Test Renault Espace Blue dCi 200 EDC 2019: Obřík s novým motorem (+VIDEO)

Renault Espace je opravdu veliké auto. Jak zvenčí, tak uvnitř. A nově má i odpovídající motory – já vyzkoušel nejsilnější dvoulitrový diesel o výkonu 200 koní.

Někde jsem četl, že je nový Espace menší, než předchůdce a že je tak vlastně malý. Tedy co se týká zavazadelníku. Já mám výhodu, nebo možná nevýhodu, že jsem s předchozí generací nejezdil, takže to nemůžu porovnat. Jsem takový nepopsaný list. A podle mě je kufr opravdu obří.

Kde jsem však téměř doslova narazil na méně prostoru, a to mě vážně překvapilo, bylo nad hlavou na místě řidiče! Tam jsem to opravdu nečekal. Sedačky jsou totiž usazené opravdu vysoko, až jsem měl ze začátku pocit, že ji po luxování zapomněli nahoře. Ale ne, byla co nejníže. Asi to bylo dáno panoramatickou střechou, která je mimochodem opravdu majestátní, ale nad řidičem ubírá místo. Se svými 184 centimetry jsem se ještě pohodlně vešel, ale mít o pár centimetrů více, už bych byl asi mrzutý.

To vzadu je místa parádně. Tři oddělené sedačky, dost místa do šířky. Je ale pravda, že i zde se mi nejlépe sedělo uprostřed. To je trochu nezvyklé – ale měl jsem nejvíce místa nad hlavou a hlavně parádní výhled prosklenou střechou. Zadní sedačky se dají pohodlně elekricky sklopit z kufru a tak se dá Espace jednoduše předělat na menší stěhovák. Sympatický detail při jízdě v noci je ambientní osvětlení interiéru – to je totiž řešeno lampičkami na sloupcích, které svítí do stropu. Vypadá to vážně hezky a navozuje to takovou domácí atmosféru.

Vzhled interiéru je vlastně napůl klasický Renault, napůl jedinečný Espace. Středová konzola mi přišla naprosto v pořádku, jediný nedostatek jsem našel v umístění držáků nápojů. Koho napadlo je dát dolů? Vždyť se jedná o francouzské auto… a tam přece pijí kávu. To je však v Espace celkem akrobatický zážitek, protože jsou držáky nápojů opravdu složitě dostupné. A pokud máte nějaké pití s brčkem, tak jste úplně bez šance, protože se na výšku nevejde. Sice nejsem návrhář interiérů, ale jednu malou radu bych si dovolil – alespoň jeden držák nahoře.

Neberte to však špatně. Cestování není jen o držácích na nápoje. Já sám jsem tento nedostatek objevil až ke konci testování. Zbytek je naprosto v pořádku. Zpracování je opravdu kvalitní, materiály až prémiové. Třeba takový volant… ten je radost držet v ruce. A zatáčet. A to i díky systému 4CONTROL, který natáčí kola zadní nápravy – u takto velkého auta se jedná o fantastického pomocníka. V nízkých rychlostech se s autem skvěle manévruje a ve vyšších se člověk nestačí divit, jak jistě projede zatáčku.

Nesmí se to ale přehánět s rychlostí – což je podle mě naprosto logické. Stěžovat si na to, že Espace není při sportovní jízdě sportovní může jen hlupák. Stačí se na to auto podívat a hned je jasné, že tady je ten správný režim Comfort. A ten jsem také používal. A byla to opravdu pohoda a paráda.

Nově může být Espace s benzínovou jednaosmičkou o výkonu 225 koní a s dvěma dvoulitrovými nafťáky s výkony 160 a 200 koní. Já měl pod kapotou ten silnější diesel a podle mě je to ideální motorizace. Nemám nic proti benzínovým motorům a třeba do sportovního auta diesel podle mě nepatří, ale tohle auto je o cestování. A takový dojezd na plnou nádrž hodně přes 1000 kilometrů má své kouzlo. Motor navíc nijak zvukově neobtěžuje. Takže jen těžíte z vysokého točivého momentu a nízké spotřeby. To je u velkého a pohodlného auta podle mě to hlavní.

A spotřeba! Já měl za dobu svého ježdění 6 litrů na 100 kilometrů a to včetně cestování po dálnici. Na takového macka mi to přijde super. A upřímně pochybuji, že menší motor o objemu 1.6 litru, který tomuto předcházel, by byl úspornější.

Někde jsem viděl, že by snad toto auto mělo být SUV… je pravda, že je světlá výška 16 centimetrů a to není rozhodně málo. Ale SUV… proč se zbavovat pojmenování MPV. Vždyť to úplně přesně sedí. Pohon všech kol stejně mít nemůže. Renault nazývá Espace crossover. Pod tím pojmem si zase představím menší auto.

Audio Bose hrálo parádně a za to jsem byl rád, protože když máte auto, ve kterém můžete pohodlně cestovat tisíce kilometrů a rozhodně si nebudete užívat zvuk vytočeného motoru, dobrý zvuk audiosoustavy se hodí. A ten tu byl. Na výkon světel se můžete podívat ve videu, svítily sice dost vysoko, ale dostatečně silně.

A kolik za takové auto dáte? V nejvyšší výbavě s nejsilnějším naftovým motorem je to 1 153 900 Kč. Pokud zvolíte raději silný benzín se sametovým chodem, můžete ho mít už za 944 900 ve výbavě ZEN. Mimochodem – výbavy jsou jen dvě – ZEN a vrcholná INITIALE PARIS. Sám Renault toto auto označuje za prémiový vůz. Nevím, jestli je úplně prémiový… ale za sebe můžu říct, že je rozhodně kvalitní a ježdění s ním je opravdu pohodové.

Close