, ještě neznamená, že by nemělo dobře svítit. A v tom jde Clio příkladem. 

Asi se dá poznat, že se mi nové Clio líbí. A je to tak. Pokud bych v současné době kupoval nové malé auto, má volba by asi padla na Clio. Ideálně ve výbavě R.S. LINE a v té parádní šedé, kterou jsem měl k dispozici na test. Jen jaký motor… to bych ještě musel promyslet. 

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.