Test Toyota Corolla Touring Sports 2.0 Hybrid 2019: Opravdu povedený hybrid! (+VIDEO)

Nová Toyota Corolla nahradila model Auris. A původní Corollu. A je opravdu nová. A vážně hodně dobrá! Absence naftového motoru nemusí téměř nikomu vadit. 

Corollu můžete mít v čistě benzínovém provedení, nebo v hybridním. Když se však podíváte na nabídku, vychází to spíše na ten hybrid – benzínová motorizace nabízí jen 116 koní a to je dle mého na tak velké auto málo. Mluvím tedy o testovaném provedení Touring Sports, tedy kombi. 

Pak jsou na výběr dva hybridní pohony – první s motorem 1,8 o výkonu 122 koní a druhý s dvoulitrem, který nabízí 180 koní. Já měl k dispozici silnější variantu, o které se říká, že lépe jede, ale má horší a méně příznivou spotřebu. Tomu bych klidně věřil, ale i tak – když jsem si auto vyzvedl a jel jsem přes Prahu, spotřebu jsem měl 4 litry na 100 kilometrů. Jakmile jsem vyjel za město a na dálnici, tak šla spotřeba nahoru, i tak jsem ale na konci týdenního testování měl hodně slušných 4,6 l/100 km. A to je podle mě na tak veliké auto se 180 koňmi parádní spotřeba. 

Člověk si pak řekne, že opravdu není moc důvodů, proč chtít naftový motor. Hybrid má výhodu lineárního tahu, kdy benzínovému motoru pomáhá elektromotor. Jelikož se jedná o klasický hybrid, není potřeba řešit nějaké dobíjení – to si řídí auto samo. A řídí si to dobře, vlastně neustále jsem měl polovinu baterie a více. Ta se dobíjí hlavně rekuperací energie při brzdění. 

Když jsem u brzd, tak ty mi udělaly opravdu velikou radost. Občas se totiž u hybridů a elektromobilů stává, že má brzdový pedál znatelný rozdíl mezi fází, kdy brzdí rekuperací a kdy se již zapojí klasické brzdy. To u Corolly absolutně není poznat, takže za to si zalouší palec nahoru. 

A za co si ještě zaslouží palec nahoru jsou sedačky. A interiér celkově. Ten světlý, jaký jsem měl v autě, je opravdu krásně pozitivní, vzdušný a ve spojení s panoramatickou střechou úplně září. Sedačky mají skvělou oporu zad, ale hlavně, skvělou oporu nohou. Sedák je nejen dostatečně dlouhý, ale i dobře nakloněný, takže nemáte nohy ve vzduchu. To je celkem častý problém a o to jsem měl větší radost, že na to u Toyoty mysleli. 

Zavazedlník je podle mě naprosto dostatečný pro kohokoliv, kdo potřebuje kombi. S místem vzadu je to už trochu horší – alespoň tedy v případě panoramatické střechy, jakou jsem měl já. Sám za sebe jsem si se svými 184 centimetry sedl a vešel jsem se, na nohy jsem měl plno místa, ale nad hlavou to už tak růžové nebylo. Mít o pár centimetrů víc, už by to asi nebylo úplně příjemné. Panoramatickou střechu ale můžete mít stejně jen k nejsilnější hybridní variantě a za příplatek 35 tisíc, takže tento problém nebude muset řešit ten, kdo zvolí slabší variantu. 

Jízdu jsem už trochu nakousl. Je opravdu příjemná a motor má dostatek síly i na předjíždění a svižnou jízdu na dálnici. Hybrid není vhodný jen do města, o tom vás Corolla ráda přesvědčí. Příjemná věc je ta, že jakmile jsem přijel do nějaké kolony, tak jsem byl v klidu. Protože jsem aktivoval adaptivní tempomat, držení v jízdním pruhu a celou zácpu jsem absolvoval na elektřinu. Takže vlastně zadarmo. To samé platí i pro průjezdy vesnic. Čistě na elektřinu neujedete žádnou velkou vzdálenost, ale na tohle využití to bohatě stačí. A to je právě to, co dělá tu spotřebu tak příznivou. 

Rychlé dálniční přesuny nebudou to pravé. Ne, že by je Corolla nezvládala, ale prostě na ně není stavěná a výhody hybridu tam jsou pak trochu nevyužité. Stejně tak se Corolla nezrodila pro sportovní jízdu. Ačkoli je podvozek až překvapivě pevný a dovolí svižné průjezdy zatáček, cítíte, že to není ono. Ale že by Corolla v tomto provedení byla sportovní nečeká asi nikdo. 

Adaptivní funkce dálkových světel funguje výborně, jen mi trochu vadí, že automatika rozsvítí dálková světla až nad 60 km/h. Často se stává, že jedete klikatými lesními cestičkami a chcete si posvítit. Na druhou stranu se dá automatika jednoduše tlačítkem vypnout a máte to pak doslova ve svých rukou. 

Audiosystém JBL, který je za příplatek 25 tisíc a pouze pro nejvyšší výbavu nejsilnější motorizace, hraje opravdu skvěle. Je tak trochu škoda, že si ho nemůže dopřát i ten, který si vybere slabší verzi. 

Ceny Corolly Touring Sports začínají na 514 900 korunách za základní výbavu s nejslabší benzínovou motorizací. Rozumně vybavený hybrid vyjde na 644 900 Kč a pokud budete chtít opravdu to nejlepší i se všemi výbavovými pakety, zaplatíte za nejsilnější hybridní variantu 914 900 Kč. Ale to už je opravdu spíše extrém, takových aut moc potkávat nebudeme. 

Na mě nová Corolla udělala opravdu dobrý dojem. Hybridní pohon funguje skvěle a má dostatek síly. A zároveň podle mě skvělou spotřebu. Světlý interiér vypadá skvěle a hlavně působí opravdu kvalitně. Takže vlastně… co víc chtít? Nová Corolla je moderní, kvalitní a hezké auto. A navíc… když hybrid, tak od koho jiného, než od Toyoty? Zkušenosti musí být prostě znát. 

Close