Test Audi A1 30 TFSI 2019: Možná nedává úplně smysl. No a? (+VIDEO)

Hledáte důvod, proč si pořídit Audi A1? Tak to asi není auto pro vás. Pokud je to totiž auto pro vás, ten důvod hledat nebudete. Prostě si ho pořídíte.

Ale nechci, aby to vyznělo nějak negativně. Důvodů, proč je Audi A1 dobré auto, je víc, než dost! Tak třeba – vzhled, který je podle mě opravdu skvělý a zvláště v červené je na novou A1 radost pohledět. Dále jízdní vlastnosti – i se slabým motorem se dokážete bavit, podvozek je opravdu super. Převodovka – další věc, která je vážně dobrá a hodně pomáhá i slabšímu motoru. No a pak ta prémiovost, vždyť se jedná o Audi. A pro někoho může být důvod i originalita. Audi A1 si nepořídí každý druhý. Asi ani každý třetí. O to pomaleji ale zestárne těm, kteří si ho pořídí.

U prémiovosti se asi trochu pozastavím – i u tak malého auta máte pocit, že něco vydrží. Že je vše pevné, dobře poskládané a nerozpadne se to po pár zapomenutých retardérech. Vzhledem k cenovce ale trochu zamrzí vlastně celoplastové výplně dveří. Na druhou stranu – plasty to jsou určitě kvalitní, nedrnčí, nevržou a zase tak často na ně neseháte.

Nějak mi přijde, že v případě Audi A1 všichni řeší cenu. Ano, můžete si za základní cenovku pořídit dvě Škody Fabie, nebo místo skromně vybavené A1 se slabým tříválcem pořídit Volkswagen Polo GTI. Můžete. Ale pokud nad A1 uvažujete, tak asi nechcete. Tohle auto si nekupujete, protože vám vyjde dobře v nějakých tabulkách. Tohle auto si koupíte, protože ho chcete. Existuje skupina lidí, kteří si prostě pořídí to, co se jim líbí. Není velká, ale je. A to jsou potenciální zákazníci.

Také si úplně dovedu představit, že si A1 pořídí někdo, kdo má doma už nějaké velké SUV, ideálně tedy od Audi, a chce něco menšího do města. Nebo pro ženu… Červená A1 udělá radost asi každé.

Mě potěšilo, že se nejedná o auto, které chce jen zajímavě vypadat a nasadí k tomu prémiovou cenovku. Ona A1 totiž i dobře jezdí a celkově funguje. Pod kapotou jsem měl silnější z benzínových tříválců o výkonu 116 koní s označením 30 TFSI. A ano, hned první den se mi stalo, že někdo přišel, aby mi pochválil auto a jen prohodil, že s tím šestiválcem to musí jet super. No… určitě by jelo. Ale tady to vlastně znamená 3,0 válců TFSI.

Výhoda menšího výkonu je ta, že můžete jet na plný plyn a stále je to relativně bezpečné. A1 se do zatáček hrne doslova po hlavě a nadšeně z nich vyjíždí. Je totiž lehká a mrštná. Je to taková motokára. Osmnáctipalcová kola a podvozek, který na sportovní režim ještě ztvrdne, budete na nerovnostech trochu proklínat. Ale na silničce, kde budou zatáčky a dobrý povrch, budete nadšeni. Není to prostě vždy jen o výkonu. Za sebe musím říct, že jsem se s Audi A1 bavil víc, než s některými mnohem výkonnějšími, ale méně obratnými auty.

K dispozici jsem měl výbavu S line, která je sice vysoká, ale stále nechává hodně možností příplatků. A tak se vám může celkem lehce stát, že Audi A1 bude stát milion. Pokud bych byl v kategorii člověka, který nad takovým autem uvažuje, asi bych šel rovnou do 40 TFSI, což je dvoulitrový čtyřválec o výkonu 200 koní. To auto totiž vypadá silně a rychle. Se slabším motorem je rychlé v zatáčkách, se silným by bylo rychlé kdekoliv. A navíc v provedení 40 TFSI získáte i nějakou další výbavu, takže se to vlastně vyplatí.

Co se týká audia, tak můžete mít dokonce i sestavu Bang & Olufsen, který stojí vlastně směšných 19 tisíc. Já měl k dispozici Audi sound system za 7 tisíc a hrál opravdu super. Audio prostě Audi umí. Ale vzhledem k malému příplatku bych šel rovnou do toho nejlepšího. A světla! K dispozici jsem měl LED světlomety bez nějaké adaptivní funkce. Prostě světla, která svítí. A svítí opravdu dobře. Hodně se mi líbila barva světla, která byla taková dobře přirozená a člověk neměl hned unavené oči.

Týden s Audi A1 jsem si užil. Ano, jasně, nedává vlastně moc smysl. A ani nemá. O to víc mě to ježdění ale bavilo. A ta originalita, protože jsem za celý týden druhou novou ájedničku nepotkal. Já si ji nepořídím. Ale pokud si ji někdo pořídí, rozhodně se na něj nebudu dívat skrz prsty, jako na nějakého blázna, co neví co s penězmi. Budu vědět, že je to člověk, který má styl a koupil si dobré auto. Které prostě chtěl. A budu mu asi i trochu závidět.

Tomáš Devera

Na Roadblogu jsem autorem veškerých textů, fotek i videí, pokud není uvedeno jinak.